Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Reklam Teknolojilerinde Yapılan 7 Yanlış Nedir?

Reklam Teknolojilerinde Yapılan 7 Yanlış Nedir?

Reklamcılığın temel kuralları, bundan tam 25 yıl evvel yayına giren birinci dijital reklamdan bu yana değişmedi. Net iletilerle amaç kitlelere ulaşmak, ilgilerini çekerek bunu satışa dönüştürmek, hala klasik olduğu kadar dijital reklamların da ana gayesi olmayı sürdürüyor. Fakat bu süreçte, dijital reklamcılık teknolojileri büyük bir ilerleme gösterdi. Markalar şimdiki teknoloji ve araçları kullanarak kitleleri tahlil edebilir, segmentlere ayırabilir, hedefleyebilir ve velev ölçekleyebilir durumda.

Bu süratli ve yenilikçi değişim önünde, markalar ve dijital reklam eksperleri bazen gelişmelere ayak uydurmakta zorlanabiliyorlar. Her geçen gün daha çokça reklam kanalı, yeni özellikler ve optimizasyon yetenekleri önümüze çıkarken, markalar yeniliğin tartısına yenik düşerek özgün gayelerinden uzaklaşabiliyorlar.

IPSOS‘un reklam başkanları ile gerçekleştirdiği şimdiki bir çalışma, reklam yerküresine yönelik bir itimat meselesi olduğunu ortaya koyuyor. 1960’lı yıllardan bu yana reklamcılara duyulan itimadın kademeli olarak azaldığı biliniyor. Cambridge Analytica üzere done skandalları da son devirde itimadın sarsılmasında tesirli oldu.

Reklam yerküresi da reklamlarını yayınlamakta kullandıkları araçlara ve teknolojik altyapıya, saklı maliyetler, data ayrılığı ve araçların birbiriyle entegrasyonsuz olabilmesi üzere sebeplerle itimat kaybı yaşıyorlar.

Adform Türkiye Devlet Yöneticisi Cem Eroğlu, husus hakkında “Djiital reklamcılıktaki süratli ilerleme ve ortak inanç sorunları yüksek performanslı ve yaratıcı reklam kampanyalarının önüne geçebiliyor. Ama Adform olarak reklam teknolojilerinin tasarrufunda reklamın temel prensiplerine sadık, saydam ve net hizmet veriyoruz. Markaların reklam yolculuklarında daha yeterli karar alabilmeleri için kritik kusurların önüne geçmelerini istiyoruz. Bu sebeple kritik günahların bir listesini çıkarttık” dedi.

1. Dağınık olgular verimliliği düşürüyor

Dijital reklamcılığın can damarı olan donelerin farklı araçlar ve kaynaklarda birbirinden başka, kesimler halinde durması ve çeşitli sebeplerle birleştirilememesi hem verimlik hem de kampanya aktifliği üzerinde olumsuz tesir yaratıyor.

Bu yıl üçüncü taraf çerezlerin tasarrufunda yaşanacak olan değişiklikler de web üzerinde kullanıcıları hedefleme muvaffakiyetinin düşeceğini işaret ediyor.

Tahlil: Tek ve entegre bir reklam platformuna geçiş yapmak bu mealde kıymetli bir gereklilik olarak göze çarpıyor.

2. Medya yatırımlarınız sahtecilik kurbanı olabilir

Yerküre Reklamcılar Federasyonu (WFA), reklamların yüzde 30’unun tüketiciler tarafından görülmediğini belirtiyor. Ehliyetli muhafaza olmamasının sebep olduğu reklam sahteciliği, online reklamcılığa her yıl 21 trilyon zarar veriyor.

Tahlil: Akıllıca teknoloji ortakları, reklam satın almadaki kaliteli envanter önceliklendirmesini sağlıyor. Reklam verenlerin, kendi reklam sahtecilik tahlilleri bulunan yapılarla çalışması tavsiye ediliyor. Gelecek periyotta teknoloji şirketlerinin de araçlar, içgörüler ve sinyaller konusunda iş birliği ve paylaşım yapmaları, reklam sahteciliğini büyük ölçüde azaltacak.

3. Teknolojideki her katman ekstra maliyet demek

Kapsamlı reklam kampanyaları giderek daha çokça teknolojiye gereksinim ortaya koyuyor. Yeni özellikleri kullanmak reklam maliyetlerini yukarı çekiyor. WFA olgularına nazaran reklam bütçelerinin yüzde 55’i programatik reklamcılığa ayrılıyor, gelgelelim bu durumda da bütçelerin değerli bir kısmı yayıncıya gidene kadar aracı üçüncü taraflarda kalıyor. 2017 yılında harcanan 63 milyar doların 30 milyar dolardan büyük kısmı bu aracı kuruluşlar tarafından alındı.

