Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Predator: Hunting Grounds İnceleme

Predator: Hunting Grounds İnceleme

Bir sinema başarılı olduğunda ne yapılır? Evet, elbette ikincisi çekilir. Bazen oyunu da yapılır, ama beyaz perdeden bugüne kadar pek çarpıcı oyun görebildik mi? Hayır. Bunun en şanssız örneklerinden biri de kuşkusuz Alien serisi. Ve elbette onu takiben de Predator ailesi. Aile diyorum, çünkü bugüne kadar çok sayıda Predator oyunu gördük, fakat bugüne kadar bu kadar uygununa denk gelmemiştik.

…diyebilmeyi çok isterdik sahihi. Lakin ne yazık ki, bu türlü söyleyemiyoruz. Çünkü yeniden önümüzde ortalama bir prodüksiyon duruyor. Predator: Hunting Grounds da bir defa daha umutlarımızı bir gayrı bahara ertelememize sebep oluyor.

Anlaması sahiden güç. Elde kusursuz, özgün bir fikir var. Ama yıllardır nedense ne Alien ne Predator isimleri oyun yerküresinde hak ettikleri konumu bulabildi. Fakat iki ailenin ortak noktalarından Alien Versus Predator 2’yi  farklı tutmak gerek. 2001 yılında piyasaya çıkan Alien Versus Predator 2, bazılarına nazaran serinin tahminen de en akılda kalıcı oyunu. Alien, Predator yahut Marine olarak oynayabildiğimiz oyunda, vesair cinslere karşı hayatta kalmaya çalışıyorduk. Predator: Hunting Grounds’ta da durum pek farklı değil.

Predator: Hunting Grounds, Arnold Schwarzenegger‘ın başrolünü üstendiği 1987 imalatı Predator sinemasının üzerine inşa edilmiş bir oyun. Bir yanda Predator, gayri yandan sizin de içinde bulunduğunuz 4 kişilik bir Fireteam ve öte yanda da Alien konumunu ise gerilla kuvvetleri almış. Yani tipik PvPvE şeklinde bir oyun söyleyebiliriz -ki bugüne kadar pek çok örneğini de gördük.

Velev Predator: Hunting Grounds’ın geliştirici ekibi IllFonic, 2017 yılında Friday the 13th: The Game‘i çıkartmıştı; onda da bir yanda Jason, sair yanda ise kurbanlar taraf alıyordu. Birebir mantık Predator: Hunting Grounds’ta da önümüzde. Tekrar bir sair misal imalat olarak Dead by Daylight‘ı da verebiliriz.

Dediğimiz üzere Predator: Hunting Grounds’ta 3 taraf var. Gelgelelim bunlardan ikisini oynayabiliyorsunuz: Yani ya Predator oluyor ya da 4 kişilik Fireteam‘de bir askeri canlandırıyorsunuz. Predator’ın gayesi elbette bu kadronun tüm üyelerini öldürmek. Fireteam’in vazifesi ise Predator’a yakalanmadan haritadaki birtakım vazifeleri tamamlayıp yerden kaçabilmek ve bu sırada ortamdaki gerillaları da temizlemek alışılmış. Gerillaları alt etmesi çetin değil, ekip arkadaşlarınızla birlikte -hatta bazen tek başınıza bile- çok olağan halde hepsini indirebiliyorsunuz. Gerillaların tek emeli, sizi nispeten oyalamaktan ve Predator’a ekibinizi avlayabilmesi için ortam hazırlamaktan öteye geçememiş -ki bunda da pek bir başarısızlar akıllıcası. Yani yapay zeka konusu açıkçası biraz zayıf.

Oyunda birbirine nispeten benzeyen 3 farklı harita bulunuyor. Güney Amerika ormanlarından bu 3 haritada, söylediğimiz üzere velev Predator, velev Fireteam olarak taraf alabiliyorsunuz. Cins seçiminde Fireteam’i seçerseniz -eşleşmenin 30 saniye süreceği belirtilse de-  1 – 2 dakika içinde oyuna başlayabiliyorsunuz. Predator olmak isterseniz ise, bu müddet 5 – 10 dakikaya kadar uzayabiliyor. Esasen oyunun müddeti de taş çatlasın 10 – 15 dakika olduğu için açıkçası Predator olarak sunucuya bağlanma zahmeti, oynadığınıza değmiyor diyebiliriz. Oyun elimize birinci geçtiğinde bu vade biraz daha uzundu. Sanıyoruz, oynayan kişi sayısı arttıkça dakikalar da düşecektir.

