Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mixer ve Facebook, Devlere Baş Tutmaya Başladı!

Mixer ve Facebook, Devlere Baş Tutmaya Başladı!

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında, StreamElements’in StreamHatchet işbirliği ile hazırladığı bir rapor, Microsoft’un Mixer platformunun umumî olarak akış pazarının %1’ini oluşturduğunu gösteriyordu. Bu da bariz bir formda Google’ın YouTube’u ve Amazon’un Twitch‘inin hayli gerisinde kaldığını kanıtlıyordu. Bu yıl ise StreamElements ve Arsenal.gg paydaşlığı ile hazırlanan yeni bir rapor, pazarın 2019 yılında nasıl geliştiğini gösteriyor ve hem Microsoft hem de Facebook için yeterli bir olduğunu gözler önüne seriyor.

Hem Mixer hem de Facebook Gaming, akış savaşlarında Twitch ve YouTube’un büyük üstünlüğüne karşı ufak zaferler kazanmaya başlayarak %3’er hakka sahip oldular. Geçtiğimiz yıl her iki platform da %1’lik hisseye sahipti ve Twitch’in behresi %75’ti. Google ise %22 hakkına sahipti. Bu yıl umum sayılar çok çokça değişmiş olmasa da Twitch %73’e ve YouTube %21’e geriledi.

Bu yıl rakiplerin her biri içerik için kimi yatırımlar yaptılar. Mixer, Twitch’ten Ninja ve Shroud üzere yayıncıları kendi bünyesine alırken, Facebook Gaming de DisguisedToast ve ZeRo üzere üreticileri kendi tarafına çekti. YouTube ise Amazon’un platformundan kimi yayıncıları kendine çekmiş olsa da, Twitch savunmaya geçerek öne çıkan içerik yaratıcılarının bir çoğunu bünyesinde tutmayı başardı. Ama bütün bu değişiklikler şimdi pazar hakkında önemli boyutta bir tesir yaratmış değil.

Rapor, oyun akışı meydanının pek çok yanını kapsıyor gelgelelim öne çıkan bir gayri ayrıntı, Fortnite‘ın 2018’de popülerliğinin bir kısmını net bir halde kaybederek Twitch’te bir yıl önceye nazaran %28 daha az izlenmiş olması. Fortnite’ın başarısı öncesinde yedi yıl boyunca en çok izlenen oyun olan League of Legends ise tekrar birinciliğini ilan etmiş durumda. Ayrıyeten rapor, oyun ile ilgili olmayan Just Chatting (Sadece Sohbet, daha evvel IRL olarak adlandırılıyordu) ve ASMR üzere kategorilerin büyümeye devam ettiğini de belirtiyor.

Yorum Ekle