Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Kaset Satışlarına Hammadde Darbesi!

Kaset Satışlarına Hammadde Darbesi!

Kasetler geri dönüyor üzere gözükürken, Yerküre umumunda yaşanan gamma ferik oksit eksikliği üretimi yavaşlatıyor. ABD’deki en büyük kaset üreticisi National Audio Company (NAC) tarafından müşterilerine gönderilen bir postada belirtilene nazaran, bu eksiklik sebebiyle siparişler standart 30 günlük planda tamamlanamıyor. Lakin firma, saf gereçlerin ulaşımına bağlı bir halde elinden geldiğince süratli bir formda çalışmaya devam ediyor.

Şayet yakın devirde kaset almak için alışverişe çıkmadıysanız, kaset satışlarının arttığını fark etmemiş olabilirsiniz. 2016 yılında satışlar muazzam bir biçimde %74 artış yaşadı ve artmaya da devam ediyor. 2018 yılında %23’lük bir artış daha yaşanarak, 2015’teki 74.000’lik satıştan yekun 219.000 kaset satışına ulaşıldı.

Görünene nazaran manyetik kayıt bantlarının üretiminde kullanılan temel materyal olan gamma ferik oksit işlemesini yapan yalnızca bir fabrika bulunuyor ve NAC’nin söylediğine nazaran bu tesis yılın büyük bir kısmında “yenilenme sürecindeydi.” Bu da NAC’nin 50 ton gamma ferik oksit siparişinin birikmesine oldu.

Neyse ki bu uzun müddetli bir mesele üzere gözükmüyor. NAC, bu ay içerisinde en az 11 ton ferik oksit alacak ve sonrasında da daha tertipli teslimatlar bekliyor. Ama bu gecikme, kasetlerin zımnî bir zayıf noktasını ortaya çıkarmış durumda: Bütün kaset sanayisi yalnızca bir gama ferik oksit sürece fabrikasına bağlı durumda!

Yorum Ekle