Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Huawei MateBook D incelemesi  Huawei MateBook D İnceleme

Huawei MateBook D incelemesi Huawei MateBook D İnceleme

  • Multi Screen Collaboration özelliği
  • Şık tasarım
  • Kompakt yapı
  • Geniş tasarruf seçenekleri
  • FullView ekran
  • Pil ömrü ve şarj müddeti
  • Parmak izi sensörü
  • Gizlenebilir web kamerası

Huawei, MateBook D serisini inceledik. Huawei seriyi yeniledi ve yeni modellerden MateBook D15 ofisimize ulaştı. Yenilenen tasarımı ve teknolojisiyle birlikte hem mobil tasarruf kolaylığı sağlaması hem yüksek performans sunmasıyla dikkat cazip duran yeni MateBook D, az sonra daha detaylı olarak bahsedeceğimiz bir seri özellik içeriyor.

Bunlar arasında bilhassa uzun pil ömrü ve şarj performansı dikkat çekerken, bir vesair şık özellik de Huawei Mate 30 Pro kullanıcılarına ve öbür Huawei akıllı telefon kullanıcılarına hususî olarak yan verilen Huawei Share yeteneği oluyor. Hepsinden bahseceğiz, lakin evvel kelama yeni laptop’ın dizaynıyla başlayalım.

Huawei MateBook D Tasarımı Nasıl?

MateBook D, pek şık bir laptop. Elimizde uzay grisi rengiyle bulunan laptop, ziyadesiyle sade görünüyor ve bu mealde bilhassa minimal biçimi benimseyen kullanıcılara hitap ediyor. Şık olmasının yanında öte yandan mobil tasarrufa tutarlı tasarım hatlarıyla da çok kompakt bir cihaz oluyor MateBook D. Laptop’ın kalınlığı 16 mm, yükü ise sadece 1,5 kilogram. Bu mealde velev çantanızda, velev elinizde rahatça taşımanız mümkün.

MateBook D15, 15.6 inç boyutunda FullView ekrana sahip. İnce kenar çerçeveleriyle bir arada geniş imaj sağlayan ekran, böylelikle tasarruf sahasını zenginleştirirken, güçlü multimedya seçeneği de sunuyor bizlere.

Full HD çözünürlüğünde manzara üreten ekran, 16:9 manzara en-boy nispeti sunuyor ve gerek parlaklık gerek kontrast seviyesiyle şık manzara sağlıyor. 178 aşamaya kadar geniş görüş açısı sağlayan ekran, parlama önleyici panelden oluşmasıyla hem dış tasarruflarda hem pencere kenarında rahat bir tasarruf sağlıyor.

MateBook D’nin Parmak İzi Tanılaması

Ekranın derhal altında uzanan geniş klavye ve touchpad meydanıyla da rahat bir tasarruf imkanı sağlayan MateBook D, klavyenin derhal kenarında taraf alan butonu ile tıpkı vakitte parmak iziniz ile oturum açmanıza imkan tanıyor. Parmak izi tanılamasını kolaylıkla yapabiliyor ve böylelikle bilgisayar güvenliğinizi üst seviyede tutabiliyorsunuz.

Güvenlik noktasında bahsetmemiz gereken bir başka özellik ise, laptop’a gizlenmiş oluyor. MateBook D’nin web kamerası klavyede, fonksiyon tuşlarının arasında bölge alan bir tuş halinde önümüze çıkıyor. Bu tuşa bastığınızda, kapak açılıyor ve web kamerası ortaya çıkıyor. Hayli pratik bir metot. Bu sayede kamerayı kullanmadığınız durumlarda kolaylıkla kapatmanız ve gizliliğinizi sağlamanız mümkün.

Huawei MateBook D Özellikleri Neler?

MateBook D, teknik özellik bakımından da geniş seçenekler sunan bir dizüstü bilgisayar modeli. Multimedya tasarrufundan mektep gereksinimine, profesyonel kullanıcıların iş tasarruflarından mesai sonrasında eğlenebilecekleri oyun muhtaçlığını da karşılayabilen laptop, AMD Ryzen işlemci ile güçlendirilmiş. Laptop’ta 4 çekirdekli ve 8 izlek sahibi Ryzen 5 3500U işlemci konum alıyor ve beraberinde Radeon Vega 8 grafik ünitesi getiriyor.

