Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Hassas Malumatlarınız Elden Ele Dolaşıyor

Hassas Malumatlarınız Elden Ele Dolaşıyor

Yeni bir araştırma, bayanlara yönelik sıhhat tatbiklerinin hassas doneleri onlarca reklam firmasıyla paylaştığını ortaya çıkardı. Paylaşılan malumatların kimi durumlarda kullanıcıların cinsî yönelimlerini ve diyaneti inançlarını belirlemeye yardımcı olduğu söyleniyor.

Kelam konusu pratiklerin doğrum günü, GPS (konum) verisi, kullanıcının telefonuyla ilgili bir kimlik numarasını da paylaştığı belirtiliyor. Bu kimlik numarası, olguların makul bir telefonla (dolayısıyla belli bir kullanıcıyla) ilişkilendirilmesini sağlıyor.

Norveç Tüketici Kurulu (NCC), araştırmayı OKCupid, Tinder, Clue ve MyDays dahil olmak üzere 10 tatbik üzerinde gerçekleştirdi ve tüm bu pratiklerin en az 135 şirketle ferdî data paylaştığını ortaya çıkardı. Pratiklerin data paylaştığı şirketler arasında Facebook, Amazon, Google üzere tanınan şirketler ve AppsFlyer, Fysical ve Receptiv üzere teknoloji yerküresinin dışında pek bilinmeyen isimler var.

Araştırmaya nazaran data paylaşımı, bu pratiklerle kısıtlı değil. Rapor, bu olgu paylaşımı davranışının muhtemelen yaygın bir davranış olduğunu söylüyor. Araştırma sırasında GDPR’nin çeşitli formlarda ihlal edildiğini gören NCC, bu bahiste en kötüsünün LGBTQ+ flört pratiği Grindr olduğunu söylüyor. Kurum, Grindr’e ve ondan olgu meydanlara karşı resmi bir şikayette bulunmayı bile planlıyor.

GDPR iki yıldır yürürlükte olduğundan ve Kaliforniya Tüketici Zımnilik Yasası bu yılın başında şimdi yürürlüğe girdiğinden, hükümet ünitelerinin ve öteki tüketici kuruluşlarının bu devasa olgu paylaşımına müsaade vermeyeceği düşünülüyor.

Yorum Ekle