Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Görülen Birinci Corona Vakası Kimdi? Yeni Rapor, Farklı Şeyler Söylüyor

Görülen Birinci Corona Vakası Kimdi? Yeni Rapor, Farklı Şeyler Söylüyor

Birinci COVID-19 vakasının, 1 Aralık tarihinde Hubei yerinin başşehri olan Wuhan’daki bir erkek olduğu düşünülüyordu. Yeni bir rapor ile bu tarih en az iki hafta arkaya çekilmiş durumda.

Coronavirüs hakkında araştırmalar devam ederken, yeni bir rapora nazaran birinci hastanın enfekte olması, hekimlerin ve yetkililerin yeni bir virüs ile savaş ettiklerini fark etmelerinden haftalar öncesine, 17 tarihine kadar dayanıyor olabilir.

South China Morning Post (SCMP) tarafından hususî olarak görülmüş olan Çin hükümet olgularına nazaran bildirilen birinci COVID-19 vakası, aslında Çin’in Hubei nahiyesindeki 55 yaşında bir bayan hasta. Ancak bu kişinin marazı yayan birinci kişi, illetin hayvanlardan kişilere geçişteki o kıymetli adımı atmasını sağlayan birinci kişi olup olmadığı yeniden de bilinmiyor. SCMP, bu tarihten daha evvel bildirilmiş olan öteki vakaların da olabileceğini söylüyor. 

  • Virüs hangi yüzeyde ne kadar yaşar?
  • Türkiye’de Corona Virüsü vakalarında son durum (Sürekli güncelleniyor)
  • Cep telefonu nasıl temizlenmeli? Hijyen için teklifler
  • Virüs salgını bahisli en uygun sinemalar
  • Yarasadan yayılan marazlar neden riskli?
  • Corona Virüsü hakkında çok sorulan sorular ve karşılıkları…
  • Corona Virüsü nedeniyle ertelenen sinemaların tam listesi…

Hekimlerin gizemli zatürre (pnömoni) vakalarına yeni bir virüsün sebep olduğunu anlamaları Aralık ayında gerçekleşti. Çin Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi araştırmacıları Ocak 2020 tarihinde bir makale yayınlayarak “bilinmeyen sebepli zatürre” hastalarının birinci öbeğinin 21 Aralık 2019’da belirlendiğini gösteriyor.

Aralık ayı boyunca bir küme tabip potansiyel yeni hastalık hakkında alarm vermeye çalışmışlardı lakin bu ikazların büyük bir kısmı susturulmuştu. Velev Wuhan’daki bir göz doktoru olan Dr. Li Wenliang, Aralık ayının sonlarına hakikat çalışma arkadaşlarını bir WhatsApp öbeği ile yeni bir enfeksiyon hakkında uyarmaya çalışmıştı. Ocak ayının başlarında sıhhat yetkilileri tarafından sorguya çağrılmış ve sonrasında “yanlış söylentiler yaymak” sebebiyle polis tarafından tutuklanmıştı. Dr. Li, 7 Şubat 2020 tarihinde vesair bireyleri müdafaaya çalıştığı Coronavirüs sebebiyle hayatını kaybetmişti.

Yerküre Sıhhat Örgütü (WHO) Wuhan’daki sebebi bilinmeyen gizemli zatürre vakalarından birinci olarak 31 Aralık tarihinde haberdar edildi. Salgın ulusal ve memleketler arası sıhhat yetkilileri tarafından resmi olarak kabul edildikten sonra da Çin Komünist Partisi virüsün yayılmasını sınırlamak için dinamik bir kampanya başlattı. Şu anda Çin’de 81.000 doğrulanmış vaka bulurken, Çin dışında daha çokça vaka bulunuyor ve Avrupa, “salgının yeni merkezi” olarak görülüyor…

Yorum Ekle