Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
XPG Invader incelemesi XPG Invader Kasa İnceleme

XPG Invader incelemesi XPG Invader Kasa İnceleme

 • Temperli cam panel
 • RGB şerit
 • ARGB desteği
 • Geniş likit soğutma seçeneği
 • SSD yerleşimleri
 • Üst ve yan panelde manyetik toz filtresi
 • Sessiz ve serin yapı
 • Sağlam yapı
 • Kablo idaresi daha geniş olabilirdi
Özetle

XPG Invader, umumî hatlarıyla hoş bir kasa modeli oluyor. haliyle her yanı RGB ışıklandırmayla kaplı kasa yapılarından daha sade, ama destek imkanı tanımasıyla tercihe nazaran çeşitlilik kazanabilecek olan model, materyal kalitesi ve yapı taşlarıyla ise, fark yaratmaktan çok klasik yolu tercih ediyor diyebiliriz. Bu manada devrimci bir model değil, lakin büsbütün rekabetçi olarak nitelendirmek yanlışsız olacak.

XPG Invader Kasa Fiyatı Ne Kadar?

XPG Invader şu an piyasada 495 TL fiyatla bulunabildiği malumatını de verelim ve incelememizi burada noktalayalım.

Kimler Almalı

Temperli cam yapıya sahip, RGB destekli, geniş likit soğutma seçeneği, donanım desteği içeren ve hava sirkülasyonu düzgün bir kasa arayan kullanıcılar XPG Invader’ı tercih edebilirler.

ARGB aydınlatma, uygun donanım desteği ve temperli camlı PC kasası XPG Invader’ı detaylıca inceledik!

XPG Invader Kasa özellikleri ve ölçüleri merak ediliyor. Yıllardır bilgisayar donanımlarının yanı sıra elbette bu bileşenleri bir araya getirdiğimiz bilgisayar kasalarını da inceliyoruz. Daha önceleri de elbette etkileyici kasa dizaynlarına şahit olduk, ama bilhassa son periyotta artan RGB çılgınlığı ile bir arada PC kasalarının da çehresinin yeterliden uyguna değiştiğine tanık oluyoruz.

Olağan ki herkesin bu ışıklandırma konusundan mutlu olmadığı aşikar, pek çok PC kullanıcısı hala sade dizaynları arıyor, gelgelelim açıkçası artık ışıksız cihaz bulmak pek bir çetin.

RGB Işıklandırma

Öte yandan üreticiler, sonlu sayıda da olsa bu seçenekleri göz artı etmiyorlar elbette, başkaca bu RGB ışıklandırmaları kapatma seçeneğine her vakit sahipsiniz. Ama bir esere RGB ışıklandırma eklemek, kuşkusuz fiyatını “3 – 5 kuruş” da olsa yukarı oynatıyor. O nedenle şayet RGB ışıklandırma istemiyorsanız alternatiflere yönelmek daha sahih olacak.

XPG Invader Kasa, Fiyatı İle Dikkat Çekiyor

Bugün yakından bakacağımız XPG’nin Invader Mid-Tower kasası ise öbür pek çok RGB destekli kasaya nazaran daha bütçe dostu bir model olarak öne çıkıyor. XPG markasını esasen artık oyun piyasası yakından tanıyor. ADATA marka şemsiyesi altında bulunan ve oyunculara şahsi eserlere taraf veren XPG’den daha evvel RAM kitlerinden SSD’lerine kadar çok sayıda eseri incelemiştik. Bugün inceleyeceğimiz Invader oyuncu kasası ise, tekrar bu eserler arasında dikkat cazip modellerden biri oluyor.

XPG Invader Özellikleri Neler?

Birinci etapta XPG Invader’ı dizaynıyla kıymetlendirecek olursak, gördüğünüz üzere elimizdeki model beyaz renkli bir gövdeye sahip. Bu rengiyle pek çok modelden fark yaratan kasa, klasik tasarımı tercih edenlere hususî olarak siyah renkli modelini de bulunduruyor.

