Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Lenovo Legion Y540 incelemesi  Lenovo Legion Y540 İnceleme

Lenovo Legion Y540 incelemesi Lenovo Legion Y540 İnceleme

  • Şık ve performanslı
  • Ses kalitesi başarılı
  • Ethernet portu art panelde
  • 144Hz panel seçeneği (opsiyonel)
  • 256GB+2TB depolama sahası
  • mekanik olmasa da başarılı
  • Kameranın konumu ve kalitesi beğenilmeyen
  • Ekran parlaklığı hala âlâ sayılmaz
  • RGB klavyenin olmaması

Lenovo Legion serisi Intel’in 9. nesil işlemcileri ile yenilendi bildiğiniz üzere. Daha evvel yeniden burada birebir aileden hayli başarılı bir model olan Lenovo Legion Y530’u konuk etmiş ve epeyce beğenmiştik.

Legion Y540 da birebir ailenin bir üst sınıfı olarak tabir edebileceğimiz bir model. Kendisine has dizaynını motamot koruyan eser, RGB ve GSYNC destekli panellere ise sahip değil. Gelgelelim ekranı selef modele nazaran epey büyük; tam 17.3 inç boyutunda.

Lenovo Legion Y540 Tasarımı Nasıl?

Lenovo Legion serisi bilindiği üzere oldukça kendisine has bir dizayna sahip. Herkese nazaran olup olmadığı ise, tartışılır. Gayrı taraftan biz bu tasarımı, ayan külfetleri olsa da çok beğeniyoruz, onu da belirtelim. Bizce çok karakteristik bir görünüme sahip.

Lenovo Legion Y540 Tablete Dönüşebiliyor

Lenovo bu eserde tekrar yüksek kaliteli bir plastikten üretilmiş, çok da agresif olmayan bir kasa kullanmış. Tek parmakla kolaylıkla kaldırılabilen Y540’ın ekranını kasaya bağlayan menteşeler art kısım bölgesine arka-üst gövdede nokta alıyor. Bu da daha birinci bakışta rakiplerinden ayrılan, uzaktan bakınca bile Legion serisini ayırt edebilmenizi sağlayan bir özellik. 180 radde yatabilen, böylelikle adeta bir tablete dönüşen panelin alt kısımda kalın bir çerçeve bulunurken öbür üç kenardaki çerçeve son nokta ince. Bu tasarım da eserin metrelerce uzaktan bile fark edilebilmesini sağlıyor.

Lenovo Legion Y540 Kamerası

Bu dizaynın maatteessüf istenilmeyen de bir tesiri var. Kameraya üst çerçevede bölge bulunamadığından aşağıya alınmış. 720p çekim kalitesi ehil olmadığı üzere bir de yüzünüzü görebilsin diye ekranı geriye yatırmak zorunda kalıyorsunuz.

Eserdeki klavyede arttan aydınlatma mevcut ve beyaz renkte, RGB desteği ise bulunmuyor. Umum mealde büyükçe tuşlar kullanılmış ve yazı yazarken de epey konforlu denilebilir. Multitouch özellikli touchpad’de ise hala birden fazla kişinin vazgeçemediği iki adet düğme kullanılmış. yüzeyinde parmak izi kalsa da kuru bir bezle temizlemek pek mesele değil, iz bırakmıyor. Eserin en pratik taraflarından birisi de Ethernet portunun art kısımda kalması. Hem göz zevkiniz bozulmuyor, hem de tasarruf konforu artıyor.

Lenovo Legion Y540 Ağır Mı?

Y540’ın tartısı yaklaşık 2.9kg. Ne ağır, ne de hafif diyebiliriz. Öbür taraftan esere güç sağlayan 230W‘lık adaptör epey irice.

Lenovo Legion Y540 Teknik Özellikleri Neler?

