Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Gen Değiştiren Çinli Doktora Büyük Ceza

Gen Değiştiren Çinli Doktora Büyük Ceza

Geçtiğimiz yıl Stanford eğitimli bir bilim kişisi, CRISPR/Cas9 aracını kullanarak birinci genetiği değiştirilmiş bebekleri “hayata getirdiğini” açıklayarak yerküreyi sarsmıştı. Artık ise He Jiankui ve iki yardımcısı, Çin’deki zımnî bir duruşmanın akabinde üç yıllık mahpus cezasına çarptırıldı. Çin’in devlet tarafından yönetilen Xinhua Haber Ajansı’nın söylediğine nazaran ekip, “üreme amaçları” için insan embriyosu üzerinde genetik düzenleme yapma sebebiyle “yasa dışı tıbbi çalışma” ile hatalı bulundu.

Başkaca 3 yuan (yaklaşık 429.000 dolar) para cezası ve ömür uzunluğu üreme tıbbı yasağı cezası verilmiş durumda. Çalışma arkadaşları Zhang Renli ve Qin Jinzhou da para cezaları ve yasakların yanı sıra sırasıyla iki yıl ve 18 ay mahpus cezası aldı. Ekibin yayınladığı ilmî makalede yekun on muharrir bulunuyordu lakin başkalarının de ceza alıp almayacağı görünür değil. Dava hakkındaki malumatların çok büyük bir kısmı, Çin devlet menşeleri dışında doğrulanabilir değil.

Alınan karara nazaran He ve çalışma arkadaşları 2016 yılında CCR5 genini, kişileri HIV virüsüne dayanıklı yapacak formda değiştirmek için plan yaptılar. Xinhua’nın söylediğine nazaran ekip, “çok sayıda HIV olan çiftin” üremesine yardımcı oldu. Embriyoları değiştirdikten sonra bu embriyolar iki bayanın rahmine yerleştirildi ve daha sonra üç adet genetiği düzenlenmiş bebek yerküreye geldi. Bu dava, Çin yetkililerinin, üçüncü bir genetiği değiştirilmiş bebeğin varlığını kabul ettiği birinci hadise olmakta.

Duruşma, gen düzenleme tekniğinin “güvenlik ve tesirlilik için doğrulanmadığını” belirtti ve He ile oburlarının, hastaları ve hekimleri iştirake ikna etmek için geçersiz dokümanlar düzenlediklerini söyledi. Söylenilene nazaran ekip, hastalara genetik düzenlemenin değil, bir AIDS aşısı denemesinin kesimi olduklarını söyledi. He’nin CRISPR denemelerini açıklamasından kısa bir vade sonra bilirkişiler bu denemeyi “vicdana aykırı” ve “ahlaksız ve etik olmayan” olarak eleştirdiler. Kısa bir mühlet sonra da Çin hükümeti bir inceleme başlattı ve He’yi tutukladı.

Yorum Ekle