Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Palm İnceleme

Palm İnceleme

Uzun müddettir kullandığımız akıllı telefonların ekranları son yıllarda büyüme trendi gösterdi ve bununla birlikte akıllı telefon bağımlılığımız da akıllıca orantılı olarak arttı. Artık yeterliden düzgüne 3 lafımızın 1’inde gözümüz ekrana kayıyor, kafelerde arkadaşlarla buluşulduğunda muhakkak telefon molası veriliyor; yemek masasında tabağın acilen yanında kendine yan bulan, gece uyumadan evvel son göz attığımız, sabah uyandığımızda da tekrar birinci baktığımız telefonumuz oluyor. Gelecek yıllarda ekran da ortadan kalkacak zati, manzara gözümüzün merkezinde olacak. Palm ise bu durumdan muzdarip olsa gerek, akıllı telefonlara farklı bir bakış açısı getirerek bugün yakından bakacağımız, minik mi minik Palm PVG100E modelini hazırlamış. Daha akıllıcası telefonun üretiminin TCL Communications tarafından gerçekleştirildiğini de söylemek lazım.

Evet, büyük ekranlı telefonlara pek bir alıştık. Evet, bu minik cihaz bize neler sunuyor? Artık daha yakından bakalım…

Palm Tasarımı Nasıl?

Palm, o kadar küçük bir telefon ki, kredi kartı boyutunda, çakmak cebine sığabilecek, çantanızın içinde kaybolabilecek bir model. Telefonun boyutları 96 mm boy, 50 mm genişlik ve 7.4 mm kalınlık biçiminde. Tartısı ise sadece 62 gram. Üzerinde 3.3 inç boyutunda bir ekran bulunduran telefon, bu haliyle artık size 2. telefon olarak kullanılmaktan öteye gitmeyecek bir modelmiş üzere gelebilir, ama bu telefonu ana telefon olarak da kullanabiyorsunuz. Çünkü tam boyutlu bir akıllı telefonla ne yapıyorsanız, bu telefonla da yapmanız mümkün. Saf ki daha minik ölçülerde.

Elimizde Titanyum rengiyle bulunan telefonun ayrıca Altın seçeneği de var, lakin bu renk seçeneği sadece telefonun alüminyum kenar çerçeveleri için. Telefonun art yüzü siyah renkli. Bu arada Altın seçeneği, sanıyoruz ki devletimizde yok.

Boyutu itibariyle avucunuzun içinde kaybolan telefon, tek elle çok rahat bir tasarruf sağlıyor pek alışılmış. Ön yüzdeki 3.3 inç ekran ve art cam yüzey Gorilla Glass 3 ile korunuyor. Başkaca telefonda IP68 standardında su muhafazası da mevcut. Telefon 1 metreye kadar suya 30 dakika boyunca dayanabiliyor. Yani telefonu pantalonunuzun çakmak cebinde unutur da çamaşır makinesine atarsanız başına bir şey gelmeyecek.

Telefonun etrafına baktığımızdaysa, sağ tarafta sadece güç butonu olduğunu görüyoruz. Diğer bir düğme yok. Sesi açmak ve kısmak için telefonun arayüzündeki üst çekmeceyi kullanıyorsunuz. Alt kenarda USB-C portu mahal alırken, güç butonunun altında da nano SIM kart yuvası bulunuyor. Burada bir microSD kart yuvası da yeniden yok. Telefonda hoparlör de ahize kısmını kullanıyor.

Ekran ve İşletim Sistemi

Palm’ın ekranı az evvel de söylediğimiz gibi 3.3 inç boyutunda. Elbette tasarrufu mahsusen de parmakları geniş olanlar için nispeten güç. Klavyede yazı yazarken zorlanmanız muhtemel. Gelgelelim minik bir telefon istiyorsanız, bu kadarcık zorluğu göz önünde bulundurmak gerek alışılmış ki.

IPS LCD panelin yan aldığı telefonda ekran çözünürlüğü 720×1280 piksel. Bu ekran için pek ehliyetli bir çözünürlük ölçüsü. Çünkü telefonun piksel yoğunluğu tam 445 ppi seviyesinde. Renk doygunluğu da piksel yoğunluğu ile gerçek orantılı olduğundan, şık imaj sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ekranın parlaklık orantısını da sevdik. Ekranla ilgili en ufak badire yok.