Legion Y540 pek çok seçenek içinden kendinize makul konfigürasyonu belirleyebileceğiniz bir seri. 15 ve 17 inçlik paneller, tekrar kendi aralarında 60 ve 144Hz seçenekleriyle ayrılırken, işlemci tarafında da, Core i5-9300H yahut Core i7-9750H seçenekler mevcut.

Ekran kartı tarafında da tekrar GeForce GTX 1650, GTX 1660Ti ve nihayetinde RTX 2060 ekran kartlarıyla birlikte, son kademe varlıklı bir depolama seçeneği arasından istediğiniz konfigürasyonu seçmeniz mümkün.

Bize gelen 17IRH modelinde ise 17.3 inçlik, 1080p/60Hz bir IPS panel bulunuyor. 300 nitlik parlaklık pahası evvelki modellerden güzel olsa da kendi sınıfında “eh” denilebilecek seviyede. Bu panel renklerin %72’sini görüntüleyebiliyor.

Tekrar bu modelin modelinin sair teknik özellikleri ise Intel Core i7-9750H işlemci, 16GB DDR4-2666Mhz RAM, GeForce GTX 1660Ti ekran kartı, 256GB SSD ve 2TB HDD formunda sıralanıyor. Bu konfigürasyon kağıt üzerinde oyunları çalıştırmaya ve pek de âlâ bir performans vermeye muktedir, esasen aldığımız sonuçlar da bunu doğrular nitelikte.

Lenovo Legion Y540 Performansı Nasıl?

Control’de 1080P/High ayarlarda savaş sahnelerinde bile 50 FPS’in üzerinde kalmayı başardık.

Battlefield V, Ultra DX12 ayarlar ile 60 FPS, The Witcher III Ultra ayarlar ise 75 FPS, tam bir sistem canavarı olan Assassin’s Creed Odyssey ise Ultra ayarlar ile 42 FPS üzere sonuçlara ulaştı.

Lenovo Legion Y540 Isınıyor Mu?

Bu oyunlar çalıştırırken ekran kartında 73 aşama, işlemcide ise 85 radde sıcaklıklar gördük.  Hiç kötü sayılmasa da eserin performans modunda 50db’nin üzerinde gürültü ürettiğini belirtmemiz gerek, bu da klasik bir bedel.

Eser size Undervolt ayarı yapılmış halde gelmiyor, şayet overclock işleriyle ilgileniyorsanız aklınızda olsun. Performans modunun getirisi de işlemcinin güç çekme limitini 45W’tan 50W’a yükseltmek ve fanları tam süratle çalıştırmaktan ibaret.

Lenovo Legion Y540 Batarya İncelemesi

57WH’lik batarya maatteessüf ağır oyun deneyimlerinde 80 dakika civarında tükeniyor, internet / sinema tasarrufunda aldığımız vade ise 3.5 saat ile 4 saat arasında. Kağıt üstündeki rakamlara ulaşılamasa da kötü sayılmaz.

Laptoplar bildiğiniz üzere ne yaparsa yapsın bir kulaklığın konumunu tutamıyor fakat eserdeki Harman ses sistemi hayli güzel bir iş başarıyor. Dolby Atmos‘un yazılım desteğini de ardına aldığını belirtmeden geçmeyelim.

Özetle

Legion Y540 son aşama başarılı bir model olmuş. Şayet Y740’ın ek olarak sundukları ilginizi çekmiyorsa daha ekonomik ve yeniden son kademe rekabetçi bir seçenek. Fiyat konusunda ise, biz bu incelemeyi yaptığımız sırada eserin Türkiye fiyatı şimdi belirlenmemişti.

Lenovo Legion Y540 Fiyatı Ne Kadar?

Misal bir konfigürasyonun 15.6 inç ekranlı modelinin (2TB yanına 1TB HDD ile) 9300 TL civarına bulunabildiğini de belirtelim.

Lenovo Legion Y540 Teknik Özellikleri
Eser Modeli Lenovo Legion Y540
Eser Çeşidi Notebook
CHIP Online Notu 86
Üretici Lenovo

Satın Al

Yorum Ekle