Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Samsung Telefonlarda Menşesi Kuşkulu Yazılım

Samsung Telefonlarda Menşesi Kuşkulu Yazılım

Birkaç gün evvel Reddit’te ortaya çıkan bir mevzu başlığında Samsung’un tüm Android’li telefon ve tabletlerine casus yazılım yüklediğinden bahsediliyor. Buna Galaxy S10 ve Galaxy Note 10 üzere üst Samsung telefonları da dahil.

Samsung’un Android’li cihazlarında bulunan “Cihaz bakımı” (Device care) kısmındaki Storage Scanner işlevinin bir “casus yazılım” olduğu söyleniyor. Bunun nedeni, Samsung’un bu işlevi geçmişi pek güzel olmayan Çinli Qihoo 360’tan alması.

Çinli firmanın itibarının bölgeyle bir olmasının nedeni, kullanıcı olgularını çalan pratikler sunması ve kullanıcıları adware yüklemek için tuzağa çekmesi. Qihoo 360’ın müşteri malumatlarını Çin hükümetiyle istendiğinde paylaştığı biliniyor.

Tasalar Haklı mı?

Reddit’teki husus başlığının sahibi, “packet sniffing” olarak bilinen yolla Storage Scanner’ın veritabanını güncellemek için Çin’deki sunucularla muhabere kurduğunu fark etti. Bütün evraklarınıza tam erişime sahip olan bu işlevi kapatmanın bir yolu ise bulunmuyor. Tatbikin hangi malumatları gönderdiği bulunamadı zira bunun için Galaxy S10 Plus’ı root’lamanın gerektiği, bunun da mümkün olmadığı söyleniyor.

Samsung, mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada bu işlevin, tarama ve gereksiz belgeleri silme dahil külliyen Samsung tarafından yönetildiğini, Qihoo’nun sunucularına yalnızca telefon modeli, depolama kapasitesi üzere haberlerin gönderildiğini, konum üzere malumatların gönderilmediğini söyledi.

Samsung, sınırlı işlevlerinde Çinli firmalara güvenen tek Android üreticisi değil. Xiaomi, Realme ve Huawei de misal işlevleri geçmişi pek yeterli olmayan Çinli firmalardan alıyorlar.

Yorum Ekle