Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Dinozorlar Nasıl Yok Oldu? Bunun Sorumlusu Aslında Neydi?

Dinozorlar Nasıl Yok Oldu? Bunun Sorumlusu Aslında Neydi?

Geç kretase periyodu, Yerküre’de ömür için kolay bir vakit değildi. Periyodun tamamı ağır volkanik aktivite ile doluydu ve muazzam bir asteroid çarpması ile de sona erdi. Devri tamamlayan, K-Pg vukuatı olarak bilinen kitlesel yok oluş kimileri tarafından bu hadiselerin tamamının umum bir sonucu olarak görülüyor fakat yeni bir araştırma, bu yok oluşun tek sorumlusunun, çarpan asteroid olabileceğini gösteriyor.

Memleketler arası bir ekibin söylediğine nazaran asteroid, dinozorların Yerküre’yi terk etmesine ve gezegenimizdeki bitki ve hayvan ömrünün %75’inin yok olmasına sebep oldu. Science üzerinde yayınlanan çalışma, sıcaklık ve karbon döngüsü üzerindeki değişiklikleri modelleyerek, asteroidin şu anda Meksika olan nahiyeye çarpması sırasında volkanik aktivitenin çoktan sona ermiş olduğunu gösteriyor. Yani bu aktiviteler, dinozorların yok olmasında hisse sahibi değil.

University College London’dan ortak müellif Profesör Paul Bown‘ın söylediğine nazaran, bilim adamlarının büyük bir kısmı en son ve en uygun bilinen kitlesel yok oluşun 66 milyon yıl evvel Yerküre’ye büyük bir asteroidin çarpması akabinde yaşandığını kabul ediyor gelgelelim birtakım araştırmacılar, volkanik aktivitenin de büyük bir rol oynamış olacağını söylüyor. Buna karşın ekibin yaptığı araştırma, bu mülahazanın sahih olmadığını gösteriyor.

Ekip, Yerküre’nin en büyük volkanik oluşumlarından biri olan Hindistan’daki Deccan Tuzakları’nı oluşturan devasa volkanik patlamanın tesirlerine odaklandı. Bu dramatik vaka, gezegenimizi büyük ölçüde değiştirdi. Açığa çıkan sülfür dioksit ve karbon dioksit iklimi değiştirdi ve yerkürenin asitleşmesine yardımcı oldu. Sıcaklık yaklaşık 2 santigrat radde yükseldi.

Bu durum karadaki organizmaları kesinlikle etkilemiş olsa da, fosil kanıtlar, deniz ekosisteminin çok çokça etkilenmediğini gösteriyor. İklim, K-Pg hadisesinin gerçekleşmesinden çok daha uzun müddet evvel daha evvelki, daha soğuk olan olağan koşullarına geri dönmüştü. Ekip tarafından belirlenen volkanik gaz emisyonları, asteroid çarpmasından 200.000 yıl evvel gerçekleşmişti.

Yorum Ekle