Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Predator: Hunting Grounds Ne Kadar Uygun? A’dan Z’ye İnceledik

Predator: Hunting Grounds Ne Kadar Uygun? A’dan Z’ye İnceledik

Bir sinema başarılı olduğunda ne yapılır? Evet, elbette ikincisi çekilir. Bazen oyunu da yapılır, gelgelelim beyaz perdeden bugüne kadar pek çarpıcı oyun görebildik mi? Hayır. Bunun en şanssız örneklerinden biri de kuşkusuz Alien serisi. Ve elbette onu takiben de Predator ailesi. Aile diyorum, çünkü bugüne kadar çok sayıda Predator oyunu gördük, lakin bugüne kadar bu kadar güzeline denk gelmemiştik.

…diyebilmeyi çok isterdik sahihi. Fakat ne yazık ki, bu türlü söyleyemiyoruz. Çünkü tekrar önümüzde ortalama bir prodüksiyon duruyor. Predator: Hunting Grounds da bir sefer daha umutlarımızı bir gayrı bahara ertelememize sebep oluyor.

Anlaması sahiden güç. Elde kusursuz, orjinal bir fikir var. Ancak yıllardır nedense ne Alien ne Predator isimleri oyun yerküresinde hak ettikleri tarafı bulabildi. Gelgelelim iki ailenin ortak noktalarından Alien Versus Predator 2’yi  farklı tutmak gerek. 2001 yılında piyasaya çıkan Alien Versus Predator 2, bazılarına nazaran serinin tahminen de en akılda kalıcı oyunu. Alien, Predator yahut Marine olarak oynayabildiğimiz oyunda, gayrı tiplere karşı hayatta kalmaya çalışıyorduk. Predator: Hunting Grounds’ta da durum pek farklı değil.

Predator: Hunting Grounds, Arnold Schwarzenegger‘ın başrolünü üstendiği 1987 prodüksiyonu Predator sinemasının üzerine inşa edilmiş bir oyun. Bir yanda Predator, gayri yandan sizin de içinde bulunduğunuz 4 kişilik bir Fireteam ve öte yanda da Alien bölgesini ise gerilla kuvvetleri almış. Yani tipik PvPvE biçiminde bir oyun olduğunu söyleyebiliriz -ki bugüne kadar pek çok örneğini de gördük.

Velev Predator: Hunting Grounds’ın ekibi IllFonic, 2017 yılında Friday the 13th: The Game‘i çıkartmıştı; onda da bir yanda Jason, öteki yanda ise kurbanlar mekan alıyordu. Birebir mantık Predator: Hunting Grounds’ta da önümüzde. Tekrar bir öteki emsal imalat olarak Dead by Daylight‘ı da verebiliriz.

Dediğimiz üzere Predator: Hunting Grounds’ta 3 taraf var. Ama bunlardan ikisini oynayabiliyorsunuz: Yani ya Predator oluyor ya da 4 kişilik Fireteam‘de bir askeri canlandırıyorsunuz. Predator’ın hedefi elbette bu grubun üyelerini öldürmek. Fireteam’in hizmeti ise Predator’a yakalanmadan haritadaki kimi vazifeleri tamamlayıp yerden kaçabilmek ve bu sırada kesimdeki gerillaları da temizlemek natürel. Gerillaları alt etmesi güçlükle değil, ekip arkadaşlarınızla birlikte -hatta bazen tek başınıza bile- pek yalın biçimde hepsini indirebiliyorsunuz. Gerillaların tek hedefi, sizi nispeten oyalamaktan ve Predator’a ekibinizi avlayabilmesi için ortam hazırlamaktan öteye geçememiş -ki bunda da pek bir başarısızlar sahihi. Yani yapay zeka konusu açıkçası biraz zayıf.

Oyunda birbirine nispeten benzeyen 3 farklı harita bulunuyor. Güney Amerika ormanlarından bu 3 haritada, söylediğimiz üzere velev Predator, velev Fireteam olarak mekan alabiliyorsunuz. Cins seçiminde Fireteam’i seçerseniz -eşleşmenin 30 saniye süreceği belirtilse de-  1 – 2 dakika içinde oyuna başlayabiliyorsunuz. Predator olmak isterseniz ise, bu müddet 5 – 10 dakikaya kadar uzayabiliyor. Zati oyunun vadesi de taş çatlasın 10 – 15 dakika olduğu için açıkçası Predator olarak sunucuya bağlanma zahmeti, oynadığınıza değmiyor diyebiliriz. Oyun elimize birinci geçtiğinde bu mühlet biraz daha uzundu. Sanıyoruz, oynayan kişi sayısı arttıkça dakikalar da düşecektir.

