Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
“Facebook ve Google İnsan Haklarına Tehdittir”

“Facebook ve Google İnsan Haklarına Tehdittir”

Milletlerarası Af Örgütü, Facebook ve Google’ın insan haklarına karşı “gibisi görülmemiş bir sistematik tehdit” oluşturduğunu söyledi. mahsusen “yaygın gözetim“den ötürü telaş duyuyor ve teknoloji devlerinin iş modelini kökten değiştirmesini istiyor.

Örgüt, Google ve Facebook’un verdiği için kullanıcılarından fiyat almadığını, bunun konumuna kullanıcıların ecri kendi ferdî olgularıyla ödediğini söylüyor. Rapor, donelerin kullanıcılara karşı bir silaha dönüşmesinin bir örneği olarak Cambridge Analytica skandalını gösteriyor.

Memleketler arası Af Örgütü Umumi Sekreteri Kumi Naidoo, “Google ve Facebook vakitle gizliliğimizi tüketti. Artık tuzağa düştük. Ya bu yaygın izleme mekanizmasına karşı boyun eğmeliyiz ya da dijital yerkürenin yararlarından vazgeçmeliyiz.” diyor.

Örgüt, hükümetleri “izleme tabanlı iş modelini” gözden geçirmeye davet ediyor ve bunun için data müdafaa maddelerinin tesirli kullanılmasını öneriyor. Rapor, Amazon ve Microsoft’un bu modeli izlediğini de not ediyor.

Facebook, Memleketler arası Af Örgütü’nün raporunda bölge alan bir karşılığında “tatbiklerinin insan haklarıyla koordinasyonlu olmadığı” sonucunu kabul etmediğini, kendi iş modelinin reklam tabanlı olduğunu ve insan haklarını geliştirdiğini söyledi. Google’dan ise şimdi bir açıklama gelmedi.

Yorum Ekle