Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Birinci kere Scratch Cup Kodlama Müsabakası Düzenlenecek

Birinci kere Scratch Cup Kodlama Müsabakası Düzenlenecek

QNB Finansbank, evlat ve genç odaklı “Minik Eller Büyük Hayaller” Kurumsal Toplumsal Sorumluluk Platformu çatısı altında “Minik Eller Kod Yazıyor Girişimi“‘ni hayata geçirdi. Mart 2019’dan bu yana Habitat Derneği ile birlikte QNB Finansbank’ın istekli finansçılarının da iştirakiyle Scratch ve CodyRoby eğitimleri verilen girişimde Scratch Cup’ın son müracaat tarihi, 15 Aralık 2019 tarihine dek uzatıldı.

Türkiye’de bu yıl birinci defa gerçekleştirilecek müsabakaya 8-14 yaş arası talebeler, Benim Kentim temasıyla hayallerindeki kenti kodlayacaklar. Evlatlar, geliştirdikleri kodlarla sorunları tespit ederek tahlil bulacak, beşerler için kusursuz bir ömür yaratmaya çalışacaklar.

Evlatların iki ya da üç kişilik gruplar halinde katılabilecekleri yarış için müracaatlar hocaları tarafından yapılabiliyor. Finalinin QNB Finansbank Umumî Müdüriyet binası Kristal Kule’de olacağı yarışta evlatlar, eksiksiz bir kent için geliştirdikleri kodlarla yarışacaklar.

Kodlama eğitimleri hakkında detaylı haber almak ve müsabakaya katılmak isteyen hoca ve mektepliler, www.habitatdernegi.org/scratchcup adresinden detaylı habere sahip olabilir ve müracaatlarını gerçekleştirebilirler.

Scratch ve CodyRuby Eğitimleri Hakkında

Girişim kapsamındaçocuklara, MIT (Massachusetts Institute of Technology) tarafından geliştirilen lisanslı bir kodlama eğitimi programı olan Scratch ile veriliyor. Girişimde verilen 8 saatlik kodlama eğitimlerinin 2 saatinde CodyRoby öğretilirken, evlatların bilgisayar ve rastgele bir kod programı yardımı olmadan yalnızca zeka ve el becerisi ile algoritmik fikir becerilerini geliştirmeleri hedefleniyor. Akabinde 6 saatlik bir eğitim ile sınıf ortamında Scratch’in yerküresini keşfetmeleri için çalışmalar yaptırılıyor. Sctrach, kullandığı blok kodlama sayesinde sanat ve kodlamayı birleştirerek evlatlara daha yaratıcı olabilecekleri bir süreç sunuyor.

Mart ayından bu yana 14 kentte bini aşkın talebeye verilen girişim kapsamında yıl sonuna kadar 22 kentte yekun 3 bin mektepliye ulaşılması hedefleniyor. Eğitimlere yaz periyodunda de devam edilecek girişim ile Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Aydın, Çanakkale, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Kırklareli, Mardin, Ordu, Sinop, Tekirdağ, Trabzon ve Uşak vilayetlerinde evlatlarla çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Minik Eller Büyük Hayaller Kurumsal Çevre Sorumluluk Platformu

QNB Finansbank’ın 2015 yılında kurduğu, evlat ve genç odaklı toplumsal sorumluluk platformu olan Minik Eller Büyük Hayaller çatısı altında verilen eğitimler ve gerçekleştirilen girişimler ile evlatların yenilikçi, yaratıcı, analitik, sağlam, teknolojik, tahlilci, farklı düşünen ve müspet kişilik özelliklerine sahip olmaları hedefleniyor. Evlatları ve gençleri geleceğe hazırlamak emeliyle matematikten kodlamaya, -sanattan eğitime kadar birçok yerde girişim gerçekleştiriliyor. QNB Finansbank, 2015 yılından bu yana sürdürdüğü ve şimdiye kadar 20 binden ziyade evlada ulaştığı kodlama eğitimlerini bu yıl Scratch ve CodyRuby eğitimleriyle sürdürüyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle