Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
İnternet Müddetini Evlatlar Belirtiyor

İnternet Müddetini Evlatlar Belirtiyor

Dijital aktivitelerin alışkanlık haline gelebileceğine ve evlatları gerçek yerküreden önemli bir halde koparabileceğine dair kuşku yok. Çağdaş ebeveynlerin yarısından ziyadesi internete ayrılan müddet konusunda evlatlarına güvenmeyi tercih ediyor. Daha da ilginci bu yönelim analarda daha sık görülüyor. Analar internete ara verme konusunda evlatlarına daha çok güveniyor. Türkiye’de anaların yüzde 69,9’u bu halde davranırken babalarda ise bu orantı yüzde 59,4.

Lakin mevzu sadece ebeveynlerin denetimi bırakıp internette geçirilen mühlet için evlatlarına güvenmesiyle hudutlu değil. Türkiye’de ebeveynlerin yüzde 52,3’ü evlatlarının internette neler yaptığını denetim etmeye gerek duymuyor. Evlatlar çevrim içi pratiklere ve internette dolaşmaya daha yatkın olsalar da siber riskler sadece bir tık uzakta olduğundan bu çok riskli bir strateji haline geliyor.

Yapılan araştırma, evlatların internet aktivitelerine yönelik bu yaklaşımın yanı sıra ebeveynlerin kendi alışkanlıklarını yahut internette geçirdikleri vadeyi de kısıtlamadıklarını ortaya çıkardı. Araştırmaya Türkiye’den katılanların yüzde 73,1’i internete bir biçimde bağımlı olduklarını kabul etti. Daha da ötesi, yüzde 82’lik büyük bir kısım internet temaslı mobil cihazlarını evlatlarının yanında yahut meskende kullandığını, yüzde 57 nispetinde bir kısım ise internet yahut mobil cihazların evlatlarıyla konuşmalarının arasına girdiğini söyledi.

Kaspersky Eserleri Pazarlama Yöneticisi Marina Titova, “İnternet ve dijital hizmetler evlatların dikkatini uzun müddet cezbedecek çeşitli içerikler sunuyor. Gerçek hayatın çok daha cazip olabileceğini unutmamak gerek. Mahsusen ebeveynler evlatlarına devir ayırıp ortak faaliyetler yapmalı. Ayrılan bu vakit aileler ve arkadaşların şahsi bağ kurup anıları paylaşmaları için çok kıymetli.” dedi.

Kaspersky, evlatlarınızın internette geçireceği vadeyi düzgün bir formda ayarlayabilmeniz için şunları yapmanızı öneriyor:

  • Evlatlarınızın sizden ilgi beklediği anlarda cihazınızı bırakarak onlara kıymet verdiğinizi gösterin.
  • Evladınız internette çok ziyade vakit geçiriyorsa çabucak kısıtlamaya gitmeyin. Bunun mekanına bu mevzuyu onlarla sakin bir formda konuşun, böylelikle uzun vadede zararlı olabilecek olumsuz reaksiyonlara yol açmazsınız.
  • Boş vakitlerinizde farklı ve ilgi cazip şeyler yaparak evlatlarınızın cihazları olmadan hengam geçirmek istemesini sağlayın. Bunun için onları yeni bir spor koluna yönlendirebilir yahut tüm aile birlikte daha çokça aktivite yapabilirsiniz.
  • Toplumsal medya ve başka muhabere araçlarının tasarrufu için temel kurallar belirleyin. Bunların mektep hayatını yahut arkadaşlarıyla gerçek yerküredeki ilgileri etkilememesini sağlayın.
  • Tüm aile için makul kurallar koyun. Böylelikle evladınız ailede internet tasarrufu konusunda haksızlığa uğradığını düşünmesin. Bunun için yemek masasında telefon kullanmamayı, makul bir saatten sonra cihaz tasarrufunu bırakmayı yahut yatma devranı geldiğinde cihazları gayrı odaya koymayı düşünebilirsiniz.
  • Kaspersky Security Cloud’un aile sürümünde nokta alanKaspersky Safe Kids, ailenizi, kişisel datalarınızı ve evlatlarınızı internette ve ötesinde muhafaza altına alır.

Evlatlarınızın internet güvenliğini sağlama konusunda daha ziyade teklif için ünlü psikolog Emma Kenny’nin çevrim içi güvenlik hakkında ipuçları içeren yazısını buradan okuyabilirsiniz.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle