Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
FaceApp, “Potansiyel Bir Tehdit”

FaceApp, “Potansiyel Bir Tehdit”

FaceApp’ı kullanmak sefalı olabilir ama Amerikan Birleşik Soruşturma Bürosu’na (FBI) nazaran Rusya merkezli pratik, memleket için ulusal tehdit olma potansiyeline sahip.

Rusya merkezli tatbik FaceApp, fotoğraflardaki kişilerin daha yaşlı görünmesini sağlayabiliyor yahut insanların yüzünü güldürebiliyor. FBI yardımcı yöneticisi Jill Tyson, New York’tan Demokrat Senatör Chuck Schumer’a mektubunda FaceApp’ın Rusya hükümetiyle irtibatlarını araştırdıklarını söyledi. Mektupta şu cümleler mahal aldı:

“FBI, FaceApp üzere Rusya’da geliştirilen rastgele bir mobil uygulamayı yahut gibisi eserleri, topladığı olgulara, mahremiyetine ve tasarruf koşullarına ve hükümetin tasarrufuna sunulan yasal mekanizmalara dayanarak muhtemel bir karşı istihbarat tehdidi olarak görmektedir.”

FBI’ın bu yanıtı, Schumer’ın 17 Temmuz’da FaceApp’ın çok tanınan olduğu devirde yazdığı bir mektuba yönelikti. FaceApp, ünlüler arasında da yaygın olarak kullanılmış, LeBron James üzere isimlerin kendilerini dijital olarak yaşlandırdıkları gözlenmişti.

FaceApp’ın topladığı olguyu berbata kullandığına dair bir kanıt olmasa da, FBI yazılımın kendisinden çok geldiği alandan telaş ediyor. FBI’ın mektubunda pratiğin casusluk yaptığına yahut seçimleri etkileyecek bir davranışta bulunduğuna dair bir sav yahut kanıt bulunmuyor.

Yorum Ekle