Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
OLED TV’ler Düşük Mavi Işık İle Gözleri Koruyor

OLED TV’ler Düşük Mavi Işık İle Gözleri Koruyor

Televizyon önünde uzun saatler geçirenlerin en yaygın tasalarından biri, ekran ışıklarının göz sıhhatleri üzerinde olumsuz bir tesir yaratma mümkünlüğü. Bilhassa arka arda izlenen favori seriler, saatler süren programlar sonrası, hassas gözler, bu ışıkların tesirini görüşlerde bulanıklık, odaklanamama ya da baş ağrısı biçiminde hissetmeye başlayabiliyor. LG, TÜV Rheinland tarafından “göz dostu” olarak onaylanan OLED TV panelleri ile bu tasayı taşıyan tüketicilere tahlil sunuyor.

LG OLED TV panellerinin “göz dostu” sertifikası aldığı Göz Konfor Testi, üç umum korkuyu ele alıyor: mavi ışık içeriği, titreme ve yüksek kaliteli görüntüleme. Yapılan çalışmalar, yüksek mavi ışığa maruz kalmanın uykusuzluk, göz hasarı, velev görme kaybının da aralarında olduğu farklı sıhhat sıkıntılarına yol açabileceğini gösteriyor. LG Display’in 65 inç OLED panelleri tarafından üretilen ışık, % 50 eşiğinin altında kalarak, % 34 mavi ışıktan oluşuyor. En yüksek özellikli 65 inç LCD paneller % 64 mavi ışık üretirken, LG Display’in OLED panelleri bu ölçünün yalnızca yarısını yayıyor.

LG Display, Yüksek Renk Aralığı ve Yüksek Dinamik Aralık kategorileri dahil olmak üzere test kriterlerini karşılıyor. LG’nin ışık yansıma kategorisinde aldığı % 0.87 orantısı, LCD panellerin aldığı ortalama pahanın yarısına denk geliyor.

LG Display Umumi Yönetici Yardımcısı ve TV İş Ünitesi Yöneticisi Dr. Chang-Ho Oh, “TÜV Rheinland tarafından belgelendirme, LG Display’in OLED TV panellerinin milletlerarası meydanda “göz dostu” olarak tanındığı mealine geliyor. Tüketicilerin artık OLED TV’leri daha inançla seçebileceklerini düşünüyoruz” dedi.

TÜV Rheinland’da Eser Lider Yardımcısı Holger Kunz, “TÜV Rheinland, test sertifikasyon sahasında uzun yıllara dayanan deneyime sahip, memleketler arası sahada hizmet veren bağımsız bir test hizmeti sağlayıcısıdır. LG Display’i sertifikasyon aldığı için tebrik ediyoruz ve şirketin yeni nesil ekran teknolojisi olan OLED’in kalitesiyle ilgili memleketler arası tanınırlık kazanması için gerekli desteği sağlayacağız” halinde konuştu.

Yerkürenin tek büyük OLED üreticisi olan LG Display, Paju tesisinde 55, 65 ve 77 inç UHD OLED panelleri üretiyor. Guangzhou’daki OLED üretim tesisinin tamamlanmasıyla, aylık 60 bin unite üretim kapasitesine ulaşacak. Böylece aylık yekun üretim kapasitesi 130 bin üniteye çıkacak.

IHS Markit’in öngörüsüne nazaran, 2019 ahir OLED satışları 3,8 milyon’a, 2020 ahir ise 6,7 milyona çıkacak.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle