Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Resident Evil 3 İnceleme

Resident Evil 3 İnceleme

Capcom, Resident Evil serisine tam gaz devam ediyor. Geçtiğimiz sene, 21 yılın akabinde Resident Evil 2 Remake ile bir defa daha Resident Evil fanlarını ateşleyen Capcom, bir yıl aradan sonra bu sefer da Resident Evil 3 Remake‘i ile önümüze çıktı.

Açıkçası oyunun çıkış tarihi de epey düşündürücü. Tüm yerkürenin Koronavirüs’ün pençesine düştüğü şu günlerde, Resident Evil 3’te de T-Virüs‘ün pençesindeyiz. Bu mealde oyun, bir manada da yaşadığımız salgına atıfta bulunuyor, bizleri gelecekte önümüze çıkabilecek gibisi salgın illetlere karşı düzgünden uyguna düşünmeye itiyor ve velev ikazda bulunuyor diyebiliriz.

Oyunun açılışı da bu temaya müsait olarak tam mealiyle “şahane!” Bir haber spikeri, bu salgının asrî tarihte karşılaştığımız rastgele bir illetten daha süratli yayıldığını anlatırken, televizyon ekranından salgının sokaklarda nasıl bir kaosa sebep olduğuna daima birlikte şahit oluyor ve irkiliyoruz. Virüs, tüm yerküreyi kasıp kavururken, Raccoon City de saf ki bundan nasibini almış ve bu kent bize kabusu yaşatmak için bekliyor.

Oyunun aksiyon dolu açılış sahnesinden sonra kendimizi ana karakterimiz Jill Valentine‘in hanesinde buluyoruz. Jill, Raccoon City’den ayrılmak için gün sayan bir S.T.A.R.S. (Special Tactics and Rescue Service)  üyesi. Lakin alışılmış ki işler aksi gidiyor. Daha ne olup bittiğini anlamadan kendimizi, 1999 yılında çıkan ana oyuna ismini da veren Nemesis‘ten kaçarken buluyoruz. Sonrasında da vakalar gelişiyor.

Resident Evil 3 Remake’te, Umbrella şirketinin ardındaki sırları açığa çıkartmak bir yana, bunu yapmaya çalışırken de enfekte olmuş zombilere savaş ederek hayatta kalmaya çalışıyoruz. Atmosferiyle nispeten korkutucu, görselliğiyle muazzam, eski oyuna getirilen yeni oyun mekanikleriyle zenginleşen Resident Evil 3, önünüzdeki 7 – 8 saat boyunca sizi diken üstünde tutmaya yetiyor. Evet, oyunun mühleti biraz kısa, velev nispeten kısa ama tadında olduğunu da söylemek lazım. Çünkü oynadığınız müddet içinde -özellikle de düzgün bir kulaklıkla oynuyorsanız- gerçek manada geriliyorsunuz ve yaşadığınız had harbinden kurtulmak için oyunu bir an evvel bitirmek istiyorsunuz.

1 yıl evvel çıkan Resident Evil 2 de hatırlarsanız birebir müddetleri sunuyordu. O oyunda Leon ve Claire’in hikayesine tanık oluyorduk ve polis merkezinde başlayan yolculuğumuz daha çok iç mekanlarda geçiyordu. Velev Resident Evil 2 incelememizde, Capcom’u oyunu tekrar yaparken daha çok Raccoon City sokaklarında dolaşabileceğimiz sahnelere yan vermediği için eleştirmiştik. Resident Evil 3’te ise, bol bol sokaktayız. Velev o denli çok ki, bu sefer da sokakları dolduran zombilerden ötürü başımızı sokacak bir mesken ararken buluyoruz kendimizi.

Resident Evil 3, alışılmış ki Resident Evil 2’nin devam oyunu; bu sefer ise ana karakterimiz bahsettiğimiz üzere Jill Valentine ve Carlos Oliviera. Oyunun şimdi başında Nemesis’in elinden Jill’i kurtararak bir anda oyuna dalan Carlos, U.B.C.S

Bu arada bir evvelki oyunu hem Leon hem Claire ile oynayabiliyorduk hatırlarsanız. Lakin evvel biri ile bitiriyor, sonra öteki karaktere geçiyorduk. İkilinin hikayesi birbirine bir halde dokunuyordu gelgelelim bu defa daha hoş bir anlatım önümüze çıkıyor. Resident Evil 3‘te de hem Jill hem Carlos ile oynayabiliyoruz, lakin bu kere oyun müddeti boyunca hikayenin gidişatına nazaran karakterler arasında geçiş sağlanıyor. Bu da oyuna dinamizm katmış ve hikaye örgüsünü daha mealli kılmış.

Resident Evil 3’te 3 farklı zorluk seviyesi bulunuyor. Bunlar; Assisted, Standart ve Hardcore. Açıkçası Hardcore oynamak her yiğidin harcı değil. Mermi bulmak zati bir oldukça zorken, bir de zombilerin acı eşiği yüksek oluyor ki, halihazırda Standart modda oynarken bile size kök söktürüyorlar.

