Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bu Kameralar, Direksiyon Başında Telefon Kullananların Kabusu Olacak!

Bu Kameralar, Direksiyon Başında Telefon Kullananların Kabusu Olacak!

Araç sürerken telefon tasarrufu Yerküre’nin pek çok noktasında mesele olmaya devam ediyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri de, bunun tespit edilmesinin zorluğu. Fakat artık Avusturalya polisinin “birini direksiyon başında telefon kullanırken nasıl yakalarsınız” sorusuna yanıtı var üzere gözüküyor. New South Wales hükümeti, sürücülerin telefon kullandıklarını tespit edebilen birinci kameraları kullanmaya başladı.

Sistem, AI desteği ile fotoğrafları telefon tasarrufunun bariz işaretlerine inceliyor ve daha sonra da işaretlenen fotoğraflar kişiler tarafından denetim edilerek onaylanıyor yahut reddediliyor. Sistem, dikkatsiz sürücüleri yakalamak için hem sabit hem de mobil kameralar kullanacak.

Birinci üç ayda, birinci kere yakalanan sürücüler yalnızca bir ikaz ile hür bırakılacak. Ama bundan sonrası epey “masraflı.” Sürücüler evvel 344 AUD (yaklaşık 1.347TL) para cezası ve beş ceza puanı alacaklar ve mektep ortamları üzere sahalarda bu ölçü 457AUD (yaklaşık 1.790TL) ve on ceza puanına kadar çıkabilecek.

Yetkililer, yeni kameraların daha az kaza demek olduğunu söylüyor. NSW hükümetinden Bernard Carlton, “bağımsız modellemenin” beş yıl içerisinde 100 ölümcül ve önemli yaralanmalı kazayı engelleyebileceğini gösterdiğini söyledi. Bu varsayımın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği muayyen değil ama bir kameraya yakalanabileceğinizi biliyorsanız, yolda arkadaşlarınıza bildiri gönderme ihtimalinizin daha düşük olacaktır; orası kesin.

Yorum Ekle