Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
NASA, Mars’ta Fosil Arayacak!

NASA, Mars’ta Fosil Arayacak!

Fosil dendiğinde çabucak her devir akla olarak dinozor kafatasları ve iskeletleri gelir. NASA’nın Mars 2020 aracı ise, farklı bir mekanda, Kızıl Gezegen Mars’ta fosil arayacak lakin aranan fosiller, bizim aklımıza gelenler üzere olmayacak.

Bu hafta başında Icarus mecmuasında yayınlanan yeni bir araştırma, planlanan iniş sahası Jezero Krateri’nin iç çeperinde ilgi cazibeli kimi oluşumlara dikkat çekiyor. Ajans, bu konsantre karbonat mineral çökeltilerini, 3,5 milyar yıl evvel göl olan kraterin muhitinde oluşmuş bir banyo çemberine benzetiyor.

NASA’nın söylediğine nazaran Yerküre üzerinde karbonatlar, deniz kabukları, mercanlar ve stromatolitler de dahil olmak üzere, fosil formda dayanabilen milyarlarca yapı bulunuyor. NASA, deniz kabukları bulmayı planlamıyor ama araç stratomalit arayışına girecek.

Şayet şu anda yaşanılmaz olan gezegende geçmiş mikrop hayatı izi bulunursa, bu durumun bilim insanlarını hayli heyecanlandıracağı kesin. karbonat çöküntülerini incelemesi, Mars’ın sulu bir mekandan çorak bir gezegene nasıl dönüştüğü konusunda da bizlere fikir verebilir.

NASA, Mars 2020 aracını önümüzdeki yılın ortasında fırlatmayı planlıyor. Şayet her şey planlandığı üzere giderse araç, 2021 Şubat ayında kratere ulaşmış olacak.

Bilim kişileri, karbonatların eski bir gölden mi oluştuklarını yoksa daha evvelce mi var olduklarını şimdi bilmiyor. Bu malumat de kratere ulaşması ile edinilecek.

Yorum Ekle