Oyundaki tek düşmanınız da kuşkusuz ayağını alana sürüyerek yürüyen tek tip zombiler değil. Pek çok mutasyona uğramış ve velev Nemesis üretme çalışmalarında kullanılan deneklerin de epeyce korkutucu halde önünüze çıktığı geniş bir zombi ve yaratık yelpazesi var. Nemesis ise azılı düşmanınız. Tyrant‘ı hatırladınız mı? Hah, işte o ayarda diyebiliriz. Ama açıkçası Trant çok daha ziyade tansiyon yaratıyordu. Ayak seslerini duyduğunuz an diyar diyar kaçıyordunuz. Nemesis’i gördüğünüzde de eliniz ayağınıza dolanıyor alışılmış ki, lakin Tyrant’ın yanı munfasıl. Çünkü Nemesis ile karşılaştığınız sahnelerin bolca sinematikle donatılmış olması tansiyon seviyesini aşağı çekmiş ve çizgisel kılmış.

Resident Evil 3’ün dövüş sahneleri ise epey dinamik. Yenilenen prodüksiyonda tansiyon umumî ölçekte daima yüksekte seyrederken, en ufak zombi ile yakın temaslarınızda bile soluk soluğa kalabiliyorsunuz. Buna; zombilerin seslerini, ağır lakin bir o kadar da çevik ve rahatsız edici hareketlerini de eklediğinizde, bu nedenle mümkün mertebe kaçıp kurtulmak ve uzaktan indirme yoluna gidiyorsunuz. Kendinizi münhasıran önünüze çıkan bir yaratıktan sağa sola akıllıca kaçınma hareketi ile kaçmaya çalışırken buluyor, gelgelelim pek birçoklarında da bunun yetmediğini ve yakalandığınızı görüyorsunuz. (O ısırık alınacak!)

Oyunda yan alan silahların tasarrufu da bilhassa etkileyici. Vuruş hissiyatı sahiden tatmin edici olurken, silahın yaratıklarda bıraktığı hasar da hem görsellik hem tesir mealinde tamamlayıcı olmuş. RE Engine ile yenilenen omuz üstü kamera sistemi ile birlikte elbette orjinal oyuna nazaran daha isabetli atışlar yapabiliyorsunuz. Alışılmış ki RE Engine’in nimetlerinden gerek Raccoon City kent ve mekan dizaynları, gerek zombi modellemeleri ve karakterlerimizin görselliğinde de faydalanılmış ve ortaya görsel mealde epey başarılı bir yeni nesil Resident Evil 3 çıkmış.

Resident Evil 3’ün ana hikayesini bitirdikten sonra başa dönüp oynamak için sebebiniz var. Farklı modlar altında, oyunun size sunduğu çeşitli maksatlar dahilinde tekrar oynamak isteyebilirsiniz. Ya da boş verip oyunun multiplayer özelliklerini pahalandırmak de isteyebilirsiniz.

Oyunda Resistance isminde bir multiplayer seçeneği bulunuyor. 4 kişi olarak oynadığınız bu modda direnmeye ve kurtulmaya çalışıyorsunuz. Benzeri örnek olarak tekrar farklı bir çok oyunculu hayatta kalma oyunu olan Dead By Daylight‘ı verebiliriz. Bir mühlet sefalı gelecek, ama çok geçmeden heyecanını yitirecek bir prodüksiyon olmuş Resistance.

SONUÇ

Sonuç olarak toparlayacak olursak Resident Evil 3, orjinal oyunu oynamış olanlara, yenilenmiş yapısıyla kuşkusuz heyecan getirecek bir oyun olurken, Resident Evil 2 Remake‘i oynamış ve serinin devamını görmek isteyen yeni oyuncuları da adrenalin ve aksiyon ile baş başa bırakacak bir imalat olmuş. Bilhassa koronavirüs salgını sebebiyle meskende kalmamız gereken bir devirdeyken, keyifli vakit geçirmek için nispeten cazip. Biz Resident Evil 3’ün PlayStation 4 sürümünü oynadık, gelgelelim PC ve Xbox platformlarında da bu oyunu bulabiliyorsunuz.

Biz şimdiden bir sonraki Resident Evil oyunu için heyecan duymaya başladık. Bakalım Capcom bu kere bizi nereye götürecek…

Puan: 85

ARTILAR

+ Güçlü atmosfer
+ Çarpıcı RE Engine grafikleri
+ Vuruş hissiyatı ve silahlar
+ Zombi animasyonları
+ Tadında zorluk seviyesi
+ Hikaye örgüsü
+ Mükemmel görsel tasarım

EKSİLER

– Kısa oyun müddeti
– Bulmacalar özgüne nazaran daha az

KÜNYE

Yayıncı: Capcom
Geliştirici: Capcom
Çeşit: Aksiyon, Dehşet
Platform: PS4, PC, XONE
Web: www.residentevil.com/re3

Yorum Ekle

© 2013 -2022 Soru CVP - [email protected]
Sorucvp.net danışmanlık, soru ve cevap içerikleri'nin doğruluklarını kontrol etmez.
İçeriğin doğruluğunu garanti etmez. Sayfayı daha iyi görüntülemek için Google Chrome tarayıcısını kullanmanızı öneririz.