Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
iPhone’un Yeni Saklılık Düğmesi Göründü

iPhone’un Yeni Saklılık Düğmesi Göründü

Apple, iPhone 11 kullanıcılarına kelamını verdiği “konum açma ve kapama” düğmesini test etmeye başladı.

Güvenlik araştırmacısı Brian Krebs, geçen iPhone 11 Pro’nun konum hizmetleri saklıyken bile konumunuzu denetim ettiğini keşfetmişti. Apple’a nazaran bunun nedeni, iPhone 11 serisinin cihanşümul olarak kabul edilmeyen bir genişbant çipi kullanmasıydı. Konum daima olarak denetim edilerek çipin yasal olarak kullanılmadığı yanlarda kapatılması sağlanıyordu.

Apple, konum malumatı toplamadığının altını çizse de firmanın kullanıcının malumatı olmadan bu türlü bir davranışta bulunması, saklılık açısından epey telaş vericiydi (özellikle Apple’ın saklılığa değer veren bir görünüm sergilediği düşünüldüğünde). Gelişmeler üzerine Apple, çipin konum denetimini kapatmaya yönelik bir seçenek sunma lafı vermişti.

iOS 13.3.1’de Brandon Butch tarafından keşfedilen yeni seçenek, Konum hizmetleri > Sistem hizmetleri altında “Ağ ve kablosuz” ismiyle bulunuyor.

So iOS 13.3.1 beta 2 does have a new toggle to disable Ultra Wideband. pic.twitter.com/Tswt7V5GMV

— Brandon Butch (@BrandonButch) January 17, 2020

Kullanıcıların yansısı üzerine Apple tarafından eklenen yeni seçeneğin saklılık kaygılarını bir ölçü gidereceği, en azından yansıları bir müddet susturacağı kesin.

Yorum Ekle