Depolama Kapasitesi

MateBook D’de 8 GB kapasitesinde DDR4 RAM kullanılırken, depolama ünitesi de elbette NVMe SSD formunda önümüze çıkıyor. Diskin 256 GB kapasitesinde olduğunu da belirtelim. Ayrıyeten satın alım noktasında dilerseniz SSD ve HDD halinde ek depolama ortamı muhtaçlığına yönelik farklı seçenekleri de bulabiliyorsunuz.

Huawei, MateBook D15‘i mobil tasarrufları gözeten bir laptop olması için pil ömrü konusuna da ekstra hassasiyet göstermiş. MateBook D, 9.5 saate kadar pil ömrü sunuyor. Bu sayede dışarıda geçireceğiniz vakitlerde yahut ofise ya da mektebe giderken yanınıza adaptörünü almanız gerekmiyor. Alsanız bile aslında bir akıllı telefon adaptöründen hallice dizaynıyla şarj cihazına da kolaylıkla çantanızda yan buluyorsunuz.

Şarj Performansı

Laptop, USB-C portu üzerinden şarj oluyor ve şarj müddeti de hayli süratli. Akıllı telefonlarında olduğu üzere USB-C’nin tüm avantajından burada da faydalanan Huawei, 65W USB-C şarj cihazı ile 30 dakika içinde MateBook D’nin yüzde 54‘ünü şarj edebilme imkanı tanımış. Böylelikle laptop’ın şarjı hiç olmadık vakitte bitse bile, kısa bir şarjla süratli formda kullanmaya geri dönebiliyorsunuz.

Bu noktada MateBook D’nin üzerinde bölge alan USB Type-C portu üzerinden Huawei telefonlar için SuperCharge desteği sağladığının da altını çizelim ve artık MateBook D’nin Huawei akıllı telefon sahiplerine sunduğu değerli özelliğine geçelim.

MateBook D ile Multi Screen Collaboration Deneyimi

Huawei MateBook D de öteki MateBook modelleri üzere Huawei Share özelliğine sahip. Lakin bu modelinde Huawei Share özellikleriyle temas özelliklerini güncelleyen Huawei, böylelikle akıllı telefonlarla daha kolay muhabere kurulabilmesine ve Huwei akıllı telefonunuzda taraf alan belgelerinizi direkt laptop ekranında görüntüleme ve eş vakitli kullanabilme imkanı tanıyor. Pekala, bunu nasıl yapıyor? Artık daima birlikte MateBook D’nin Multi Screen Collaboration özelliğine yakından bakalım.

MateBook D’nin bu özelliğini, kısa bir mühlet evvel tüm detaylarıyla incelediğimiz Huawei Mate 30 Pro ile birlikte kullanarak sizlere göstereceğiz.

Evvel laptop’ta mahal alan PC Manager tatbikini açıyoruz. PC Manager çabucak otomatik olarak muhitteki Huawei cihazlarını taramaya başlıyor ve telefona gelen bildirimden müsaade veriyoruz; böylelikle laptop ve telefon arasındaki temas sağlanmış oluyor.

Evet, Mate 30 Pro’nun ekranı artık laptop’ın bir kenarında önümüzde. Böylelikle bilgisayar başında çalışırken, birebir devirde telefonunuza da kolay kolay erişebiliyor, telefonunuzdaki tüm fonksiyonları ekran başında yönetebiliyorsunuz.

Pekala, bu sayede neler yapabiliriz?

MateBook D ile Multi Screen Collaboration Ne İşe Yarar?

