Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
PC Satışları, 7 Yıl Sonra Birinci Kere Yükseldi!

PC Satışları, 7 Yıl Sonra Birinci Kere Yükseldi!

IDC ve Gartner‘ın raporlarına nazaran 7 yıldır süren durgunluğun akabinde bilgisayar satışları, 2019 yılında evvelki yıllara nazaran artış gösterdi. Lakin bu artış, büyük nispette Windows 7’nin tasarruf ömrünün tamamlanması ile birlikte Windows 10’a yükseltme taleplerinden kaynaklanıyor.

Gartner’ın belirttiğine nazaran 2019’un dördüncü çeyreği boyunca global çapta 70,6 milyon bilgisayar satın alındı ve bu sayı, geçen yıla orantıyla %2,3 artış olduğunu gösteriyor. Tüm yıl boyunca 261,2 milyon bilgisayar sevkiyatı gerçekleşti ve bu da 2018’e orantıyla %0,6 artış manasına geliyor.

IDC’nin raporuna nazaran ise dördüncü çeyrekte 71,8 milyon bilgisayar sevkiyatı gerçekleşti ve bu da %4,8 büyüme manasına geliyor. 2019 boyunca 266,69 milyon sevkiyat gerçekleşti ve 2018’e nazaran %2,7 büyüme kelam konusu.

Garnet ve IDC’nin bilgisayar satış rakamlarının birbirine uymamasının sebebi, iki firmanın da bilgisayar satışını biraz farklı tanımlamalarından kaynaklanıyor. Gartner masaüstü bilgisayarları, laptopları ve Microsoft Surface üzere eserleri bilgisayar satış rakamlarına dahil ederken, Chromebookları ve iPadleri dahil etmiyor. Öte yandan IDC, masaüstü bilgisayarları, laptopları, iş istasyonlarını ve Chromebookları dahil ediyor lakin tablet ve x86 tabanlı sunucuları dahil etmiyor.

Windows 10 birinci kere 2015 yılında piyasaya sürülmüştü lakin birçok kullanıcı ve velev kimi işletmeler Microsoft’un en son işletim sistemine geçiş yapmak konusunda isteksizdi. Lakin Windows 7’nin artık güvenlik güncelleştirmeleri almayacak olmasından ve yeni bilgisayarların Windows 10 ile birlikte gelmesinden ötürü birçok kullanıcı yeni bilgisayarlara yatırım yapma kararı aldı.

Bu yükseltmeler bilgisayar piyasasının kısa vadede büyümesine yardımcı olacak lakin hem IDC hem de Gartner’ın söylediğine nazaran, bilgisayar satışlarının uzun vadede büyümeye devam etmesi için yeniliklerin yapılması gerekiyor. İki firma da raporlarında Intel’in işlemci derdinin 2019’un dördüncü çeyreğine tesir ettiğini söylerken IDC, AMD işlemcilerinin benimsenmesinin bu sorunun tahliline biraz yardımcı olduğunu belirtiyor.  İki firmanın raporlarına nazaran Lenovo, HP ve Dell birinci üç tedarikçi olarak taraflarını koruyor ve pazarın %65’e yakınını oluşturuyor.

Yorum Ekle