Açıkçası Predator: Hunting Grounds’ı oynadığımız mühlet içinde pek ziyade Predator olmak için sabredemedik; 4, bilemediniz 5 kere anca avcı olarak haritalarda uzunluk göstermişizdir. Buna rağmen çok sayıda maçta Fireteam ekibinde konum aldık. Her iki tarafın da kendine nazaran avantajları elbette var. Predator ile teke tek karşılaşırsanız talihiniz pek yok, lakin grubunuzla birlikte onu araya alırsanız tıpkı şey bu sefer Predator için söylenebilir.

Oyunda her iki taraf için de çok sayıda silah seçeneği konum alıyor. Predator’ın güçlü özellikler var, ama bunları kazandığınız deneyim puanlarıyla oyunu oynadıkça açabiliyorsunuz. Termal görüş ve optik kamuflaj ana özelliklerinin yanında lazer omuz topu (Plasma Caster), bilek bıçakları, disk, yay, mızrak ve ağ üzere silahları ile meydanda konum alan Predator, elbette fizikî kuvveti ile de Fireteam önünde daha güçlü. Bu arada olur da onu öldürmeyi başarırsanız, ölürken avını da yanında götürmek için üzerinde nükleer silah taşıdığını da bilin.

Fireteam ise klasik olarak tüfek, pompalı, tabanca, bomba türevlerinden set ediniyor ve yeniden oyundaki deneyim puanlarınıza bağlı olarak bunları geliştirebiliyor, minigun dahi açabiliyorsunuz.

Elbette Predator olunca, Fireteam’e karşı platform üstünlüğünüz de oluyor. Etraftaki ağaçları kullanarak kısımlarda geziniyor, en olmadık anlarda Fireteam’in tepesine binip bilek bıçaklarınız ile göğüs kafeslerini delebiliyorsunuz. Saklılık ögesi hoşunuza gidiyorsa, bu mealde Predator olmak hengam zaman keyif verici olabiliyor. Öte yandan Predator’ın sağladığı muaflık de hoş. Oyun başladığında, avınızı bulmak için haritada bir başınıza ağaç tepelerinde dolaşmaya başlıyorsunuz.

Fireteam’de ise işler daha sınırlı. Oyun başlar başlamaz, haritada nereye gideceğiniz ve ne yapacağınız size aktarılıyor. Lakin elbette her an Predator tarafından avlanma olasılığınız da var. Bu nedenle gözünüz mütemadi ağaçların tepesinde, kulaklarınız da Predator’ın ayak seslerinde olmalı. Devir hengam çatışma anlarında bilhassa Predator’ın ardınızdan geldiğini duyduğunuzda üzerinizde pres hissetmiyor da değilsiniz. Gelgelelim dediğimiz üzere bu, yalnızca hengam vakit.

Bu arada oyunda sırf silahlarınızı geliştirmediğinizi, öte yandan yüzeysel de olsa bir karakter şahsileştirme ekranınızın ve bir perk sisteminin yan aldığını da söyleyelim.

Sonuç

Sonuç olarak toparlayacak olursak Predator: Hunting Grounds, ne yazık ki oyuncuları pek heyecanlandıracak bir imalat olmuyor. Arkadaşlarınızla birlikte küme olarak oynarsanız daha sefalı olacağını ise söylemek çok mümkün. Gelgelelim umumî olarak bir kaçma – kovalamaca oyunundan öteye gidememiş bir imalat var önümüzde. Bu çeşidi sevenler için bir seçenek olabilir, lakin herkese hitap etmediği de aşikar. Ve evet, Predator: Hunting Grounds’ın Single Player modu yok.

Puan: 65

KÜNYE

Yayıncı: Interactive Entertainment
Geliştirici: IllFonic
Tıp: Aksiyon, Shooter
Platform: PS4, PC
Web: https://www.playstation.com/tr-tr/games/predator-hunting-grounds-ps4

Yorum Ekle