Tahlil: Yanlışsız bir reklam teknolojisi stratejisi oluşturmak, son devirde çeşitlenen araçlar ve teknolojiler sebebiyle kuvvetli bir sürece dönüştü. Reklam teknolojisi şirketleri ise bu teknolojileri bünyelerinde toplayarak üçüncü taraf maliyetlerini olduğu kadar, devir, güç ve iş gücü kaybını da azaltıyor.

4. Birbiriyle haberleşmeyen platformlarla çalışmayın

Çoklu reklam platformuyla çalışmak, iş raporlamaya geldiğinde tutarsızlıklar ortaya çıkartabiliyor. Bu sebeple reklam verenin ve reklam yayınlayanın elde ettiği olgular birbirinden farklı oluyor. Pazarda olgu farklılığı için kabul edilebilir seviyenin yüzde 10 olduğunu unutmayın.

Tahlil: Entegre reklam platformları pratiklerde hakikat raporlama sağlıyor. Daha verimli bir raporlama ise bariz bir verimlilik ve kalite artışı getiriyor. Üstelik tek noktadan yapılan süreçlerle değerli bir vakit kaybının da önüne geçilebiliyor.

5. Pazarlamacılar için devranın para olduğunu unutmayın

Reklam teknolojisi sağlayıcıları arasındaki eşleştirme devir aralıkları 15 dakikadan başlayarak saatlere, velev günlere kadar çıkabiliyor. Bu durumda kimi fırsatlar kaçabiliyor. Geciken güncellemeler sebebiyle pasif bir tüketicinin harekete geçip geçmediğini anlamak güçleşirken, tüketici davranışı hakkındaki çıkarımların da kalitesi düşüyor.

Tahlil: Optimizasyon, hedefleme ve gerçek devirli kampanya etkinleştirebilme, reklamcılar için artık bir mecburilik. Örneğin 8 saat yanına 30 dakikada bir eşleştirme besbelli bir yarışma avantajı getiriyor. Sık güncellemeler, güncelleme mühletinin de kısalmasını sağlıyor.

6. Ekip büyüklükleri organizasyonel handikaplar yaratıyor

Sedulous Consulting’e akıcı müşteri deneyiminin önündeki en büyük mahzur devasa ekipler. Müşteri deneyimi profesyonellerinin yüzde 41’i ekip silolarını “kayda kıymet bir engel” olarak görüyor.

Siloların kampanyalar hakkında malumat alması daha karmaşık ve hengam alıcı bir hale geliyor. Üstelik bu durum yalnızca marka pazarlama tertiplerinde değil, yaratıcı ajanslar ve medya ajansları için de muteber.

Tahlil: Kurumların muayyen muhtaçlıkları ve gereksinimlerine müsait çalışan ve adapte olan teknoloji partnerleri ile çalışmalı. Teknoloji tedarikçileri, müşteri, ajans ve iç ekipler arasında malumat paylaşımını en üst seviyeye çıkartmak, pazarlamada büyük resmi görmek için gereken iş birliğini de sağlayabilirler. Ayrıyeten gereksiz adımları ortadan kaldıran bir süreç idaresi yaparak da hengam kazandırabilirler.

7. Karmaşık ve dağınık iş akışları

Eskiyen teknoloji ve bölük pörçük platform dizaynları reklam teknolojisindeki en yeni özelliklerle koordinasyonlu değil.  Reklamcılar platformdan platforma, panelden panele geçme mecburiliği hissediyorlar. Sair yandan da gereksiz süreçlerle uğraşıyorlar. Bunlar vakit alırken verimliliğin azalmasına sebep oluyor.

Tahlil: Entegre bir reklam platformu tek bir kullanıcı arayüzü üzerinden daha süratli aktifleştirme sağlayarak stratejiye ayrılacak vakti artırıyor. İş akışlarının karmaşıklığını azaltıyor ve kullanıcı deneyiminin gelişmesine ek sağlıyor. Ekip çalışması için ayrılan devri artırdığı üzere gerçek iş sorunlarını çözerek reklam deneyimini de geliştiriyor. Markaların da bu sayede çalışanlarına yalnızca tek bir araç için eğitim vermeleri yerinde.

Tekil platform ile operasyonel olarak yüzde 30 avantaj sağlıyor

Eroğlu, raporun çıktılarını “Adform olarak yaptığımız bir araştırmaya nazaran reklamcılar her iş için farklı bir tahlil tarafına entegre reklam platformu kullandıklarında, çalışanların tam hengam eşdeğeri (FTE) de operasyonel mealde yüzde 30 azalıyor. Olgu idaresi, talep bazlı ve reklam sunma platformlarımızla gelişmiş tahlil ve raporlama yetenekleri sunuyoruz. Yüksek performanslı ve yaratıcı reklam kampanyaları için itimat, saydamlık ve netlik reklamcılığın olduğu kadar Adform’un da temel çalışma prensibi” diyerek yorumladı.

Yorum Ekle