Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bulut malumat süreçte yeni ufuklar

Bulut malumat süreçte yeni ufuklar

Microsoft Türkiye Azure & Hibrit Bulut Platformları Yöneticisi Cüneyt Batmaz

CHIP Online: Bulut bilişim nedir?
Cüneyt Batmaz: Bulut malumat süreç, temelde haber süreç hizmetlerinin internet üzerinden sunulmasıdır. Bulut bir sunucular ağı yekunudur ve bulut teknolojileri sayesinde sahip olduğunuz doneleri istediğiniz biçimde depolar, harmanlar, işler ve yönetirsiniz. Bulut, işletmelerin kendi sunucuları ve tesisleri ile ilgili finansal yahut teknik yükü ortadan kaldırıyor. BT bilirkişilerini operasyonel yükten kurtarıyor ve katma pahalı işlerde konumlandırmalarını sağlıyor. Bulut kullananlar, erişmeleri gereken her habere internet üzerinden diledikleri mahalden, diledikleri devir ve diledikleri cihazdan erişebiliyor ve süreç yapabiliyor. Dağıtım seçenekleri arasında umumî, şahsi ve karma bulut bulunuyor.

CHIP Online: Bulut bilişim, kullanıcılarına hangi yararları sağlıyor?

Cüneyt Batmaz: Bulut teknolojilerinin kullanıcılara sağladığı yararları şöyle sıralıyoruz. Yönetilebilir Büyüme: Bulut kaynakları ölçeklenebilir ve esnektir, bu nedenle ağır iş devirleri rahatlıkla atlatılabilir. Şirketler büyüme süreçlerini tesirli ve değerli ölçüdeki maliyet avantajıyla yönetebilir.  Maliyetleri Düşürme: Bulutla, dev yatırımlar gerektiren teknolojileri, çok düşük maliyetlerle her ölçekten kuruma sunuluyor. Inançlı Operasyon: Bilişim şirketlerinin yerküre başkanı konumdaki güvenlik tedbirleri sayesinde müşteriler bulut teknolojileri üzerinden kendi operasyonlarını kendileri yönetebiliyor. En Aktüel Sistem: Bulut tabanlı hizmetler, bilhassa sunucular yahut gayrı donanımlar eskiyse, şirketin kendi hizmetlerden daha emniyetli iş akışı sağlar. Bulut servis sağlayıcıları tatbik geliştirme, sistem altyapı ve güvenlik üzere meydanlarda yerkürenin en yetkin mühendis ekiplerini bünyelerinde barındırır. Böylelikle, şirketlerin sistemleri her vakit aktüel kalır. Tesirli kaynak idaresi: Buluttaki kaynaklara gerektiği üzere anında ve istenen konumda erişilebilir. Kaynaklarını genişletmek ve daha rekabetçi olmak isteyen küçük işletmeler için bulutta çalışmak bir mecburilik haline geliyor.

CHIP Online: Hibrit bulutun ne olduğunu kısaca anlatır mısınız?

Cüneyt Batmaz: Hibrit buluttan evvel, umumî bulut ve kişisel bulut kavramlarına değinmek gerekiyor. Umum bulut, bulut haber süreçten yararlanmaya başlamanın en yaygın yoludur. Sunucular ve depolama üzere bulut kaynakları, üçüncü taraf bulut hizmeti sağlayıcılarına aittir. Umum bulutta tüm donanım, yazılım ve öbür destekleyici altyapı bulut sağlayıcısına aittir ve bu sağlayıcı tarafından yönetilir. Umumî bulutta, bulut “kiracıları” olarak bilinen gayrı kuruluşlarla birebir donanım, depolama ve ağ cihazlarını paylaşırsınız.

Şahsi bulut ise hususî olarak tek bir işletme yahut kuruluş tarafından kullanılan bulut haber süreç kaynaklarından oluşur. Şahsi bulut, kuruluşunuzun tesis içi olgu merkezinde fizikî olarak bulunabileceği üzere üçüncü taraf bir hizmet sağlayıcı tarafından da barındırılabilir. Ama hususî bulutta, hizmetler ve altyapı her hengam kişisel bir ağda bulunur; donanımlar ve yazılımlar sırf kuruluşunuza ayrılmıştır.

Kimi kurumlar kendi bünyelerindeki bulut özellikli IT altyapılarını kullanırken Microsoft üzere, üçüncü taraf küresel bulut hizmet sağlayıcılarından hizmet olarak alınan bulut hizmetleri de şirketlere avantajlar sunuyor. Bulut kullanmak isteyen şirketler, kendi gereksinimlerine nazaran bu iki seçeneğin karışımını sunan hibrit bulut servislerini seçebiliyor; kurumsal pratiklerini kendi IT altyapılarında, vesair hizmetlerini ise küresel olarak sağlanan bulut hizmetlerinde çalıştırabiliyor.

