Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Evlatlar Yapay Zeka Yüzünden İşsiz mi Kalacak?

Evlatlar Yapay Zeka Yüzünden İşsiz mi Kalacak?

Yerküre umumunda ilkokuldan itibaren eğitimde yapay zeka tasarrufu süratle artıyor. Mütehassıslar, hocaların her vakit bir yol gösterici olarak kalacağına ve mahallerinin doldurulamayacağını tabir ederken, eğitim metotlarında yapay zeka ve teknolojinin tesirinin giderek artacağını belirtiyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 2023 vizyonunda; derslerin azaltıldığı, tasarı-beceri yeteneklerinin geliştirildiği, data bazlı mektep idaresine geçildiği, dijital sürecin güçlendirildiği ve bunların da yapay zekayla desteklendiği süreçlere vurgu yapılıyor. Birinci olarak Saint Benoit Lisesi ve ALKEV mekteplerinde hayata geçirilen yapay zeka seminerleriyle lise talebelerinin geleceğin mesleklerine adaptasyonu sağlanıyor. Yapay zeka, kodlama ve robotlar hakkında talebelerde ehliyetli malumat birikimin oluşturulması hedeflediklerini belirten Door Teknoloji’nin kurucularından Ozan Demir “Geliştirdiğimiz yapay zekalı sınıflar ve yapay zeka eğitimleri ile velilerin korkularını azaltmayı, mekteplilerin donanımlarını arttırmayı hedefliyoruz. Bunun için talebeler, muallimler ve veliler için farklı seminer programları ve teknolojik tahliller geliştirerek mekteplere yapay zekayı bütünsel yaklaşımla sunuyoruz” dedi.

Yapay zeka ve teknoloji tasarrufu 133 milyon yeni iş fırsatı doğuracak.

Yerküre Ekonomik Forumu (WEF) tarafından yayımlanan “İşlerin Geleceği” araştırmasına nazaran 2022 itibariyle tüm yerkürede yekun 133 milyon yeni iş fırsatı doğarken 75 milyon durum yok olacak. Velev bundan beş yıl sonra bugünün iş gücünde kıymetli görülen becerilerin %35’i değişmiş olacak. Türkiye’nin eğitim yerindeki gelişme gayelerinde yapay zekanın çok büyük bir değere sahip olduğunu belirten Door Teknoloji’nin kurucularından Ozan Demir, “Yapay zeka ile ilişkili teknolojiler çabucak her ortamda yaygınlaşmaya devam ediyor. Eğitim meydanında da yapay zekanın nimetlerinden faydalanılması . Liselerde verilen yapay zeka dersleri yahut seminerleri, talebelerin insan faktörünün zayıfladığı meslekler için eğitim almak tarafına gelecekte muhtaçlık duyulacak mesleklere yönelimini sağlıyor. Eğitimler ayrıyeten geleceğin mesleklerinde gereksinim duyulan yapay zeka, makine öğrenmesi, büyük done, robotik ve kodlama ile ilgili mekteplilerin fikir sahibi olmasını sağlıyor” sözlerini kullandı.

“Yapay zeka tehdit değil fırsattır.”

Yapay zekanın geleceğin mesleklerini tehdit ettiğini söylemenin yanlış olduğunu belirten Ozan Demir, “Yapay zeka bu günün öne çıkan hukuk, mühendislik, bankacılık, tıp ve hocalık üzere birçok mesleği etkileyecek. Birtakım meslekler ise külliyen insan denetiminden çıkarak yapay zekaya emanet edilecek. Yapılan araştırmalara nazaran velilerin büyük bir kısmı yapay zeka teknolojisi nedeniyle evlatlarının işsiz kalabileceğini düşünüyor. Gelgelelim yapay zekanın kaçınılmaz gelişiminin önünde durmak yanına mekteplileri bu meydanda ortaya çıkacak yeni mesleklere yönlendirmek gerekiyor. Değişime ayak uydurulması durumunda yapay zeka tehdit değil fırsat olarak önümüze çıkıyor” dedi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle