Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Microsoft CEO’suna Nazaran “Arka Kapı” Karşılık Değil

Microsoft CEO’suna Nazaran “Arka Kapı” Karşılık Değil

Geçtiğimiz günlerde katlanabilir çift ekranlı Surface Duo kullanırken görüntülenen Microsoft CEO’su Satya Nadella, Pensacola hava üssüne yakın devranda yapılan silahlı atağın akabinde yine gündeme gelen “arka kapı” konusundaki niyetlerini paylaştı. FBI, yakın vakitte Florida Pensacola hava üssünde meydana gelen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği silahlı atakta bulunan iPhone’ların şifrelerinin kırılmasını istemiş ve bu mevzu bir sefer daha gözleri Apple’a çevirmişti.

Apple, daha evvel de benzeri durumda kalmıştı. 2 Aralık 2015 tarihinde San Bernardino’da bir çift 14 kimseyi vurduktan sonra intihar etmiş ve FBI, vukuat yanında bulduğu iPhone’u olgulara ulaşma gerekçesiyle Apple’a iletmişti. Açılan davalar sonucunda Apple, FBI’ın istediği art kapı erişimini vermemişti.

Bu hususta mülahazalarını paylaşan Satya Nadella, açık ve net biçimde, “Arka kapı fikrini fecî buluyorum,” diyerek tarafını kapalılık ve kamu güvenliğinden yana seçmiş. “Her devir şu iki şeyi benimsediğimizi söyledik: Kapalılık ve kamu güvenliği. Her ikisinin de öncelikleri olması için demokrasimizde birtakım yasal ve tahlillere gereksinimimiz var,” diyen Nadella, öte yandan daha evvel önerdiği “Anahtar Emanet Sistemine” destek verdiğini de belirtti.

Anahtar Emanet Sistemi Nedir?

Art kapıların yaratılması ve bunların tasarrufunun direkt olarak yetkililerin eline verilmesinin düşünülemez olduğunu belirten Nadella, öte yandan şirketlerin de güvenlik yetkililerine vakit zaman yardımcı olması gerektiğini söylüyor. Bu fikri de Anahtar Emanet Sistemi isminde bir fikir ile ortaya koyuyor.

Anahtar Emanet Sistemi ile bir arada, anahtarın konutunuzun dışında kilitli bir kutuda depolanması ve bunun makul koşullar altında yetkililer tarafında kullanılması gerektiğini ortaya koyan Nadella, aslında direkt art kapı erişimini vermekten çok, muhafazalı bir art kapı usulünü savunuyor.

Yorum Ekle