Telefonun işletim sistemine geldiğimizde, Palm’ın Android 8.1 işletim sistemini kullandığını görüyoruz. Selef mahal alıyor, çünkü bu telefon 2018 yılında piyasaya çıktı, memleketimize yeni geldi diyebiliriz. Android 9 güncellemesi alır mı bilinmez, ama son olarak ekim ayında yeni bir güvenlik güncellemesi aldığını söyleyelim.

Külliyen sadeleştirilmiş bir arayüze sahip olan telefonda ana menü de kendine has biçimde dizayn edilmiş. Telefona yüklediğiniz tüm pratikleri bir arada ana ekran üzerinde görebiliyor ve kolay erişim sağlayabiliyorsunuz. Ekranı sağa kaydırdığınızda Google News, sola kaydırdığınızda ise widget ekranına ulaşıyorsunuz. Widget yerinden istediklerinizi bu yere ekleyebiliyorsunuz.

Altta taraf alan navigasyon tuşlarını gizleyerek ekranda ek alan kazabileceğiniz telefonda, ekranın altında kapasitif bir home butonunun bulunduğunu da söyleyelim.

Bu arada telefonun arayüzüne ait olarak Ömür Modu’ndan da bahsetmek lazım. Palm, akıllı telefon tasarrufunu minimuma indirerek, kendinize daha ziyade vakit ayırabilmenizi amaçlamış bir telefon. Hayat Modu ile de bunu maksimize ediyor. Ömür Modu’nu bir nevi Rahatsız Etmeyin modu olarak da düşünmek mümkün. Bu moda geçtiğinizde, ekran saklı olduğu sürece davet ve ileti bildirimleriyle rahatsız edilmiyorsunuz. Bildirimlerinizi görmek için ise sadece ekranı açmanız kâfi oluyor.

Bu kısmı kapatmadan son olarak güvenlik seçeneklerinden de bahsedelim. Palm’da rastgele bir parmak izi sensörü yer almıyor. Lakin yüz tanıma özelliği var. Güvenlik adımından yüz tanımayı aktifleştirebiliyorsunuz. Başkaca PIN ve desen üzere klasik sistemler de burada mevcut. Yüz tanıma özelliği ise nispeten düzgün çalışıyor.

Palm Nasıl Performans Gösteriyor?

Açıkçası Palm performans konusunda çok rekabetçi bir model değil, çünkü maksadı bu değil. Gelgelelim temel tüm işlevleri mekanına getirebilen bir yapıda. Yani toplumsal medya uygulamalarınızdan günlük kullandığınız pratiklere kadar çabucak her şeyi rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Dilerseniz oyun da oynamanız mümkün. Biz kullandığımız vade içinde PUBG’de de deneyimledik. Elbette hedefi bu değil, esasen küçük ekranında da pek keyif vermediği bir gerçek. Ancak düşük grafik ayarlarında akıcı bir PUBG deneyimi yaşatıyor. Lakin 30 dakikalık bir performans sonrası hissedilir biçimde de ısınıyor. Bu tip oyunların Lite versiyonlarında daha âlâ performans alacağını söyleyebiliriz.

Telefonun işlemci hanesinde Snapdragon 435 yer alırken, grafik hanesinde de Adreno 505 taraf alıyor. 3 GB RAM ve 32 GB dahili depolama sahasının bulunduğu telefonda, başta da söylediğimiz üzere hafızayı fizikî olarak genişletemiyorsunuz.

Telefonun Wi-Fi standardı 802.11n, Bluetooth ise 4.2 sürümüyle önümüze çıkıyor. Rastgele bir NFC bağlantısı ise yok.

Artık biraz da Palm’ın pil performansından bahsedelim. Telefonda taraf alan batarya kapasitesi, telefonun boyutuna ait olarak ancak 800 mAh. Bu da size çok uzun bir pil performansı sağlamıyor. 3 saat 20 dakika kadar konuşma vadesi sunan telefon, hiç kullanmazsanız bekleme müddetiyle ise 3 güne kadar ulaşabiliyor. Fakat faal kullanacaksanız, bu durumda işler biraz çetine girecek. O denli ki, günlük tasarrufta telefonun bataryası pek başarılı değil.

