Öğütülmüş kahve ve öğütülmemiş kahve arasındaki fark

Soru

Bir kahve manyağı olarak yıllar filtre kahve içiyorum. Bir sürü kahve makinesi tecrübesi edindim. İşim bilgisayar başında olduğu için gün için çok kahve içiyorum.

Artık kararım bir öğütmeli filtre kahve makinesi almak. Arasındaki farkı çok fazla bilmiyorum ama biryerde kahve öğütüldüğü zaman kokusu çok hoşuma gidiyor.

Öğütülmüş kahve ile öğütülmemiş kahve arasındaki fark nedir? Kahve aroması farklımıdır? Öğütmeli kahve makinesi alırken nelere dikkat etmem gerekiyor. Tecrübesi olan ve benim gibi kahve manyağı olan biri bilgi verirse bomba olur.

Birde kahve çekirdeğini nerden bulurum, bulmak zor olur mu?

Smokep 10 ay 1 Cevap 216 Okuma 0

Cevap ( 1 )

 1. Öğütmeli Filtre Kahve Makinesi

  Ben çocukluğumdan beri kahve içiyorum. Aslında kahve kültürü bana yurtdışından kalma. Tabi çay ile filtre kahvenin yeri çok ayrıdır.

  Ofiste masabaşı çalıştığım için sürekli kahve içiyorum. Aslında yıllardırda filtre kahve içtiğim içinde epey bir tecrübe edindim. Şimdi şunuda belirtmek isterim ki nescafe falan bana çok kötü geliyor. Sanki kahve değilde kakaoymuş gibi geliyor. Üniversite zamanları nasıl içimişim hala inanamıyorum kendime.

  Kahve makinesinde normal öğütülmüş kahve alarak kahveyi yapıyordum. Kahve makinelerinin tabi türlü türlü çeşitleri var ama sonuçta yaptıkları iş direk kahvenin üzerinden sıcak su geçerek damlatarak filtreyi kahveyi yapar. Yani çay gibi demlenmez ve beklemez diğer kahvenin üzerinden sıcak su akar.

  Tabi kokusu ve tadı açısından filtre kahve nescafeden falan daha güzeldir ve tadıda kahve gibidir. Ofiste de Normal filtre kahve makinemiz var ve çalışanlar da ordan içiyor.

  Tabi artık kahve içtiğim için bir gün öğütmeli filtre kahve makinesine denk geldim. Acaba dedim bir farkı falan varmıdır? Neyse uygundu fiyatı ve aldım. Sonra tabi bunun kahvesini nerden alıcaktım onu düşünmeye başladım fakat aldıktan sonra araştırmaya başladım. Mesela Tchibodan çekirdek kahve yani öğütülmemiş kahve gram veya kilo ile alabilirsiniz. Hatta siz aldıktaçada puanda kazanıp bir kaç gram hediyede ediyorlar. Bu arada başka nerden alırım diye sorarsanız Starbucks, Kahve Dünyası ve buna benzer kahvecilerdende alabilirsiniz.

  Kahve makinesinin en büyük farkı

  Öğütmeli filtre kahve makinesinde kahve yaptığınız zaman taze öğütülmüş olur ve ciddi bir tad farkı olur. Ben açıkçası bu kadar fark edeceğini tahmin etmiyordum fakat imkanınız var ise kesinlikle öğütmeli filtre kahve makinesi alın derim. Hatta evde yaparsanız kokusu tüm eve yayılır.

Cevap Yaz