Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Koronavirüs (COVİD-19) Astım Hastalarını Nasıl Tesirler?

Koronavirüs (COVİD-19) Astım Hastalarını Nasıl Tesirler?

Yeni koronavirüsün, griple benzeri nispette yayıldığı iddia edilmektedir. Sık sık el yıkamak ve hasta olanlardan kaçınmak üzere tedbirler almak kıymetlidir. Bu virüs, akciğerleri etkileyen bir virüstür. Koronavirüsün sık karşılaşılan semptomları; ateş, öksürük, nefes darlığıdır. Semptomlar virüsle temastan, 2 ile 14 gün sonra ortaya çıkabileceğine inanılmaktadır.

Astımlı şahıslar risk kümeleri içerisinde taraf alıyor!

Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi (CDC), koronavirüs illetinde risk öbeklerini; 60 yaşından büyük olmak, kronik tıbbi rahatsızlığı olması, yüksek tansiyon, kalp illeti olması, diyabet ve astım illetinin olması olarak bildirilmiştir. Sonuç olarak astımı olan insanlar; koronavirüs illeti için risk altında üzere görünmektedir. Gelgelelim koronavirüsün, astımlı hastaları nasıl etkilediği konusunda gereğince haber yoktur.

Astım hastalarının COVİD-19 illetine yakalanma riski daha yüksek midir?

Bunun hakkında gereğince malumat yoktur. Gelgelelim bir çalışmada koronavirüs nedeniyle yatan hiçbir hastada, astım illeti bildirilmemiştir. Astımlı hastalarda, ekstra bir risk olmadığı konusunda görüş bildirilmiştir.

Astımı olanların koranavirüsden etkilenmesi daha önemli midir?

Şimdi astımlı hastaların nasıl etkilendiği konusunda haber yoktur. Fakat virüslerin, astım atağına neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle koronavirüsler, astım ataklarına neden olabilir.

Astımlı olanlardan kimler maske taksın?

Yerküre Sıhhat Örgütü ve Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi, yalnızca hasta olanlara, COVID hastalarının bakıcılarına ve de sıhhat çalışanlarına maske takmasını öneriyor. Maske takmak yalnızca hafif bir himaye sağlar. Elleri sık yıkamak daha ülküdür. 20-30 saniye boyunca sabun ve suyla ve sabun su yoksa el dezenfektanı ile yıkanmalıdır. Herkesin maske takması, maske takması gerekenlerin maske bulamaması manasına gelir. Koronavirüs riski yüksek olan hastanelere giderken ve de toplu taşıma kullanılırken maske takılması yararlı olabilir.

Astımı olanlar halka açık yerlerde maske taksın mı?

Çok gerekli değildir. Yapılacak daha değerli noktalar vardır. Öbür kişilerden, uzak durulmalıdır. Elleri sık sabunlamak, astımı denetim altında tutan ilaçları kullanmak daha yararlı olacaktır

Astımı olanlarda ateş ve öksürük gelişirse ne yapmalıdır?

Astımda ateş ve öksürük olması, derhal akla koronavirüsü getirmemelidir. Öncelikle; astım tedavinizi hekiminize danışarak düzenleyin ve meskenden dışarı çıkmayın. Ateşin ısrar etmesi, nezlenin olmaması ve öksürüğün balgamsız halde kuru olması durumunda “Alo 184” ile temasa geçip testin konutunuzda yapılması konusunda haber alabilirsiniz. Dışarı çıkacaksanız da, maske takmanız yararlı olacaktır.

Kortizon içeren spreyler astımlıların bağışıklığını zayıflatır mı?

Sprey biçimindeki kortizon içeren spreyler, astımlı hastaların bağışıklığını zayıflatmaz ama ağızdan kullanılan kortizon ilaçlar zayıflatabilir. Bu nedenle; ağızdan kortizon gerektiren ilaçların tasarrufunu azaltmak için kortizon içeren spreyler hekim denetiminde kullanılabilir.

Astım atağı geçirince koronavirüse karşı nasıl önlem alınmalıdır?

Koronavirüs illeti, gayrı virüsler üzere astım atağına neden olabilir. Astım atağı geçirince gayrı astım atakları üzere tedavi edilmelidir. Burada kıymetli olan; astım tedavisinde kullanılan maskelerin, tasarruf sonrası steril edilmesi gerektiğidir. Gayri hastalara bulaştırmamak için izole bir odada tedavi edilmelidir.

60 yaş üstü koronovirüslü astımlı nasıl tedbir almalıdır?

Risk kümesindeki bireyler üzere davranmalıdırlar.

Astımı olanlar ilaç stoklasın mı?

Gerek yok. Yalnızca mevcut tedavinizi devam edecek halde ilacınızın olması kafidir.

Koronavirüs pnömonisinde (zatüre) korunmak için pnömokok aşısı yaptırmalı mıyım?

Hayır. Pnömokok aşısı; koronavirüste görülen pnömoniye karşı korumaz, streptokok pnömonisine karşı korur.

Astımı olan şahıslarda ateş ve öksürük belirtileri varsa ne yapmalıdır?