Açıkçası Predator: Hunting Grounds’ı oynadığımız mühlet içinde pek ziyade Predator olmak için sabredemedik; 4, bilemediniz 5 defa anca avcı olarak haritalarda uzunluk göstermişizdir. Buna rağmen çok sayıda maçta Fireteam ekibinde nokta aldık. Her iki tarafın da kendine nazaran avantajları elbette var. Predator ile teke tek karşılaşırsanız bahtınız pek yok, ama kadronuzla bir arada onu araya alırsanız birebir şey bu kere Predator için söylenebilir.

Oyunda her iki taraf için de çok sayıda silah seçeneği mekan alıyor. Predator’ın güçlü özellikler var, gelgelelim bunları kazandığınız deneyim puanlarıyla oyunu oynadıkça açabiliyorsunuz. Termal görüş ve optik kamuflaj ana özelliklerinin yanında lazer omuz topu (Plasma Caster), bilek bıçakları, disk, yay, mızrak ve ağ üzere silahları ile alanda konum alan Predator, elbette fizikî kuvveti ile de Fireteam önünde daha güçlü. Bu arada olur da onu öldürmeyi başarırsanız, ölürken avını da yanında götürmek için üzerinde nükleer silah taşıdığını da bilin.

Fireteam ise klasik olarak tüfek, pompalı, tabanca, bomba türevlerinden set ediniyor ve yeniden oyundaki deneyim puanlarınıza bağlı olarak bunları geliştirebiliyor, minigun dahi açabiliyorsunuz.

Elbette Predator olunca, Fireteam’e karşı platform üstünlüğünüz de oluyor. Muhitteki ağaçları kullanarak kollarda geziniyor, en olmadık anlarda Fireteam’in tepesine binip bilek bıçaklarınız ile göğüs kafeslerini delebiliyorsunuz. Zımnilik ögesi hoşunuza gidiyorsa, bu manada Predator olmak hengam zaman keyif verici olabiliyor. Öte yandan Predator’ın sağladığı bağımsızlık de şık. Oyun başladığında, avınızı bulmak için haritada bir başınıza ağaç tepelerinde dolaşmaya başlıyorsunuz.

Fireteam’de ise işler daha muayyen. Oyun başlar başlamaz, haritada nereye gideceğiniz ve ne yapacağınız size aktarılıyor. Lakin elbette her an Predator tarafından avlanma olasılığınız da var. Bu nedenle gözünüz mütemadi ağaçların tepesinde, kulaklarınız da Predator’ın ayak seslerinde olmalı. Devir zaman çatışma anlarında bilhassa Predator’ın ardınızdan geldiğini duyduğunuzda üzerinizde ağırlık hissetmiyor da değilsiniz. Lakin dediğimiz üzere bu, yalnızca hengam zaman.

Bu arada oyunda sadece silahlarınızı geliştirmediğinizi, öte yandan yüzeysel de olsa bir karakter kişiselleştirme ekranınızın olduğunu ve bir perk sisteminin taraf aldığını da söyleyelim.

Sonuç

Sonuç olarak toparlayacak olursak Predator: Hunting Grounds, ne yazık ki oyuncuları pek heyecanlandıracak bir imalat olmuyor. Arkadaşlarınızla birlikte küme olarak oynarsanız daha sefalı olacağını ise söylemek pek mümkün. Lakin umum olarak bir kaçma – kovalamaca oyunundan öteye gidememiş bir imalat var önümüzde. Bu çeşidi sevenler için bir seçenek olabilir, ama herkese hitap etmediği de aşikar. Ve evet, Predator: Hunting Grounds’ın Single Player modu yok.

Puan: 65

KÜNYE

Yayıncı: Sony Interactive Entertainment
Geliştirici: IllFonic
Cins: Aksiyon, Shooter
Platform: PS4, PC
Web: https://www.playstation.com/tr-tr/games/predator-hunting-grounds-ps4

Yorum Ekle