Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kingston DC500R  incelemesi  Kingston DC500R İnceleme

Kingston DC500R incelemesi Kingston DC500R İnceleme

  • Sağlam performans
  • Geniş sürücü seçenekleri
  • Güç kaybı muhafazası
  • Sunucu tasarrufu için ülkü
  • 5 yıl garanti
  • Fiyat
Özetle

Sonuç olarak Kingston DC500R, başta da söylediğimiz üzere mahsusen olgu merkezleri ve kurumsal tarafa hitap eden bir disk. Uzun çalışma temposu ve buna münasip hazırlanmış performansıyla sunucu tasarrufunda rahatlıkla tercih edilebilir kanısındayız. Münhasıran elektrik kesintisine karşı dirençli yapısı ve emniyetli performans sağlamasıyla seçim tercihi olacaktır. Farklı kapasite seçenekleri olduğundan bahsettik, lakin diskin fiyatları yüksek. Elimizdeki 960 GB’lık modelinini fiyatı ise 1670 TL civarında. O mealde son kullanıcı açısından biraz pahalı bir model olduğunu söylemek lazım. Gelgelelim elbette kurumsal taraf için bir tahlil olduğunu ve muhitindeki modellerin de aşağıda kalmadığını tekrar hatırlamak lazım.

Kimler Almalı

Kingston DC500R, mahsusen kurumsal taraf için tercih edilebilecek bir model oluyor. Sunucular, olgu merkezleri ve uzun müddetli sağlıklı performans sağlamak isteyenler, Kingston DC500R’yi değerlendirebilirler.

Kingston’ın olgu merkezleri için kişisel hazırladığı DC500R SSD’sini inceledik.

Kingston’ın bir mühlet evvel son kullanıcılar ve yüksek performans beklentisi içinde olanlar için Kingston KC2000 NVMe M.2 SSD‘sini incelemiştik hatırlarsanız. Mahsusen 3000 MB/s dolaylarında sıralı okuma, 2000 MB/s dolaylarında da sıralı yazma performansı göstermesiyle kıymetli bir model olan bu diskten sonra bu defa de elimizde tekrar Kingston’dan bir farklı SSD taraf alıyor. Bu sefer 2.5″ forma faktöründe olan disk, mahsusen kurumlar için hazırlanmış.

Kingston, DC500R ismini verdiği bu SSD’yi yapay zeka, makine tahsili, büyük done tahlili, bulut bilişim ve data merkezleri için tasarlamış. Bunun için de üzerinde mahsusen uzun müddet tasarruf sağlaması açısından dayanıklı bir model olması için çalışmış. Mahsusen işletmelerde 7/24 çalışma temposu düşünüldüğünde, bu epey kıymetli ve aranan bir koşul pek alışılmış.

Elimizdeki DC500R modelinde de münhasıran elektrik kesintisi ihtimaline rağmen hususî bir himaye mevcut. PLP ismi verilen elektrik kesintisi muhafazası ile beklenmeyen elektrik kesintilerinde, o an yazılmakta olan olgu, inançlı bir formda yazılmaya devam edebiliyor. Böylelikle gerek diskin gerek olgunun, elektrik kesintisinden zarar görmesi engelleniyor. Kingston, elektrik kesintisi muhafazasını diskte kullandığı Tantalum kapasitörler ile sağlamış.

Bunun yanı sıra diskin saklama sıcaklığı -40 ila 85 nokta arasında olurken, çalışma sıcaklığı da 70 noktaya kadar dirençli. Titreşime karşı da dayanıklılık gösteren disk,  bellekleriyle de 3D TLC NAND teknolojisi üzerine inşa edilmiş.

Elimizdeki DC500R, daha çok okuma odaklı bir disk. Seride mekan alan DC500M ise, karışık tasarruf senaryolarına tutarlı yapıda tasarlanmış. Yani münhasıran olgu erişiminin çok sık olduğu ve uzun çalışma performanslı senaryolar için DC500R’in tercih edilebileceğini söyleyebiliriz.

Kingston DC500R’ın farklı kapasite seçenekleri mevcut durumda. 480 GB’tan başlayıp 3,84 TB’a kadar farklı tercihler yan alıyor. Kasamızda ise bunlardan 960 GB‘lık olanı takılı.

CHIP Online Test Sistemi

İşlemci: Intel Core i9-9900K
İşlemci Fanı: FSP Windale 6
Anakart: Asus Prime Z390-A
Bellek: ADATA XPG SPECTRIX D80
Depolama: Kingston DC500R SSD 960 GB
Ekran Kartı: AMD Radeon RX 590
Güç Aslı: Sharkoon SilentStorm CoolZero 850W
Monitör: Asus ROG Strix XG32VQ
Kasa: CoolerMaster MasterBox MB511
Klavye: Asus ROG Claymore Core
Mouse: Asus ROG Gladius II
Kulaklık: Asus ROG Delta

Kingston DC500R’ın testleri yukarıdaki sistemde yapılmıştır.

Pekala, diskin benchmark testlerinde aldığı sonuçlar nasıl? Klasik CrystalDiskMark testinde aldığımız sonuçlar, Kingston’ın söylemleriyle emsal. 551 MB/s sıralı okuma performansı gösteren disk, sıralı yazma noktasında da 445.9 MB/s sonuç alıyor.

IOMeter testinde ise IOPS bedellerini aldığımız disk, okuma noktasında 98 bin IOPS; yazma noktasında ise 20 bin IOPS civarında performans gösteriyor.

Bu arada diskin test sırasında da ortalama sıcaklığının 45 aşamalarda olduğunu söyleyelim.

Kingston DC500R Özellikleri
Eser Modeli Kingston DC500R
Eser Tipi SSD Disk
CHIP Online Notu 90
Üretici Kingston
Detaylar
Kapasite 960 GB
Arayüz SATA Rev. 3.0 (6Gb/s)
Form Faktör 2.5″
NAND Flash 3D TLC
Okuma Suratı 555 MB/s
Yazma Suratı 525 MB/s
Boyutlar 69 x 100 x 7 mm
Yük 92 gr.

Alternatifleri

Kingston DC500R’ye alternatif olarak Kingston DC500M modeli de kıymetlendirilebilir.

Yorum Ekle