Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Dinozorlar, Asteroid Çarpmadan Evvel Yok Olmuş Olabilir!

Dinozorlar, Asteroid Çarpmadan Evvel Yok Olmuş Olabilir!

66 milyon yıl evvel kent boyutunda bir asteroidle yok olduğuna inandığımız dinozorlar, yeni bulgulara nazaran bundan evvel zehirlenmiş de olabilir. Nature Communications’ta yayınlanan bir araştırmaya nazaran dinozorlar, cıva zehirlenmesine uğramış olabilir.

Atmosfere giren civanın en büyük doğal menşelerinden bir tanesi, volkanlar. Bunun üzerinde duran Michigan Üniversitesi araştırmacıları, Hindistan’da oluşan ve milyonlarca yıl süren büyük patlamaların, okyanusların ısınmasına ve yerküredeki zehirli cıva seviyesini artırdığına inanıyor. Araştırmacılar, endüstriyel cıva kirliliğinin yaşandığı Shenandoah Vadisi ile fosillerdeki cıva seviyesini karşılaştırdıklarında, seviyelerin kabaca eşdeğer olduğunu gördüler.

Araştırmanın başındaki Kyle Meyer, birinci sefer Deccan Trips volkanizmasının muhite tesirlerini tek bir maddeyi inceleyerek öğrenebildiklerini söylüyor. Araştırmacılar, anormal cıva seviyelerinin daha evvel tortularda kayda geçtiğini, gelgelelim birinci kere deniz kabuklarında gözlendiğini söylüyor. Hasebiyle araştırmacıların kullandığı yeni teknik, geçmişteki toplu yok olmaları ve iklimsel değişiklikleri araştırmaya yönelik yeni bir yol sunabilir.

Yorum Ekle