Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Google CEO’su: Yapay Zeka Denetim Altına Alınmalı

Google CEO’su: Yapay Zeka Denetim Altına Alınmalı

Google’ın CEO’su Sundar Pichai, yapay zekanın yönetmeliklerle denetim edilmesi gerektiğini söyledi. Financial Times’ta bir makalesi yayınlanan Pichai, yazısına yapay zekanın yararlarından ve için duyduğu heyecandan bahsederek başladı.

Pichai’ye nazaran yapay zekanın “sorumlu bir biçimde, herkesin faydalanacağı biçimde geliştirilmesi” gerekiyor. Makalede yapay zekanın yararlarından bahseden Pichai, deepfake üzere olumsuz tesirlerini de ele aldı. Başkana nazaran teknolojinin berbata kullanılmasını engellemek için yapay zekayı yönetmeliklerle denetim altına almak gerekiyor. Bunun kararını vermeyi piyasa güçlerinin eline bırakmak, Pichai’ye nazaran akıllıca bir hamle değil.

CEO, yönetmeliklerin işleyebilmesi için milletlerarası bir çalışmanın yapılması gerektiğine ve “çekirdek değerler” üzerinde anlaşılması gerektiğine inanıyor.

Pichai’ye nazaran kuralları oluştururken sıfırdan başlamaya gerek yok zira Avrupa Birliği’nin Umum Data Himaye Yönetmeliği (GPDR) kuralları, “ bir temel” oluşturuyor.

Önümüzdeki yıllarda yapay zekanın, daha fazla yapay zekanın zatî doneye ve paraya aç devasa firmalar tarafından tasarruf biçiminin nasıl denetim edileceğini merak konusu.

Yorum Ekle