Dış görünüşüyle epey sağlam yapıda olan Invader, dış katmanda çok az plastik yüzey içeriyor. Ön yüzde XPG logosunun taraf verildiği sağlam bir metal plaka bulunduran kasa, art tarafta ise tabana monte edilmiş PSU haznesiyle günümüz standartlarına nazaran hayli klâsik görünüyor aslında.

Ön taraftaki mıknatıslarla tutturulan kapağı kaldırdığınızda burada 3 adede kadar 120 mm yahut 2 adet 140 mm fan yerleştirebileceğiniz fan gözleri önümüze çıkıyor. Derhal önünde de toz filtresi bölge alıyor.

Kasanın yan paneli temperli cam olurken, öbür taraf ise yeniden metalik yan kapaktan ibaret. Bu yan kapağın bir kısmına hava menfezi konumlandırılmışken, içeri toz almasını önlemek ismine öbür taraftan bir toz filtresi de unutulmamış.

Kasanın üst kısmında baktığımızda burada da 2 adet 120 mm’lik fan yerleştirebileceğiniz ortamı görüyorsunuz. Bu açıklığa da üst kısımdan manyetik bir toz filtresi ile destek sağlanmışken, kasanın üst ön tarafında kolay erişim için USB 3.0 portlarının bulunduğunu görmek mümkün. Burada tekrar kulaklık ve mikrofon girişi, güç ile reset butonu ve RGB denetim tuşu bulunuyor.

Son olarak kasanın altına da baktığımızda, burada da 2 kenarda toz filtresi ile korunan PSU ve sabit disklerin konumlandırıldığı meydanlarda tekrar havalandırma mazgallarını görüyoruz.

XPG Invader İç Tasarım Detayları

Artık de XPG Invader’ın iç yüzüne bakalım.

XPG Invader, halihazırda ön yüzde ve art tarafta 120 mm’lik birer fan bulunduruyor. Siz dilerseniz başka fan yüzeylerine kendi fanlarınızı takarak hava sirkülasyonunu arttırabilirsiniz.

Şayet elinizdeki bizdeki üzere bir likit soğutma radyatörü taraf alıyorsa, bunu 3 farklı tarafa konumlama bahtına da sahipsiniz. Velev kasanın ön yüzüne, velev kasanın üst kısmına isterseniz bizim yaptığımız üzere yan tarafa yerleştirebilirsiniz. Burada tercih külliyen size bırakılmış.

Kasanın yan kapağının altında ise 2.5″ SSD‘ler için ayrılmış 2 alan görüyorsunuz. Alt kısımda da hem 2.5″ hem 3.5″ inç diskler için plastik çekmecelere taraf verilmiş.

Kurulumunu epey olağan bulduğumuz XPG Invader’ın kablolama süreci ise biraz can sıkıcı olabiliyor. Kabloları gözden uzak tutmak için biraz uğraşmanız gerekeceğini de söylemek lazım.

Bu arada kablolardan bahsetmişken, XPG Invader’ın RGB ışıklandırma desteğine sahip bir model olduğunu da söyleyelim. Ön tarafta kapağın altında şerit halinde RGB aydınlatmaya bölge veren kasa, ARGB denetleyici desteği ile LED şeritleriniz varsa yahut RGB destekli fanlarınız varsa, bunları da renk oyunlarına dahil etme imkanı tanıyor. Böylelikle tümünü kasanın üzerindeki RGB denetim tuşu ile yönetebiliyorsunuz.

Son olarak XPG Invader’da Mini-ITX, Micro-ATX ve ATX form faktöründe anakartlara bölge verebildiğinizi de söyleyelim.

XPG Invader Performansı Nasıl?

Evet, XPG Invader’ı umumi hatlarıyla tanıdığımıza nazaran artık biraz performansından laf edelim. Gelgelelim evvel elbette test sistemimizin elemanlarını da gözden geçirelim.