Ateş ve öksürük belirtileriniz varsa, lütfen hekiminizi arayın. Nezleniz yoksa, öksürüğünüz balgamsız kuru ise, bitkinlik varsa, kas ağrınız varsa; “Alo 184” ile temasa geçebilirsiniz.

Antihistaminikler bağışıklık sistemini zayıflatır mı?

Antihistaminikler, bağışıklık sistemini baskılamaz. Virüs ya da bakteriyel enfeksiyon olma ihtimalinizi, artıracaklarını düşünmek için hiçbir neden yoktur.

Alerji aşısı Koronavirüse yakalanma riskini artırır mı? Aşımı geciktirsem olur mu?

Artırmaz. Alerji aşı tedavisi için kliniğe giderken, maske takın. Toplu taşıma kullanmamaya çalışın. Toplu taşıma kullanacaksanız, maske takmanız yararlı olacaktır. Kliniğe geldikten sonra, elinizi sabunlu su ile yıkayınız. Aşı yapıldıktan sonra, başka ile temas etmeyin. 30 dakika bekleme müddetine uyun. Aşı vadesini geciktirmek isterseniz, makul olup olmadığını hekiminizle danışın. Aşı; haftada bir yapılıyorsa bir hafta geciktirilebilir, ayda bir yapılıyorsa 3 hafta geciktirebilirsiniz.

Alerji aşısı yapıldıktan sonra 30 dakikadan az beklesem olur mu? Arayı açsak olur mu?

Alerji aşısı yapıldıktan sonra klinikte beklerken, 30 dakikadan kısa vade beklemek mütenasip olmaz. Zira her doz sonrası önemli reaksiyon riski vardır. Bu nedenle gerekli tedbirleri alarak 30 dakika beklenmesi mütenasiptir. Aranın da yapılma periyotlarına nazaran doktorunuza danışarak düzenleyebilirsiniz.

Anti IgE, Anti IL-5 üzere biyolojik ajanlar koronavirüs riskini artırır mı?

Anti IgE, Anti IL-5 üzere biyolojik ajanlar koronavirüs riskini artırmaz. Bu ajanlar, immün sistemini bozmaz. Ara vermeye yahut kesmeye gerek yoktur.

Polen alerjisine bağlı astımım varsa nelere dikkat etmeliyim?

Astım marazı olanlarda umumide; alerjik rinit ve göz alerjisi illeti da vardır. Polen alerjisine bağlı astım, alerjik nezle ve göz alerjiniz varsa; bahar ayında kimi tedbirler almakta yarar vardır. Münhasıran bu periyotta ağaç polenleri, birinci çıkan polenlerdir. Ağaç polenlerine alerjiniz varsa ve burun kaşınmanız, hapşırmanız ve nezleniz varsa kesinlikle antihistaminik ve hekiminizin önereceği burun spreylerini kullanın. Burnunuz ve gözünüz kaşındığında, elinizin dış kısmı ile kaşımaya çalışın. Hapşırmanız olunca, tek tasarrufluk mendil kullanın yahut kolun iç yüzüne öksürün.

Astımı olanlar koronavirüs için bağışıklığı güçlendirmek için ne kullanmalıdır?

Bol bol likit ve doğal meyve sularını tüketin. Mümkün olduğu kadar, az da olsa al et tüketin. Vitamin ve mineral takviyesi, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren beta glucan, omega 3 balık yağı alabilirsiniz. Başkaca her gün hanede, en az 20-30 dakika egzersiz yapın ve sistemli uyuyun. Şık müzikler dinleyin ve hijyene değer verin. Moralinizi yüksek tutun. Bu pratikler, koronavirüsten müdafaada yararlı olacaktır.

Astımlı Ateş düşürücü olarak ne kullansınlar?

“İbuprofen” ve “NSAİ” kümesindeki ilaçlar ile ilgili, koronavirüs için risk oluşturduğuna yönelik haberler olduğu için “Parasetamol” içeren ateş düşürücülerin kullanılması daha yararlı olacaktır.

Astımlı hastaların burnunu sık aralıklarla tuzlu su le temizlemesi virüsten korur mu?

Hayır. Sık tuzlu su ile burun yıkamanın, yeni tip koronavirüsten koruduğuna dair bir malumat yoktur. Olağan soğuk algınlığına yakalanıldığında burun yıkama ile daha kolay geçeceğine dair kimi datalar olsa da, bu prosedür enfeksiyonları etkilemez.

Toparlamak gerekirse;

* Astımlı koronavirüs için çok önemli risk oluşturmamakla birlikte risk kümesi içinde taraf almaktadır.

* Astımı olanlar kortizon içeren sprey kullanmayı aksatmamalıdırlar.

* Astımlı alerji aşısını yaptırmalarında sakınca yoktur.

* Astımlı ilaçların biyolojik ajanları kullanmasında sakınca yoktur.

* Astımlı hastalar, beslenmesine dikkat etmelidir. Vitamin, mineral, balık yağı ve beta glucan almaları yararlı olabilir.

* Polen alerjiniz varsa ve burun kaşınması ve göz kaşınması varsa antihistaminik alın

* Mümkün olduğunca hanede kalın ve dışarı çıkmayın.

Yorum Ekle