Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bu Yapay Zeka Tehditleri 1 Saniyeden Kısa Müddette Tespit Edebiliyor

Bu Yapay Zeka Tehditleri 1 Saniyeden Kısa Müddette Tespit Edebiliyor

Kapsamlı, entegre ve otomatik siber güvenlik tahlillerinde yerküre önderi Fortinet® (NASDAQ: FTNT), tehditleri daha süratli ortadan kaldırmak ve vakit tüketen manuel güvenlik tahlil vazifelerini yönetmek için kendi kendine öğrenen Derin Hudut Ağı’ndan (Deep Neural Networks, DNN) faydalanan tipinin tek örneği şirket içi çözümü FortiAI’yı tanıttı. FortiAI’ın Virtual Security Analyst™ eseri, FortiGuard Labs tarafından geliştirilen tahlil, siber güvenlik tehdit istihbaratını direkt kurumun ağına ekleyerek gelişmiş tehditleri bir saniyeden kısa sürede tespit edebiliyor.

Kurumlar Geçtikçe Büyüyen Bir Savaşın İçinde

Güvenlik mimarları, tehditleri keşfederken ve ortadan kaldırırken aşağıdaki üzere birçok dertle karşı zıdda kalıyor:

  • Siber hatalılar daha da akıllı hale geliyor. Klasik siber tehditler devam ederken, gelişmiş tehditler, çoğunlukla yapay zeka, öğrenen makineler ve açık kaynak toplulukları üzerinden daha akıllı hale geliyor. Bu yüzden kurumlar ve savunma mekanizmaları, tehditlerin bu dönüşümü önünde güçlük çekiyor.

  • Taarruz yeri genişliyor. Milyonlarca yeni tatbikler, bulutun daha ziyade benimsenmesi ve bağlı cihazlarının sayısının artması, güvenlik ekiplerinin düzgün bir biçimde müdafaasını ve yönetmesini gerektiren milyarlarca sınır/uç nokta oluşturuyor. Birçok potansiyel giriş noktasından dolayı şirketler tehditlere karşı zorluk yaşıyor.

  • Şirketler siber beceri eksikliğinden ötürü kısıtlanıyor. Siber güvenlik kolunun karşılaştığı beceri eksikliği, kurumlar için en değerli problemlerden biri olarak öne çıkıyor. Potansiyel ve faal tehditler arasında düzgün bir formda öncelik belirleyecek, araştıracak ve karşılık verecek yerinde beceriye sahip profesyonel sayısı gerekenden az. Böylelikle siber hatalılar klasik güvenlik süreçlerinin ve araçlarının önüne kolay kolay geçebiliyorlar.

Kendi Kendine Öğrenen Yapay Zeka Kurumların Tehdit Muhafazasına Uyum Sağlıyor 

FortiAI, hizmete alındığı kuruma şahsi olarak tehditlerin ilmî tahlilinden yola çıkarak karmaşık kararlar verebilmek için insan dimağındaki nöronları taklit eden ve Derin Hudut Ağları olarak da bilinen Derin Tahsil teknolojisinden avantaj kazanıyor. FortiAI’ın yapay zekası gelişmeye devam ederken, şirketler de tehdit müdafaasını tesirli bir biçimde dönüştürmek ve benimsemek için FortiAI’ın Virtual Security Analyst™ eserinden faydalanıyor. 

FortiAI Kuralları Eşitliyor

Fortinet’in DNN yaklaşımı, FortiAI’ın aşağıdaki özellikleriyle tehdit müdafaasında değerli gelişmeler yaratıyor:

Tehditleri gerçek vakitli olarak tespit etmek ve sınıflandırmak için hengam tüketen manuel araştırmaları otomatikleştiriyor: 

Klâsik güvenlik süreçleriyle birlikte hudutlu güvenlik çalışanlarına sahip kurumlar, umumide her tehdit alarmına karşı manuel araştırma gerçekleştiremiyor. Bu durum, yavaş reaksiyon vadesinden dolayı done ihlali yahut güvenlik hikayesi üzere fazladan risk yaratıyor. FortiAI, bu sorunun önüne geçebilmek, tüm tehdit hareketini tanımlamak, birinci kez ortaya çıkan tehditleri ve devamındaki vakaları bir saniyeden kısa sürede tespit etmek için DNN’yi kullanarak araştırmaları otomatikleştiriyor. 

Hücumları anında tespit etmek ve ortadan kaldırmak için güvenlik süreçlerini dönüştürüyor: 

FortiAI’ın Virtual Security Analyst™ eseri, tehditlerin karakteristik özelliklerini ilmî bir halde tahlil ederek ve tehdide karşılık verme mühletini hızlandırmak için yanlışsız kararlar oluşturarak kurumların tehdide maruz kaldığı vadeyi büyük ölçüde azaltıyor.

Yanlış alarmları büyük ölçüde azaltmak için kişiselleştirilmiş tehdit istihbaratı sunuyor:

Yanlış alarmlar, araştırılması gerektiği ve tehdit ile tehdit olmayan ögeleri ayırt etmek devir aldığı için güvenlik analistlerine devir kaybettiriyor. Şahsileştirilmiş tehdit istihbaratı sayesinde FortiAI yeni istenilmeyen emelli yazılım özelliklerini öğrenerek anında yeni akınlara uyum sağlıyor ve yanlış alarm sayısını azaltıyor. 