 Örneğin web tabanlı e-posta üzere yüksek hacimli gereksinimler için umum bulut, finansal raporlama üzere hassas, iş açısından kritik gereksinimler için de şahsi bulut (veya şirket içi altyapı) kullanılabiliyor. Böylelikle bulutun sağladığı tüm yararlardan en inançlı ve esnek bir formda faydalanmak mümkün oluyor.

CHIP Online: Hibriti hangi şirketler kullanıyor ve bu usul neden tercih ediliyor?

Cüneyt Batmaz: Hibrit bulut, mümkün olan en düşük data kalma riskiyle birlikte bulut bilişimin esneklik, ölçeklenebilirlik ve maliyet verimliliği üzere birçok avantaj sunuyor. Hibrit bulutun tercih edilmesinin altında 4 temel neden yatıyor. Teftiş özelliği ile şirketler hassas varlıkları için hususî bir altyapı kullanabiliyor. Esneklik konusunda ise şirketler gereksinimleri olduğunda umumi buluttaki ek kaynaklardan yararlanabiliyor. Maliyet de kıymetli bir husus. Umum buluta ölçeklendirme özelliği sayesinde sırf gereksinim olduğu durumlarda ek haber süreç gücü için ödeme yapılıyor. Son olarak da hibrit bulut, geçiş ve tatbik kolaylığı sunuyor. İş yükleri vakit içinde ve aşamalar halinde buluta geçirebiliyor. 

CHIP Online: Microsoft’un sunduğu hibrit bulut hizmetinin avantajları nelerdir?

Cüneyt Batmaz: Bugün buluta geçmek, şirketinizi bir numara sınıf bir meskene taşımak üzere bir dönüşüm yaşatıyor. Biz, 140 memlekette itimatla kullanılan Microsoft olarak Azure ve Office 365 eserlerimizle, IT’de maliyet avantajından inançlı operasyonlara, sistemlerin şimdiki tutulmasından tesirli kaynak idaresine kadar, şirketleri güçlendiren ve yarışmada onları öne geçiren hizmetler sunuyoruz. Hibrit bulut ile işletmeler olgularını hem şirket içi hususî bulutlarında depolayabiliyor hem de Azure’un üstün özelliklerinden faydalanabiliyor. Örneğin, büyük IT altyapısı yatırımına sahip bankalar üzere kurumlar için hibrit bulut çok kıymet taşıyor. Azure Stack Hub üzere tahlillerimizle bankalar tıpkı anda yeni bulut teknolojilerini benimserken kendi bilgisayar sistemlerindeki operasyonlarını sürdürebiliyor. Azure Hibrit avantajlarından faydalanan kurumlar lisans yatırımlarını kullanarak sanal makinelerde %40 tasarruf elde edebiliyor, yapay zekâ destekli akıllı gerçek vakitli iç görülerle müşterilerine derinlikli deneyimler sunuyor.

 CHIP Online: Ignite etkinliğinde duyurduğunuz Azure Arc, bulut tasarrufuna hangi ekleri sunacak?

 Cüneyt Batmaz: Bu yıl, küresel kurumsal etkinliğimiz Ignite’ta yeni bir bulut hizmetimiz olan Azure Arc’ın tanıtımı yapıldı. Dağıtılmış halde bulut kullanan şirketler için geliştirilen devrim niteliğindeki tahlilimiz Azure Arc, hibrit olsun olmasın farklı bulut servisleri kullanan kurumların tüm data süreçlerini Azure üzerinden yapabilmesini sağlıyor. Yerkürede bir birinci olan hizmetle, olguya dayalı süreçler hızlanıyor ve tek protokol üzerinden inançla yapılıyor.

 Bazı şirketler, mobil cihazlarda, hastaneler ve fabrikalar üzere akıllı binalardaki sensörler üzerindeki olgularla iş yapıyor. Bu sistemler çoklukla birbirinden bağımsız farklı bulut sağlayıcıları kullanıyor.  Azure Arc, bu tip dağınık olguya sahip ve yapay zekâ modellerini sağlam bir halde buluta bağlı olmayan sistemlerde çalıştırmak isteyen şirketler için cazip bir model olarak da öne çıkıyor. Kimi hengam da müşteriler farklı iş ortamları için farklı tatbik modelleri kullanmak istemiyor. Bu şirketler de Azure Arc sayesinde birebir kodu ve tıpkı bulut idare yapısını kullanarak süreçlerinde standardizasyon sağlayabilecek.

 Azure Arc ile her markadan tüm bulut kullanıcıları Azure’un özelliklerinden faydalanabiliyor. Bulut kullanan, kullanmayan ya da hibrit servislerden faydalanan şirketler donelerini Azure’a bağlayıp istedikleri konuma anında taşıyabiliyor ve faaliyetlerinde çeviklik kazanıyor. Azure Arc ile şirketler daha süratli kararlar alabiliyor ve sırf gerektiği anda bulut hizmeti kullanabiliyor. Vakit kazandıran tüm bu süreçler, tek bir data himaye siyasetiyle korunarak inançla gerçekleşiyor.

Yorum Ekle