En kolayından laptop üzerinden telefonunuzun galerisine girip fotoğraf ve medyalar arasında dolaşabilir, içindeki bir görüntüyü laptop ekranında daha geniş halde görüntüleyebilir, yazışmalarınızı yapabilir ve elbette laptop ile telefon arasında belge alışverişi gerçekleştirebilirsiniz. Evet, buraya kadar bahsettiklerimiz farklı pratiklerle esasen yapabiliyoruz, sahih. Ama MateBook D’nin Multi Screen Collaboration yeteneği sayesinde ile bunlar bir adım daha öteye taşınıyor.

Diyelim ki bir sunum hazırlayacaksınız. Bunun için bilgisayardan sunum belgesini açıyorsunuz ve bu sunum belgesine telefondan eklemek istediğiniz evrakları direkt olarak içeriğe sürükle bırak biçiminde aktarabiliyorsunuz. Mesela telefonda yan alan bir fotoğrafı, tutup kolaylıkla sunum belgesi içine bırakabiliyor, yeniden tıpkı devranda medyayı da birebir yolla sunumun içine ekleyebiliyoruz.

Öte yandan birebir formda WhatsApp yazışmalarınızdan da kopyalama yapmanız mümkün. Konuşmadan rastgele bir metni kopyalayıp yeniden tıpkı biçimde sürükle bırak yaparak sunumun içine alabiliyorsunuz.

MateBook D, bu sayede laptop’ı gerek iş için kullanacakların gerekse talebelerin hazırlayacakları sunumlar için ülkü bir model oluyor. Öte yandan bir de işin parti ayağı var. Telefonunuzdaki oyunları, MateBook D üzerinde oynayabiliyor, böylelikle platformlar arasındaki geçiş ayrıcalığından oyunlarda da faydalanabiliyorsunuz.

Huawei MateBook D ile Multi Screen Collaboration deneyimini acilen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Özetle

Huawei MateBook D, sahip olduğu yetenekleriyle ziyadesiyle başarılı bir dizüstü bilgisayar oluyor. Bilhassa bahsettiğimiz Multi Screen Collaboration özelliği ile birlikte, telefon erişimini dizüstü bilgisayara getiren MateBook D, böylelikle esnek tasarruf ve varlıklı multimedya seçenekleri sağlıyor.

Huawei MateBook D15 Fiyatı Ne Kadar?

Her şey bir yana sunduğu öbür özelliklerle de komple kompakt bir dizüstü bilgisayar tahlili olan MateBook D, yeni satışa çıkmış taze bir model. Elimizdeki AMD Ryzen işlemcili MateBook D15 modelini 4599 TL fiyatla şu an piyasada bulabilirsiniz. Şayet kompakt, sade, performanslı ve telefon ile bilgisayarı tek vücut haline getiren bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız MateBook D size nazaran bir seçim olabilir.

Huawei Kupon Kodları Dağıtıyoruz!

Bu arada incelemeyi buraya kadar okuduysanız, hoş bir haber vererek kapayalım. Huawei, 300 TL pahasında, yeni açacağı online mağazasında beğenilen olacak 5 adet kupon kodu verdi bizlere. Instagram hesabımız üzerinden bu kodları sizlerle paylaşacağız. O nedenle Instagram hesabımızı da takip etmeyi unutmayın diyelim ve incelememizi noktalayalım.

Huawei MateBook D Teknik Özellikleri
Eser Modeli Huawei MateBook D
Eser Tipi Notebook
CHIP Online Notu 90
Üretici Huawei
Teknik Detaylar
Ekran Boyutu 15.6 inç FHD 16:9 %87 Ekran Gövde Nispeti
CPU AMD Ryzen 5 3500U
GPU Radeon Vega 8
RAM 8GB DDR4 2400MHz
Depolama 256GB PCIe SSD
WIFI/BT 802.11a/b/g/n/ac 2*2MIMO BT5.0
Ses 2 MIC/2 Speaker
Portlar USB-C x 1, HDMI x 1, USB 3.0 (Type A) x 1, USB 2.0 (Type A) x 2
Batarya 42Wh, Fast charger, 30mins to 54%
Yenilikler Parmak izi ile süratli giriş, Klavyede bâtın
Boyutlar / Tartı 16.9 mm x 358 mm × 230 mm / 1.53Kg

Yorum Ekle