Mesela gün içinde 30 dakika Instagram’da, 30 dakika Twitter’da, 30 dakika Facebook’ta, 30 dakika YouTube’a dolansanız, 15 dakika müzik dinleseniz ve 15 dakika da oyun oynasanız Palm’ın pili bitiyor. Yani canlı tasarrufta kabaca 2.5 saatlik bir pil ömrü var bu telefonun. Gelgelelim öte yandan telefonun emeli toplumsal medya tasarrufunu minimuma indirmek olduğu için, sade bir tasarrufta bu vadeyi tam güne yayabilmeniz mümkün.

Elbette günlük tasarruf senaryosunun yanında, biz vesair klasik pil testlerimizi de Palm’a uyguladık. 90 dakikalık Full HD medya testinde yüzde 61 pil tüketen telefon, 30 dakika PUBG oynadığımızda da yüzde 90 pil tüketti. Her ne kadar telefonun ekran boyutu oyun ve medya için pek müsait olmasa da, bu biçimde kullanırsanız alacağınız sonuç bu olacak.

Buna rağmen çabuk olabilen bir telefon Palm. Batarya küçük olunca, süratli formda şarj edebiliyorsunuz. 30 dakika içinde yüzde 50‘si dolan telefon, 1 saat ahir tam kapasite olabiliyor. Yani yanınızda minik bir mobil şarj cihazı varsa, bittikçe basitçe doldurabilirsiniz.

Palm Kaç Dakikada Oluyor?

  • 10 Dakika: Yüzde 18
  • 20 Dakika: Yüzde 31
  • 30 Dakika: Yüzde 50
  • 40 Dakika: Yüzde 70
  • 50 Dakika: Yüzde 85
  • 60 Dakika: Yüzde 100

Palm’ın Kameraları Nasıl?

4 – 5 kameralı akıllı telefonlardan sonra Palm’da sadece önde ve artta birer kamera ile karşılaşıyoruz. Bu manada telefonun baş karışıklığı yaratmaması epeyce sevindirici sahihi, bir bakıma özlemişiz. Geniş açılar, yapay zekalar ve envai çeşit mod yok. Yalnızca fotoğraf, medya, kolaj, hoşluk, HDR, panorama ve minik de bir manüel mod taraf alıyor telefonda.

Arkada 12 MP çözünürlüğünde bir ana kamera mahal alan telefonda, burada bir LED flaş da mevcut. Art kamerayla HD medya kaydı yapabiliyorsunuz, çektiğiniz fotoğraflar da ışık koşulları yeterliyse ehil seviyede. Koşullar iyiyse ve çektiğiniz sahne hayli statikse, hoş sonuçlar yakalıyorsunuz. Lakin telefon renkleri biraz parlatabiliyor.

Ön tarafta da yine 8 MP ölçüsünde bir kamera bulunduran telefonda çekeceğiniz portreler de, tıpkı formda yeterli ışık koşullarında şık sonuçlar sağlıyor. Gece çekim sonuçları ise iddia edilebileceği üzere başarılı değil.

Palm ile çekilen fotoğrafları acilen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Evet, Palm incelememizi tamamladık. Evet, telefonun fiyatı ne kadar? Palm, şu an 3179 TL fiyattan satışta bulunabiliyor. Evet, bu rakam açıkçası ziyadesiyle yüksek. Yani 3000 TL civarına satın alabileceğiniz telefonları düşündüğümüzde, önümüze çok ziyade seçenek çıkıyor. Onlardan birini tercih edip, toplumsal medya tasarrufunu onda da düşürmeyi amaçlayabilir, üstelik daha uzun pil performansı elde edebilirsiniz. Gelgelelim Palm’ın alametifarikası ultra kompakt dizaynlı bir akıllı telefon olması. Çakmak cebinde taşıyabileceğiniz, Nokia 3310 gibisi elinizde çevirebileceğiniz bir telefon olması. Lakin bizce tekrar de ana telefon olarak tercih etmek için pek ehil değil. Uzun pil ömrü sunsa, 2. telefon olarak yeniden bir nebze düşünülebilirdi. Gelgelelim bu haliyle bizce her iki koşul için de ehliyetli değil.

CHIP Online Notu: %70

ARTILAR
+ Hoş ekran
+ Ultra kompakt tasarım
+ Ana telefonun yapabildiği acilen her işi yapabiliyor
+ Suya karşı himayeli
+ Münasip kamera performansı
+ Süratli

EKSİLER
– Klavye tasarrufu çetin
– Pil ömrü çok kısa
– Yüksek fiyat

Yorum Ekle