Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Siber Akınlara Karşı 5 Kritik Tedbir

Siber Akınlara Karşı 5 Kritik Tedbir

Fortinet Tehdit Görünümü raporuna nazaran Android tabanlı beğenilmeyen gayeli yazılımlar siber tehditlerin yüzde 14’ünü oluşturuyor. Direkt akınların yanı sıra tehlikeli web siteleri, e-posta kimlik avı ve istenilmeyen maksatlı erişim noktalarının sayısı da katlanarak artıyor. Çalışanların bu biçim tehlikeler hakkında bilgilendirilmemesi şirketler için büyük risk taşıyor. Fortinet, şirket çalışanlarının bilmesi gereken beş kritik siber hücum tedbirini derledi.  

Açık irtibatlarına dikkat!

Fiyatsız temasları umumide inançlı temaslar olsa da taarruzlara açık olmadığını göstermiyor. Siber hatalılar, zararlı kontakları münhasıran kalabalık etkinliklerde ve mekânlarda halka açık bir erişim noktası olarak yayınlayabilirler. Bir kullanıcı bu erişim noktasına bağlandığında ise tüm dataları çalınabilir. Pek çok akıllı telefon, otomatik olarak açık Wi-Fi noktalarına bağlanıyor ya da Bluetooth erişimiyle ilişki kuruyor. Muhtemel bir saldırıyı engellemek için Wi-Fi ve Bluetooth ayarlarının otomatik kontağa kapatılması gerekir. Başkaca VPN yazılımı kurmak da mevcut erişim noktalarıyla inançlı ve şifreli kontaklar kurmanızı sağlar.  

Daha yeterli şifreler kullanın

En sık yapılan cürümlerden bir gayrısı ise kullanıcıların tüm çevrimiçi hesaplarında birebir şifreyi kullanmasıdır.  Her site için farklı bir şifreyi hatırlamak sıkıntı olsa da hatalılar şifrenizi engellemeyi bir kere başardığında bankacılık ve alışveriş siteleri dahil olmak üzere tüm hesaplarınıza erişebilir. Bu durumda yapılacak en akıllıca şey tüm şifrelerinizi saklayan bir şifre kasası kullanmaktır. Böylelikle hatırlamanız gereken tek şey bu kasanın şifresi olur. Natürel bu kasanın şifresinin de güçlü olması gerekir. Güçlü bir şifre oluşturmak için büyük-küçük harf, rakam ve hususî karakterler kullanabilir; daha kolay hatırlamak için ise sevdiğiniz bir cümlenin ya da müzik lafının birinci harflerini seçebilirsiniz. Bu tahlil size hala gereğince inançlı gelmiyorsa, iki faktörlü kimlik doğrulama gerçekleştirmek sizi inançta hissettirecektir.

Kimlik hırsızlığı tuzaklarına karşı tedbir alın

Cihazlarınızı güncelleyin

Tüm şirketlerin, asıllarına erişimi olan cihazlarda güvenlik aracısı yahut MDM tahlili olmalıdır. Bu yazılımın şimdiki tutulması ve cihaz taramalarının nizamlı olarak çalıştırılması büyük değer taşıyor. Emsal formda, uç nokta cihazlarının da nizamlı halde güncellenmesi ve yamalanması gerekiyor. Güvenlik ve işletim sistemi yazılımlarının şimdiki olup olmadığını tespit edebilen Ağ Erişim Denetimleri sayesinde, kullanıcılar cihazlarının güvenlik durumlarıyla ilgili ihtar alabilir.  

Çevre medya hesaplarınıza dikkat edin

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle