Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Lenovo IdeaCentre A540  incelemesi  Lenovo IdeaCentre A540 İnceleme

Lenovo IdeaCentre A540 incelemesi Lenovo IdeaCentre A540 İnceleme

  • SSD performansı
  • RGB ışıklandırmalı klavye
  • Varlıklı irtibat seçeneği
  • Upgrade seçenekleri
  • Başarılı performans
  • Plastik tasarım
  • Disk 5400 RPM
  • Hoparlörler
Özetle

Şayet konut yahut ofisinize bir masaüstü bilgisayar almayı düşünüyor, fakat kompakt yapıda bir model arıyorsanız IdeaCentre A540 size nazaran bir seçim olabilir. İşlemcisiyle güçlü bir model olduğu aşikar, öte yandan SSD ve takviyeleri de performans açısından ehil seviyede olan IdeaCentre A540’ın fiyatı ise 6999 TL‘den başlıyor. Gelgelelim elimizdeki konfigürasyonun tam fiyatı 10 bin TL civarında. Seçeceğiniz modele nazaran fiyatların 12 bin TL’ye kadar çıkabildiğini de söyleyelim ve incelememizi noktalayalım.

Kimler Almalı

Fiyat/performans kategorisinde uygun bir oyuncu notebook’u satın almak isteyenler Monster Abra A5 V15.1’den epey şad kalacaklardır.

Lenovo’dan taş üzere hepsi bir arada bilgisayar: IdeaCentre A540’ı inceledik!

Lenovo’nun geçtiğimiz yaz aylarında tanıttığı yeni hepsi bir arada IdeaCentre modeli A540, bir vadedir ofisimizde. Üst seviye özellikleriyle dikkat çeken ve sahip olduğu bu özelliklerle kullandığımız müddet içinde beğenimizi kazanan model, konut yahut ofisiniz için isteyebileceğiniz bir cihaz olabilir. Pekala, IdeaCentre A540 neler sunuyor? Derhal süratlice yakından bakalım.

Kablosuz Şarj Stantlı ve Dokunmatik!

Lenovo’nun All-in-One PC kategorisinde konum alan IdeaCentre A540, şahsileştirilmiş stant tasarımı ve sahip olduğu özellikleriyle öteki modellerden ayrışıyor. Altın Gül de diyebileceğimiz rengiyle dikkat çeken stant ayağı üzerinde yükselen 23.8 inç boyutunda ekranı ile dokunmatik panele sahip olan cihaz, böylelikle ekranı dokunarak yönetebilmenize müsaade veriyor.

Full HD çözünürlüğündeki ince ekran çerçeveleriyle hoş imaj sunan ekranın üzerinde de bilinmeyen bir web kamerası mahal alırken, bu kamerayı üzerine bastırarak açabiliyorsunuz. Kullanmadığınız durumlarda örtük durumda olan web kamerası, böylelikle izlenmediğinizden emin olmanızı sağlıyor. Öte yandan kameranın Windows Hello entegrasyonu ile PC’de yüz tanıma yoluyla hesap muhafaza imkanı tanıdığını da söyleyelim.

Cihazın muhitindeki dikkat çeken hoş detaylar yalnızca bunlarla hudutlu değil. Cihazın standı olarak da davranan, ama tüm bileşenleri içinde bulunduran kasası, birebir hengamda bir Qi kablosuz şarj pedi. Evet, şayet kablosuz şarj desteğine sahip bir akıllı telefonunuz yahut sair rastgele bir cihazınız varsa, bilgisayar açıkken buraya bırakıyorsunuz ve siz PC başında çalışırken, o da burada şarj oluyor. Bu özellik, sahiden cihaza puan kazandıran hoş bir detay olmuş.

Güçlü Teknik Takım Sahibi

IdeaCentre A540 modeli, teknik takım bakımından da varlıklı özellikler içeren bir model oluyor. İşlemcisiyle güçlü modellerden birine sahip olan bilgisayar, Intel Core i7-9700T ile 4.3 GHz frekansa kadar sürat tazeleyebiliyor. Böylelikle bu bilgisayarı sadece günlük rutin hane kullanımlarınızda değil, ofis çalışmalarınızda yüklü pratiklerde da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Performans gerektiren pratiklerde işlemcinin yanı sıra bellek gücüyle de destekte bulunan cihaz, IdeaCentre A540, 8 GB kapasiteli ve 2666 MHz frekanslı çift kanal Micron kullanıyor. Belleklerin çift kanal olarak tercih edilmiş olmasının performansa eği da bu noktada belirtmek gerekli.

Grafik tarafında da AMD Radeon RX 540X sahibi olan cihaz, 2 GB kapasiteli grafik işlemcisiyle de kullanıcıların elini mahallî grafik ünitesine kıyasla genişletiyor. Bununla bir arada elbette bu cihazın bir oyun bilgisayarı olmadığı kesin, fakat çok güç gerektirmeyen oyunları doğal ki oynatabiliyor.

Multimedya konusunda işin ses ayağında ise cihazın üzerindeki hoparlörlerin JBL destekli olduğunu ve 3W‘lık çift hoparlörün yanında başkaca 5W’lık bir subwoofer’ın yerleştirildiğini de söyleyelim. Ses performansı konusunda ise yüksek ses çıkışı sunduğunu, bas derinliğini nispeten yansıtabildiğini söyleyebileceğimiz hoparlörler, yüksek seste ise sesi bozuyor. Bu mealde hoparlörlerden yüksek beklentiniz olmasın.

IdeaCentre A540’ın teknik takımına ek olarak elbette depolama sahalarından da bahsetmek gerekiyor. Cihazda çift depolama ortamı mevcut. Bunlardan biri 256 GB kapasiteli Toshiba XG6 2280 M.2 SSD‘si olurken, bir gayrısı ise geniş kapasite sağlayan 2 TB’lık WD disk oluyor. SSD epeyce süratli davranıyor. CrystalDiskMark testinde 3166 MB/s sıralı okuma, 1721 MB/s sıralı yazma sonuçları gösteren disk, böylelikle kısa erişim mühletleri vadediyor. 2. disk ise 5400 dönüş süratiyle kestirim edilebileceği üzere ise biraz yavaş.

Son olarak cihazın çevresel detaylarından da bahsedelim. Bir hepsi bir arada bilgisayar olarak elbette muhit üniteleriyle birlikte gelen IdeaCentre A540, kutusunda klavye ve fare ile geliyor. Klavye ve fare tasarrufuyla standartlar dahilinde, lakin materyal kalitesi olarak pek beğendiğimiz söylenemez sahihi. Çok plastik yapıda. Emsal husustan aslında cihazın stant ayağı dışında umumi hatlarıyla da bahsedebiliriz. Ekranın art yüzü ve kasa gövdesi pek de özenilmemiş plastik gereçle geliyor. En azından manzara bu istikamette.

Lenovo IdeaCentre A540 Teknik Özellikleri
Eser Modeli Lenovo IdeaCentre A540
Eser Çeşidi Masaüstü Bilgisayar
CHIP Online Notu 88
Üretici Lenovo
Teknik Detaylar
Windows 10
İşlemci Intel Core i7-9700T 4.3 GHz
Çekirdek 8
Ekran 23.8 inç IPS Dokunmatik (1920×1080)
Bellek 16 GB (2×8 GB) 2666MHz DDR4
SSD Toshiba XG6 2280 M.2 256 GB
HDD WD 5400 RPM 2 TB
Grafik AMD Radeon RX 540X
Ses 2x 3W JBL Hoparlör + 5W subwoofer
Temaslar USB 3.1 Gen 1, USB 3.1 Type-A (2 adet), USB 2.0 (2 adet), HDMI, kart okuyucu, Ethernet, BT 4.2, 802.11ac Wi-Fi
Boyutlar 450 x 435 x 24 mm
Yük 7 kg.

Alternatifleri

Monster Abra A5 V15.1’e alternatif olarak şayet Core i7 işlemcili bir model arıyorsanız Abra A5 V15.1.2 modelini de değerlendirebilirsiniz.

Yorum Ekle