Hava Boşluğu Olan Ağlar için Şirket İçi Himaye

Hava boşluğu olan ağlara sahip kurumlar için entegrasyonlu şirket içi yapay zeka sunan FortiAI, bu ortamda da öne çıkıyor. Operasyonel teknoloji ortamlarının, devlet kurumlarının ve kimi büyük şirketlerin sıkı uyumluluk kanunlarıyla ve/veya internetle olan ilişkiyi sınırlayan güvenlik unsurlarıyla entegrasyonlu olması gerekiyor. Kendi kendine öğrenen yapay zeka modeliyle FortiAI, internet ilişkisine gereksinim duymayarak gizli ortamları yahut sıkı güvenlik unsurları olan kurumların tehditlerin bir adım önünde olmasını sağıyor. 

Fortinet’in Yapay Zekadan Güç Alan Teknolojileri Tehdit Müdafaasını Otomatikleştiriyor

Fortinet uzun vakittir yapay zekayı kullanarak müşterilerinin güvenliklerini güçlendirmelerine yardımcı oluyor. Yeni FortiAI ile tamamlanan aşağıdaki Fortinet eser ve hizmetlerinin kimileri, en küçük kareler metodu ve Bayes mümkünlük metrikleri üzere yapay zekanın çeşitli formlarından avantaj kazanıyor:

  • FortiGuard Labs Tehdit İstihbaratı: FortiGuard Labs, her yaklaşık 100 milyar güvenlik hikayesini toplamak ve tahlil etmek için ispatlanmış ve gelişmiş yapay zeka ve öğrenen makineler teknolojilerinden faydalanıyor. FortiGuard Labs’ın geliştirdiği tehdit istihbaratı, amiral gemisi FortiGate Yeni Nesil Güvenlik Duvarları üzere Fortinet’in çeşitli eserleri için oluşturulan abonelik hizmeti aracılığıyla müşterilere ulaşıyor. Böylelikle müşteriler tehditlerin önüne daha süratli geçebilmek için global laboratuvarlarda hizmete alınan yapay zekadan faydalanıyor.

  • FortiSandbox: Fortinet, ihlal müdafaasını otomatikleştirmek için kum havuzu (sandboxing) sahasında yapay zeka sunan birinci güvenlik sağlayıcısı olarak öne çıkıyor. Sıfırıncı tehditlerini statik ve dinamik olarak tahlil edebilmek için iki öğrenen makine modeli bulunan FortiSandbox, fidye yazılımları ve kripto-gasp üzere daima gelişen berbat emelli yazılımları daha yeterli bir halde tespit edebiliyor. Berbat emelli yazılımları kategorilere ayırmak için âlemşümul bir güvenlik lisanı kullanan FortiSandbox, ağ ve güvenlik ekiplerini birbirine bağlayarak güvenlik operasyonlarının daha da gelişmesini ve entegre olmasını sağlıyor.

  •  FortiEDR: Gelişmiş tehditlere karşı uç nokta müdafaasını otomatikleştiren FortiEDR, gerçek devirli ve dikkatlice organize edilmiş hadiseye müdahale özelliklerine sahip öğrenen makineleri kullanıyor.

  • FortiInsight: FortiInsight, alışılmışın dışında, bed gayeli davranışları ve iç riske karşı unsur ihlallerini tespit etmek gayesiyle uç noktaları, olgu hareketini ve kullanıcı aktivitelerini tesirli bir biçimde gözlemleyebilmek için öğrenen makineleri kullanıyor.

  • FortiWeb: FortiWeb, web pratiklerini ve API’ları daha uygun korumak gayesiyle her pratiğe farklı savunmalar geliştirmek için öğrenen makineleri kullanıyor. Böylelikle FortiWeb, son kullanıcı deneyimini etkileyebilecek yanlış alarmları en aza indirirken tehditleri de süratlice engelleyebiliyor.

  • FortiSIEM: FortiSIEM konum, saat, kullanılan cihaz ve erişilen belli sunucular üzere tipik kullanıcı davranışlarındaki benzerlikleri tanımak için öğrenen makineleri kullanıyor. FortiSIEM, devamında farklı konumlardan daima çevrimiçi olmak üzere sıradanın dışındaki aktiviteler gerçekleştiğinde otomatik olarak güvenlik operasyonları ekibine haber veriyor.

Siber hatalılar, gelişmiş akınlarla genişleyen dijital atak yerini istismar etmek için yollar arıyor. Fortinet Security Fabric’teki yapay zekadan güç alan gelişmiş teknoloji, müşterilere gibisi olmayan, anında gerçekleşen ve otomatik bir tehdit himayesi, tespit etme ve karşılık verme imkanı sunuyor. 

Fortinet Güvenlik Yaklaşımları ve Küresel Tehdit Iştiraki Lideri Derek Manky konuyla ilgili şunları söyledi: “Fortinet olarak FortiGuard Labs’ın bulut tabanlı yapay zekadan güç alan tehdit istihbaratına büyük yatırımlar yaparak daha çokça tehdidi daha süratli ve yanlışsız halde tespit edebiliyoruz. FortiAI, FortiGuard Labs’ın yapay zeka haberini alıyor ve münhasıran şirket içinde hizmete alımlar için paket haline getiriyor. Böylelikle müşteriler, direkt ortamlarında gelişmiş tehditleri bir saniyeden kısa sürede tespit edebilme, tanımlama ve araştırma özelliklerine sahip FortiGuard Labs’ın gücünden faydalanabiliyor.”

Yorum Ekle