Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
IBM, Deniz Suyundan Batarya Geliştirdi!

IBM, Deniz Suyundan Batarya Geliştirdi!

IBM, şu anda elektrikli araç pazarı sebebiyle büyük talep olan kobalt yanına deniz suyundan çıkartılan gereçleri kullanarak yeni bir batarya tasarımı geliştirdiğini açıkladı.

Yazılım devi, Mercedes-Benz‘in araştırma kolu, batarya elektrolit sağlayıcısı Central Glass ve batarya üreticisi Sidus ile bu yeni dizaynın ticari gelişimi için bir paydaşlık kurdu. Gelgelelim IBM Research yardımcı yöneticisi Jeff Welser‘in söylediğine nazaran çalışan birinci prototip en az bir yıl boyunca sunulmayacak ve firma, bu tasarımı kullanan bir eseri şimdilik üretmeyecek.

Bu muvaffakiyetin duyurulduğu blog yazısında IBM yeni nesil bataryalar gereç yenilikleri başkanı Young-hye Na, firmanın neden yeni bataryada klâsik olmayan materyalleri denediği açıkladı. Nikel ve kobalt ağır metalleri üzere pek çok batarya gerecinin muazzam çevresel ve kişisi risk barındırdığını belirten başkan, özellikle kaynağı Afrika’da bulunan kobaltın dikkatsiz ve sorumsuz çıkarma tekniklerinden ötürü önemli eleştiriler bulunduğunu söyledi. Bu yüzden de daha evvel batarya prodüksiyonunda denenmemiş yeni ve farklı materyallerin tasarrufu ile IBM Research, ağır metal yahut sair menşe meselesi olan gereçleri kullanmayan yeni bir batarya için iyi bir kimya keşfetti.

Batarya üreticileri, elektrikli otomobil pazarının büyümesi ile birlikte taleplerde önemli artış beklenmesi binaenaleyh tedarik ıstırabı yaşanabilecek olan kobalt içeriğini lityum-iyon bataryalarında azaltmaya çalışıyorlar.

IBM, yeni teknolojinin etraf için daha az zararlı olmasının yanı masraf, şarj vadesi ve kuvvet verimliliği hususlarında da lityum-iyon bataryalardan daha güzel performans gösterebileceğini söylüyor.

Yorum Ekle