Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Keenetic Extra DSL & Air incelemesi  Keenetic Extra DSL & Air İnceleme

Keenetic Extra DSL & Air incelemesi Keenetic Extra DSL & Air İnceleme

  • Performans
  • Kolay heyetim
  • Güvenlik seçenekleri
  • Çift bant desteği
  • USB portu
  • Münasip fiyat

İnternete ait bugüne kadar sayısız makale yazdık, haneleri internetle buluşturmak üzere çok sayıda inceledik, velev hengam devir interneti meskene yahut iş yanınıza aktif biçimde yayabilmeniz ismine bunu nasıl yapabileceğinizi de sizlere bölgesinde gösterdik. Bugün de yeni bir eser incelemesi ve yeni bir nasıl yapılır makalesiyle önünüzdeyiz.

Ağ Genişleticisi Arayanlar İçin Teklif

Meskende düzgün bir modeme gereksiniminiz varsa, velev meskeniniz yahut ofisiniz geniş yahut katlı ise ve bu nedenle düzgün bir ağ genişleticisi ile interneti başka odalara yahut katlara optimum formda yaymak üzere bir fikriniz varsa, bugün sizlerle bir arada deneyimleyerek inceleyeceğimiz Keenetic Extra DSL ve Keenetic Air uygun bir tahlil olabilir. Pekala, bu eserler nedir ve nasıl çalışır? Artık gidip, bu eserleri yanında, sizlerle birlikte deneyimleyerek incelemeye başlayalım.

Keenetic Extra DSL ve Keenetic Air

Evet, konutumuza geldik. Elimizde 2 var. Bunlardan biri Keenetic Extra DSL, bir gayrısı ise Keenetic Air. Bunlardan Keenetic Extra DSL, bir hanenin gereksinimi olan interneti tek başına karşılayabiliyor. Keenetic Air ise, haneniz genişse, yani hanenin art odalarına sinyal ulaşmıyorsa yahut iki katlı bir evdeyseniz, üst katta internete erişim kahrı yaşıyorsanız devreye giriyor. Artık evvel Keenetic Extra DSL’i yakından tanıyalım, kurulumunu yapalım, akabinde da Keenetic Air ile interneti hanenin üst katına ulaştıralım.

Keenetic Extra DSL Özellikleri Neler?

Keenetic Extra DSL, hem VDSL2/ADSL2+ Modem Router olarak hizmet yapabiliyor hem de Wi-Fi Mesh cihaz olarak kullanılabiliyor. Keenetic Extra DSL 200Mbps’ye kadar VDSL2 teknolojisini destekliyor. Şayet altyapınız uygunsa bu cihaz size maksimum yarar sağlarken, art yüzünde taraf alan 4 Ethernet portu ile IPTV ve Akıllı TV‘ye yahut başka farklı cihazlara kabloyla iletim de sağlıyor.

Başkaca yan tarafında bir USB portu da mevcut. Bu portu da kullanarak varsa 4G modeminizi, USB sürücü yahut yazıcınızı da bağlayabiliyorsunuz. USB portu başkaca KeeneticOS ile isteğe bağlı sunulan AFP, Time Machine, Medya Sunucu, İndirme Merkezi, Packet Capture üzere pratikleri kullanmanıza da imkan tanıyor.

Çift bant desteği gösteren Keenetic Extra DSL, 2.4 GHz bantta 300 Mbps, 5GHz‘de ise 867 Mbps ile totalde 1200 Mbps Wi-Fi sınıfında bir cihaz olurken, üzerinde yan alan 4 adet 5 dBi gücünde anteni ile de geniş bir menzil sağlıyor. Cihazda bulunan antenlere ek olarak 4 adet donanımsal wireless amplifier ile mobil sinyalleri router cihaza çok daha verimli bir biçimde alınabiliyor.

Keenetic Extra DSL ve vesair tüm Keenetic cihazlar WPA3 & OWE güvenlik protokollerini destekliyor. Bu sayede kablosuz ağ güvenliği en yüksek standartlara kavuşmuş oluyor. Gelişmiş network izolasyonu ile güvenliği düşük olan IoT cihazlar için de ağda network izolasyonu sağlayabiliyor.

Yedeklenebilir Sağlıklı İnternet Seçenekleri

Keenetic Extra DSL yedeklenebilir muteber internet seçenekleri ile geliyor. Extra DSL sonlandırılabildiği internet tipleri ve yapabildikleri dikkate alındığında uzunluğundan büyük işler çıkarıyor denebilir. Extra DSL’de birden ziyade internet istenirse tıpkı anda farklı cihazlarda kullanılmak için sonlandırılabilir, istenirse de yedeklilik için kullanılabiliyor. Örneğin, DSL hattınıza ek olarak Fiber internetinizi ethernet portu ile sonlandırabilirsiniz.

Extra DSL’de Paylaşım Özelliği

Keenetic WISP teknolojisini de yedeklilik ve eş vakitli olarak kullanmaya imkan tanıyor. Akıllı telefonunuzun hotspot özelliğini kullanarak mobil cihazınızdaki internet planınızı Extra DSL üzerinden ağdaki gayrı cihazlarla da paylaşabiliyorsunuz. Ya da dilerseniz USB portuna USB dongle takarak internetinizi 3G/4G dongle ile sonlandırabilirsiniz. Örneğin; eczane üzere internet erişiminin kritik olduğu bir alanda DSL üzerinden erişimin gittiğini düşünelim. Extra DSL cihazında WISP özelliğini canlı hale getirerek POS cihazı, kamera ve alarm üzere kritik cihazlarınızın kesintisiz bir halde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bulut Temelli KeeneticOS İşletim Sistemi

Extra DSL, KeeneticOS bulut temelli mimarisi ve sezgisel arayüzü sayesinde kullanıcılara kurulumdan idareye kadar kolaylık sağlıyor. KeeneticOS üzerindeki arama özelliği sayesinde gereksiniminiz olan menüye kolaylıkla gidebilir, isterseniz tamamı Türkçe olan teknik makalelere erişebilirsiniz.

Hotspot Üzerinden İnternet Erişimi

Extra DSL ve başka Keenetic cihazlarda sunulan ekle-çıkar bileşenler kullanıcıya üst seviye bir özgürlük sağlıyor. Dilediğiniz bileşeni yükleyip, kullanmadığınızı çıkarmakta özgürsünüz. Örneğin, VPN irtibatları sağlamak isterseniz VPN bileşenini yazılımınıza ekleyerek özelliği etkin hale getirebilirsiniz. Ya da işletmenizde misafirlerinize hotspot üzerinden internet erişimi sağlamak isterseniz Captive Portal ve Hotspot bileşenini indirmeniz işinizi görecektir.

Keenetic Omni DSL ve başka Keenetic cihazlarda sunulan birtakım bileşenler şöyle sıralanabilir: Bittrorrent, OpenVPN, Captive Portal, Packet Capture üzere.

Keenetic Extra DSL Nasıl Kurulur?

Evet, cihazla ilgili gereğince malumat sağladığımıza nazaran artık konseyime geçelim. Keenetic Extra DSL’in heyetimi da epeyce kolay. Cihazın kurulumunu dakikalar içinde yapabiliyorsunuz. Birinci yapmanız gereken elbette Keenetic Extra DSL’ı prize takmak ve telefon hattına bağlamak.

Akabinde cihazın üzerindeki durum LED’leri stabil hale gelecek. Artık telefonunuzdan yahut bilgisayarınızdan Wi-Fi ağında Keenetic Extra DSL’i görebilirsiniz. Buna bağlanmaya çalıştığınızda sizden şifre isteyecek, cihazın çabucak ardında Wi-Fi şifresini görebilirsiniz.

Bilgisayar ve Telefon Üzerinden Heyetim

Artık şayet konseyimi bilgisayar üzerinden yapacaksanız, adres çubuğuna my.keenetic.net yazıyor, şayet telefon üzerinden yapacaksanız ise Keenetic pratiğini cebinize indiriyorsunuz. Tatbik, hem Android hem iOS işletim sisletim sistemlerinde var. Biz ayarları pratik üzerinden yapacağız. Daha sonra cihazın web arayüzüne de bir göz atarız.

Tatbike girdiğinizde sizi suram sihirbazı karşılayacak. Sihirbazı başlattıktan sonra Keenetic cihazınız için bir başkanı parolası belirliyorsunuz. Bu parolayı daha sonra isterseniz ayar yapmak için web arayüzüne giriş yapmak için kullanacaksınız. Parolayı belirledikten sonra ise Giriş yazan mekana internet altyapı hizmetinizi aldığınız noktanın belirlediği kullanıcı ismini, şifre yazan bölgeye de tekrar size verilen şifreyi girerek artık internet ilişkisinin kurulumunu tamamlayabilirsiniz. Bu arada konut ağınızı siber tehditlere karşı korumak ve internet reklamlarını önlemek için AdGuard DNS‘i seçmeyi ihmal etmeyin.

Bundan sonrasında, velev tatbik üzerinden velev web arayüzü üzerinden mesken ağınızla ilgili tüm ayarları yapılandırabilir, özet ve tahlil tablolarını görebilir, misafir ağını etkinleştirebilir ve daha pek çok istediğiniz ayarı basitçe yapılandırabilirsiniz.

Keenetic Extra DSL Performansı Nasıl?

Evet, suramı tamamladık. Artık cihazın gösterdiği performansa bir bakalım. Dediğimiz üzere, Keenetic Extra DSL 200 Mbps’e kadar internet suratlarını destekliyor. Gelgelelim altyapımız malum, her tarafta fiber hatlar ve yüksek suratlar yok.

Şu an bizim bulunduğumuz mahallin altyapısı 100 Mbps’e kadar internet desteği sağlıyor, artık bakalım Keenetic Extra DSL, bizlere ne kadar sürat sağlayacak?

Keenetic Extra DSL performans test sonucunu acilen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Keenetic Air Özellikleri Neler?

Evet, alt katı Keenetic Extra DSL ile internete bağladık. Alt katta öteki odalarda da yaptığımız sinyal ölçümünde rastgele bir sorun yok; alt kat büsbütün Keenetic Extra DSL ile internete bağlı durumda. O nedenle burada ekstra bir sinyal genişletici, router ve kablosuz ağ adaptörüne muhtaçlığımız yok.

Konutun üst katına geldiğimizde ise Keenetic Extra DSL’in buradan da yeniden çektiğini görüyoruz, lakin elbette bir kablosuz router ve genişletici ile buradaki internet performansını da arttırmak mümkün. Bu noktada da Keenetic Air’i deneyeceğiz.

Keenetic Air de tekrar 1200 Mbps’e kadar sürat desteği sunabilen, 2.4 GHz ve 5GHz frekans bantlarını destekleyebilen ve 4 adet 5 dBi’lık antenlere sahip bir cihaz oluyor. Bu cihaz 4 farklı modda çalışabiliyor. Bunları da acilen cihazın gerisindeki anahtar yoluyla belirleyebiliyorsunuz. Evet, nedir bunlar?

Keenetic Air Nasıl Kurulur?

Cihazın ardında A, B, C ve D formunda göreceğiniz anahtar üzerinden, Keenetic Air’in çalışma biçimini belirleyebiliyorsunuz. A; temel Router modu olurken, B; kablolu cihazlar için istemci modu, D ise Wi-Fi erişim noktası olarak iş yapıyor. Bizim kullanacağımız C ise, Wi-Fi tekrarlayıcı, yani genişletici modu. O nedenle anahtarı C konumuna getiriyoruz.

Keenetic Air’in konseyimi Keenetic Extra DSL’den çok daha kolay. Çünkü ana internet kurulumunu artık bir sefer yaptık. Artık tek yapmamız gereken aşağıdaki interneti buraya da optimum formda aktarmak.

Bunun için yapmamız gereken tek şey evvel Keenetic Extra DSL’in üzerindeki WPS butonuna, akabinde da Keenetic Air üzerindeki WPS butona bir sefer basmak. Bunu yaptıktan sonra biraz bekliyorsunuz ve 2 cihaz birbirini görüyor. Bu adımdan sonra, mobil pratikten ya da web arayüzden denetim paneline giderek bir keze mahsus Mesh cihaz olarak tanımlaması yapıyorsunuz ve böylelikle aşağıdaki internet tıpkı formda yukarıya da çıkıyor ve burada da tıpkı modemin yanındaymış üzere performans sağlayabiliyorsunuz.

Keenetic Air Performansı Nasıl?

Şunu da belirtmek gerek: Menzil genişleticiler, daha sağlıklı çalışması için köprü vazifesi görmesi açısından sinyalin düşmeye başladığı noktaya konumlandırılırlar. Buraya kadar bir sorun yok, ama cihazın üzerindeki sinyal toplayan antenin de kıymeti büyük. Bu nedenle mahsusen priz üstüne takılan menzil genişleticilerin, sair router’lara nazaran çok çokça sinyal toplayamadığını ve dağıtamadığını görürsünüz.

Bu noktada Keenetic Air de üzerindeki 4 anteniyle onlardan ayrılıyor ve daha geniş bir menzil sağlıyor. Farkındaysanız Keenetic Air’i araya bir yana değil, direkt olarak getirip üst kata taktık. Pekala, artık bakalım Keenetic Air nasıl bir performans gösterecek. Acilen bir sürat testi yapalım ve sonucuna bakalım.

Keenetic Air performans test sonucunu çabucak yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Özetle

Evet, sonuç olarak değerlendirirsek tek tip alışılagelmiş bir daire için Keenetic Extra DSL pek kâfi bir performans gösteriyor. Elbette bu noktada altyapınız değerli, fakat altyapınız minimum olsa bile Keenetic Extra DSL ile bunu aktif biçimde meskenin öbür odalarına da ulaştırabileceğinizi gördük.

Şayet daha geniş bir haneniz varsa yahut çift katlı bir hane yahut iş konumu için müsait bir tahlil arıyorsanız ise ona yardımcı olarak Keenetic Air işinizi görecektir. Keenetic Air ile de yeniden performansı öteki priz üzerine takılan menzil genişleticilerden daha aktif halde sağlayabileceğinizi söyleyebiliriz.  Yani sonuç olarak toparlarsak, bu 2 cihaz ile 200 Mbps’e kadar olan internet gereksiniminizi kolaylıkla karşılayabilirsiniz.

Bu arada tekrar belirtmekte yarar var: Bu iki cihaz birlikte kullanıldığında extender/mesafe genişleticilerden farklı olarak Wi-Fi Mesh sistemi ile çalışıyor. Bu mealde sair ayrışık sistemlere nazaran performans kazanımı sağlıyorsunuz. Öte yandan Fast Transition ve Seamless Roaming üzere özellikleri sayesinde mesken ya da ofisin tüm ortamlarında kesintisiz kablosuz alan sağlıyorlar. Hanenin ya da ofisin büyüklüğüne nazaran istendiği kadar mesh cihazı da sisteme, bahsettiğimiz biçimde kolaylıkla ekleyebiliyor ve bu sayede ölçeklenebilir bir ağ sistemi yaratabiliyorsunuz.

Keenetic Extra DSL Fiyatı Ne Kadar?

Pekala, Keenetic Extra DSL ve Keenetic Air’in fiyatları neler? Şu an Keenetic Extra DSL’i 389 TL fiyatla bulabiliyorsunuz. Şayet Keenetic Air’e de gereksiniminiz varsa, onu da 239 TL‘ye bulmanız mümkün ki, 2 cihazı birden satın alsanız bile hem fiyat açısından karda oluyor, hem de geniş bir menzile kavuşuyorsunuz.

Kimler Almalı

Hanesini yahut iş bölgesini dinamik bir internet meydanıyla donatmak isteyen kullanıcılar, rahatlıkla Keenetic Extra DSL ve Keenetic Air’i tercih edebilirler.

Keenetic Extra DSL & Air Teknik Özellikleri
Modeli Keenetic Extra DSL & Air
Çeşidi ADSL Modem
CHIP Online Notu 90
Üretici Keenetic
Standart AC1200
Arabirim 4 x 100 Mbps
Frekans 2.4 GHz, 5 GHz
Anten 4 adet (5 dBi)
Ilişki Suratı 867 Mbps (5 GHz), 300 Mbps (2.4 GHz)
Buton Wi-Fi, WPS, Fn, Reset
Boyutlar 159 x 110 x 29 mm
Tartı 248 gr.
Teknik Detaylar
İşlemci EN7513T 900 MHz & MT7628N 580 MHz
USB Portları USB 2.0
Mobil Tatbik Android ve iOS

Satın Al

Alternatifleri

Keenetic Extra DSL’e alternatif olarak Keenetic Ultra, Keenetic Giga ve Keenetic Viva modellerini de inceleyebilirsiniz. Ama Keenetic’te yalnızca Extra DSL ve Omni DSL modellerinin VDSL2/ADSL2+ desteklediğini unutmayın.

Yorum Ekle