Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Google Stadia ve Microsoft xCloud Nasıl Çalışıyor?

Google Stadia ve Microsoft xCloud Nasıl Çalışıyor?

PC yahut konsol almak konumuna aylık bir fiyat ödeyerek oyun oynamak, yani bulut tabanlı oyun hayli farklı bir fikir. Bu, oyunları kendi donanımınız tarafına sunucuda çalıştırmanız, size gönderilen imgeyi TV’nize yahut monitörünüze yansıtmanız manasına geliyor.

Hasebiyle yeniden bir cins donanıma gereksiniminiz var fakat bu donanım, en son oyunları çalıştıracak kadar olmak zorunda değil. Güçlü olması gereken tahminen de tek şey, internet ilişkiniz. Aksi halde gecikmeler ve manzara kalitesindeki düşüş, oyun deneyimini olumsuz etkileyecektir. Bunun yanında oyunları güzel bir monitörde oynamak isteyebilirsiniz.

Bulut Oyunlar Nasıl Çalışıyor?

Bulut oyun hizmetleri arasında birtakım farklar bulunuyor. Tüm bulut tabanlı oyun hizmetlerinin ortak noktası, bu hizmetlerin bir altyapıya muhtaçlık duymaları. Oyun tutkunları, bu hizmetlerde oynadıkları oyunu “Ultra” ayarlarda, rastgele bir gecikme yaşamadan oynamayı bekliyorlar. Bu ise sunucuların önemli bir yük altında kalması demek.

Bulut tabanlı oyun hizmetlerinin tamamı, bu nedenle yüksek performanslı sunuculardan faydalanıyor ve en korkunç donanımları kullanıyor.

Google Stadia

Kasım 2019’da vermeye başlayan Google Stadia, oyun hizmeti yerküresini değiştirmeyi umuyor. Google Stadia arayüzüne Google Chrome tarayıcısı üzerinden, akıllı telefonlardan, Chromecast Ultra kullanarak yahut akıllı TV tatbikiyle ulaşılabiliyor.

Google Stadia, art planda hususî bir 2,7GHz Intel işlemci, AMD Vega mimarisini temel alan hususî bir AMD GPU kullanıyor. AMD Navi geldiğinde grafik donanımının yükseltilmesi bekleniyor.

Google Stadia değişik biçimde YouTube ile derinden bütünleşiyor. Örneğin YouTube üzerinden bir Stadia oyununu izleyen oyuncu, tıpkı oyunu çalıştırıp, oyundaki tıpkı konumdan devam edebiliyor. Bu özellik, Google Stadia’ya rakipleri önünde eşsiz bir avantaj kazandırıyor.

130 dolara satılan Google Stadia’nın ek oyun kumandası için 70 dolar ödemeniz gerekiyor. Ek oyunlara ulaşmak, en güzel akış kalitesine ve öteki özelliklere ulaşmak isterseniz, aylık 9,99 dolarlık bir üyelik fiyatı de var. Tüm bunların çok ucuz olduğu söylenemez.

Microsoft xCloud

Xbox sahiplerine bir seçenek olarak sunulan Project xCloud, şu an Xbox oyunlarını Android’li telefonunuza yahut tabletinize yansıtmanıza müsaade veriyor. Bu sırada Microsoft’un Azure bulut hizmetleri kullanılıyor. iOS’a yönelik işlevler ise yolda.

xCloud’un Google Stadia’dan farkı, sahip olduğunuz Xbox oyunlarıyla çalışması. Test aşamasında xCloud’u denemek için bir Xbox’a sahip olmanız bile gerekmiyordu.

xCloud, Xbox sisteminizin bir uzantısı olarak çalıştığından ek bir donanıma gereksinim duymuyor. Bluetooth Xbox kumandanız varsa, bunu bulut oyun cihazıyla eşleştirip, burada kullanmaya devam edebilirsiniz. Hizmetin fiyatıyla ilgili bir haber ise şimdilik yok.

Yorum Ekle