Sistemimizde yan alan işlemci Intel Core i9-9900K oluyor. Prime Z390-A anakart üzerine yerleştirdiğimiz sistem öğelerinde RAM olarak 2 adet 8 GB ve 3200 MHz’lik HyperX Predator DDR4 RGB kullanıyoruz. Depolama olarak ise XPG’nin 1 TB kapasiteli SX8200 Pro M.2 SSD‘sini kullanıyoruz. Ayrıyeten ek olarak tekrar sistemimizde 240 GB kapasiteli HyperX Fury RGB SSD de mahal alıyor. Ekran kartımız da, kısa bir müddet evvel incelediğimiz ROG Strix Radeon RX 5500 XT O8G Gaming oluyor.

750W’lık Aerocool KCAS güç kaynağından kuvvet sağlayan sistemde, işlemci soğutucusu olarak Dark AquaForce W240‘a bölge veriyoruz ve son olarak monitör olarak da FreeSync destekli ROG Strix XG32V monitörü kullanıyoruz.

CHIP Test Sistemi

İşlemci: Intel Core i9-9900K
İşlemci Fanı: Dark AquaForce W240 Water Cooling
Anakart: Prime Z390-A
Bellek: HyperX Predator DDR4 RGB 3200 MHz 2×8 GB
Depolama: XPG SX8200 Pro M.2 SSD 1 TB
Depolama: HyperX Fury RGB SSD 240 GB
Ekran Kartı: Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT O8G Gaming
Güç Kaynağı: Aerocool KCAS 750W Modular PSU
Monitör: Asus ROG Strix XG32V
Kasa: XPG INVADER
Klavye: Asus ROG Claymore Core
Mouse: Asus ROG Gladius II
Kulaklık: Asus ROG Delta

Bir vadedir XPG Invader kasası içinde kullandığımız sistemde daha evvel ekran kartımız Radeon RX 5500 XT incelemesini sizlerle paylaşmıştık. O nedenle XPG Invader performansına evvel ekran kartı sıcaklığından bahsederek başlayacak olursak, münhasıran oyunlarda minimum bedellerde 40 – 44 kademelerde çalıştığını gördüğümüz ekran kartı, maksimum sıcaklıkta ise 77 raddeye gelgelelim ulaşıyor. Öte yandan oyun dışında ekran kartı boşta çalıştığında 29 kademe sıcaklığı gösterdiğini de söyleyelim.

İşlemci sıcaklığı ise ise tekrar emsal seviyelerde seyrediyor. Sistem boştayken aldığımız minimum sıcaklık 27 kademe olurken, yük altında maksimum ısısı ise 84 raddelerde seyrediyor.

Elbette kasanın gürültü seviyesini de ölçümlemeyi ihmal etmedik. XPG Invader, sessiz kasalardan biri oluyor. Sistem boştayken 34 dBA gütültü üreten kasa, yük altında ise 38 dBA‘i lakin buluyor. Şayet fanları tam süratte çalıştırırsanız ise alacağını paha 40 dBA civarlarında oluyor.

XPG Invader Teknik Özellikleri
Eser Modeli XPG Invader
Eser Çeşidi Kasa
CHIP Online Notu 88
Üretici XPG
Teknik Detaylar
Form Faktor Mini-ITX, Micro-ATX, ATX
Genişleme Yuvaları 4 adet
Fan Desteği Ön (120 mm x 1), Art (120 mm x 1)
PSU Uyumluluğu 225 mm
GPU Uyumluluğu 400 mm
CPU Fan Uyumluluğu 170 mm
Boyutlar 470 x 206 x 482 mm

Alternatifleri

XPG Invader’a alternatif olarak daha evvel incelediğimiz Sharkoon TG4 RGB ve CoolerMaster MasterBox MB511 modellerini de değerlendirebilirsiniz.

Yorum Ekle