Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.

Huawei’den Destek Savlarına Sert Yanıt!

The Wall Street Journal’ın savına nazaran Çin hükümeti, bugüne dek Huawei‘ye 75 milyar dolara kadar çıkan finansal destek sağlayarak, çok daha rahat bir biçimde para harcamasını sağladı.

WSJ, kamuya açık kayıtları birleştirerek Huawei’nin hükümet denetimindeki finansal asıllardan 46 milyar dolar borç ve kredi aldığını ve 1,6 milyar dolar karşılıksız destek aldığını iddia ediyor. Başkaca firma, 2008 ve 2018 arasında Çin’de teknoloji firmalarına yönelik teşvikler sayesinde 25 milyar dolar civarında vergi tasarrufu ve arazi satın alımlarıyla 2 milyar dolar tasarruf sağlamış durumda.

Başkaca Çinli diplomatların firmaya yardımcı olmuş olmaları da argümanlar arasında. WSJ tarafından elde edilen duruşma evraklarına nazaran Çin hükümeti, Çin İthalat-İhracat Bankası aracılığı ile 124,7 dolarlık borç vererek Huawei’nin Pakistan’da bir muahedeyi tamamlamasına yardımcı olmuş. Devlet denetimindeki banka, 20 yıllık borç için yıllık yüzde üçlük getirinin büyük kısmından da vazgeçmiş durumda. Lakin bu borç karşılığında Pakistan hükümetinin olağan rekabetçi tefviz sürecini es geçerek muahedeyi Huawei’ye vermesi koşul koşulmuş.

Saf ki Huawei bu makaleye bir tweet serisi ve yayımlanan uzun bir açıklama ile karşılık verdi. WSJ’nin “bir defa daha Huawei hakkında yanlış malumatları temel alan, hakikat olmayan yayımlar yaptığını” ve bu kere “Huawei’nin finansı hakkında yenilikçiliği ve teknoloji sanayisini ileri taşıyan 30 yıllık ArGe yatırımını hiçe sayan” suçlamalarda bulunduğunu söyledi. Ayrıyeten Huawei, “pek çok yalan ve sorumsuz makale sebebiyle” WSJ’ye karşı yasal süreçte bulunma hakkını saklı tuttuğunu da belirtti.

Huawei, muvaffakiyetinin sebebi olarak yaptığı ArGe yatırımını gösteriyor; son 30 yıldır yıllık gelirinin %10-15 aralığında bir kısmını yeni teknoloji ve eserler geliştirmek için kullandığını belirtiyor. Ayrıyeten Çin hükümetinden hususî bir destek aldığını da yalanladı.

Wall Street Journal’ın da belirttiği üzere, aslında birden fazla devlet en büyük firmalarına yardımcı oluyor. Örneğin Boeing’in, ABD hükümetinin finansal desteğinden sıklıkla faydalandığı biliniyor. Fakat Huawei, Çin hükümetinin kendisine destek olduğunu reddetmeyi sürdürüyor.

Yorum Ekle