Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Görme Engelli Evlatların Film Hayaline Teknolojik Ortak

Görme Engelli Evlatların Film Hayaline Teknolojik Ortak

Türkiye’nin teknoloji öncüsü Turkcell’in, görme engellilerin içtimaî hayata daha etkin ve bağımsız olarak katılmalarını amaçlayan Hayal Ortağım pratiği ile gerçekleştirdiği film aktiflikleri cümbüş bölümünün önder markası CGV Mars Cinema Group iş birliği ile Anadolu vilayetlerinde sürüyor. Bu kapsamda Mitat Enç Görme Engelliler İlkokulu’nda okuyan 20 öğrenci, Hayal Ortağım’ın Sesli Betimleme teknolojisi yardımıyla başşehir Ankara’daki Atakule Cinemaximum filminde, “Bulmaca Kulesi: Dev Kuşun Gizemi’ sineması ile buluştu. Böylelikle sesli betimleme birinci defa İstanbul dışında görme engelli evlatlar için toplu gösterim gerçekleştirilen bir tertipte kullanılmış oldu.

Turkcell’in Ulusal Eğitim Bakanlığı himayesinde gerçekleştirdiği Handikapsız Eğitim Programı kapsamında kurulan teknoloji sınıfının mekteplileri, CGV Mars Cinema Group desteğiyle gerçekleştirilen aktiflikte sesli betimleme teknolojisi sayesinde hiçbir görsel detayı kaçırmadan film salonunda sinema keyfi yaşadı.

Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Umumî Yönetici Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş ve CGV Mars Media Umum Yöneticisi Nurdan Ulu Horozoğlu‘nun konut sahipliğinde düzenlenen aktifliğe Ulusal Eğitim Bakanlığı Kişisel Eğitim ve Rehberlik Umum Yöneticisi Nezir Gül ve Daire Lideri Ahmet Kaya da katıldı.

Ömer Barbaros Yiş: “Attığımız uygunluk tohumlarını tüm yerküreye yaymak istiyor

Ömer Barbaros Yiş yaptığı açıklamada “Turkcell olarak teknoloji ortamındaki gücümüzü, topluluktaki dezavantajlı öbeklerin yararına sunmayı her devir kendimize misyon edindik. Engelli bireylerin içtimaî hayata daha faal ve bağımsız iştirakini sağlayan teknolojilerimizi bu yıl da Anadolu vilayetlerinde yaşayan görme engelli evlatlarımızla buluşturacağız. Düzenlediğimiz etkinliklerle evlatlarımızın yüzünde en ufak gülümsemeye vesile olmak bile bizim için büyük memnunluk. Buradan bir davet yapmak istiyorum. Turkcell olarak yürüttüğümüz kurumsal içtimaî sorumluluk girişimlerimiz aracılığıyla attığımız uygunluk tohumlarını paydaşlarımızın ve hususî dalın desteğiyle tüm yerküreye yaymak istiyoruz” diye konuştu.

Nurdan Ulu Horozoğlu: “Sinema deneyimini Türkiye’nin dört bucağına yaymak için çalışıyoruz”

CGV Mars Cinema Group olarak yalnızca film sanayisinin gelişimi için değil, film kültürünün topluluğun tüm kısımları tarafından benimsenmesini sağlamak için uğraş gösterdiklerini belirten CGV Mars Media Umumî Yöneticisi Nurdan Ulu Horozoğlu da “Sürdürdüğümüz ‘Herkes için Sinema’ girişimiyle kamu kurum ve kuruluşları, mahallî idareler ve sivil topluluk kuruluşlarıyla el ele vererek başta evlatlar olmak üzere topluluğun her bölümünü filmle buluşturuyoruz. CGV Mars Cinema Group olarak bizi çok heyecanlandıran Hayal Ortağım teknolojisiyle salonlarımızda görme engelli evlatlarımızı ağırlayabilecek, onların arkadaşlarıyla yaşayacakları film keyfine ortak olacağız. Biz bir adım attık, devamı için tüm kesim paydaşlarımızı görme engelliler için iş birliğine davet ediyoruz. Vizyona giren tüm sinemaların sesli betimlemelerinin yapılması ismine farkındalık yaratmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

Görme engelli Kerem Aktan’ın hayali gerçek oldu

Aktiflikte Turkcell’in hazırladığı kişisel bir kısa sinemanın de birinci gösterimi yapıldı. 13 yaşındaki görme engelli Kerem Aktan’ın, Turkcell aracılığı ile ABD’li görme engelli direktör James Rath’la bir araya gelişinin hikayesini bahis alan sinema büyük ilgi topladı. (Filmin linkini burada bulabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=RzKmO6q6I-8)

Doğuştan görme engelli olan ve çocukluk yıllarından bu yana kısa medyalar çeken Rath, 2016’da Apple eserleri sayesinde hayatının nasıl daha hale geldiğini anlatan “Apple Hayatımı Nasıl Kurtardı?” (“How Apple Saved My Life?”) isimli görüntüsüyle Apple idaresinin dikkatini çekmişti. Rath o tarihten bu yana da Apple uzmanlarıyla, görme engelliler için daha iyi eserler üretilmesi konusunda çalışmalar yürütüyor.

Yıl boyunca devam edecek

2020 boyunca dokuz Anadolu kentinde Cinemaximum salonlarında devam edecek Hayal Ortağım etkinliklerinin bir sonraki ayağı Mart ayında Gaziantep’te düzenlenecek.

Turkcell’in YGA iş birliğinde ve Sesli Betimleme Derneği’nin destekleri ile hayata geçirdiği Hayal Ortağım pratiği içerisinde nokta alan Cepten Sesli Betimleme özelliği, sinemaların kilit noktası olan etraf, mekan, kişi ya da objeye dair özelliklerin ve diyalogsuz sahnelerin sesle tasvir edilmesini sağlıyor.

Bugüne kadar 250’den çokça vizyon ve şenlik sinemasının sesli betimlemesini görme engellilere ulaştıran hizmet sayesinde görme engelli sinemaseverler, film salonunda hiçbir görsel detayı kaçırmıyor. Sesli betimleme sinemayla senkronize formda ilerleyip kullanıcının sineması tüm detaylarıyla takip etmesini sağlıyor.

Görme engellilerin fiyatsız olan sesli betimleme hizmetinden yararlanması için, sinemanın oynadığı film salonuna gidip Hayal Ortağım pratiği içerisinde konum alan Sesli Betimleme’yi başlatmaları ve kulaklıklarını takmaları yerinde oluyor.

Sesli betimleme sinemayla senkronize formda ilerleyip kullanıcının sineması tüm detaylarıyla takip etmesini sağlıyor. Tatbik tüm kullanıcılara fiyatsız hizmet veriyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle