Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Eski Cihazlarınıza Uygun Bakın, Bir Mühlet Yenisini Alamayabilirsiniz!

Eski Cihazlarınıza Uygun Bakın, Bir Mühlet Yenisini Alamayabilirsiniz!

Yerküreyi tesiri altına alan Korona virüsü, birden fazla Çin’de üretilen bilgisayar, tablet ve telefonların Türkiye’ye sevkiyatını probleme soktu. Stoklar eridikten sonra yeni cihazlara nasıl ulaşılacağı belirsizliğini korurken, siber güvenlik kuruluşu ESET, hali hazırda kullanılan cihazlara daha ihtimamlı bakılmasını tavsiye etti. ESET Türkiye Dağıtıcı Kanal Yöneticisi Hakan Ünlü, ve olguların sıhhati için tekliflerde bulundu.

Hakan Ünlü tekliflerini, ESET tarafından Antalya’daki The Marmara Oteli’nde düzenlenen ‘Security Days 2020’ içtimasında lisana getirdi. “Eski cihazlarınıza güzel bakın, yenisine ulaşmak bir mühlet için sorun olabilir” diyen Ünlü, şu tavsiyelerde bulundu:

  • Güncelleyin! Hem işletim sistemi hem de kullandığınız yazılımlara yönelik güncelleme ikazlarını dikkate alın ve sistem yamalarını yüklemeyi ihmal etmeyin! Yamalar, sistemin sahih çalışmasını sağlıyor. İşletim sisteminde oluşan açıklar ise siber hatalılar tarafından virüs bulaştırma kapısı olarak bedellendiriliyor.

  • Yedekleyin! Kıymetli dataları ve fotoğraflarınızı kesinlikle öteki bir dijital ortam yahut cihaza yedekleyin. Böylelikle bilgisayarınız, tabletiniz ya da akıllı telefonunuz bozulduğu yahut kaybolduğu devir datalarınızı de kaybetmemiş olursunuz.

  • Performans tüketen gereksiz tatbikleri silin! Temizlik yapın ve buna bilgisayarınızın masaüstünü temizlemekle başlayın. Gereksiz belgeleri silin, kullanmadığınız programları murakabe masasındaki “Program Kaldır” kısmından kaldırın. Süreksiz evraklarınızı temizleyin akabinde çöp sepetini boşaltın. Tıpkı süreci tablet ve telefonlarınıza da uygulayın. Konum kaplayan ve performans emen gereksiz pratikleri silin.

  • Bilgisayarınıza virüs bulaştırmamaya bakın! Her gün 350 bin yeni virüs, dijital yerküreye salınıyor. Tek başına savaş edemezsiniz. Aktüel ve lisanslı bir güvenlik yazılımı en yeni akınlara karşı cihazlarınızı korur. ESET, en müsait alternatiflerle bu bahiste kullanıcılara yardımcı olur.

  • Telefonunuza bilgisayar muamelesi yapın! İnternete artık telefondan bağlanıyoruz. Velev telefonlar sayesinde her an online durumdayız. Siber hatalılar da bunun farkında. Bilgisayarlara yönelik siber tehditlerin neredeyse tamamı artık telefon ve tabletlere uyarlandı, velev telefonlara has ataklar da gelişti. Bu nedenle telefonunuza bilgisayar muamelesi yapın ve bir mobil güvenlik yazılımıyla koruyun.

  • Parola değişikliğini alışkanlık haline getirin! Şifre ve parolalarımız, en değerli güvenlik kalkanlarından biri olmayı sürdürüyor. Bu nedenle üşenmeyin; e-postalarınızda, çevre medyada, alışveriş ve bankacılık süreçlerinizde kullandığınız parolaları mümkünse üç, olmuyorsa da altı ayda bir yenileyin. Şifrelerinizi “123456” üzere olağan değil, harfli-rakamlı karmaşık halde oluşturun.

  • Siber olmayan hırsızlara karşı da dikkatli olun! Bilgisayarın, tabletin yahut cep telefonunun çalınması, keyfinizi de gününüzü de berbat edebilir. Riski minimize etmek için cihazlarınızı inançlı bölgede tutun ve mümkünse güvenlik kilidi kullanın.

  • Cihazınızı tozdan ve kumdan uzak tutun! Taşınabilir bilgisayarları soğutmak için kullanılan etkin fanlar, toz ve kum üzere cisimlere karşı epey hassastırlar. Bilgisayarın içine kaçabilecek toz ve kum parçacıkları, fanı kısa vadede kullanılmaz hale getirerek bilgisayarın çok ısınmasına ve sıcaktan zarar görmesine sebep olabilir. Birebir halde telefonlarınızı da tozdan koruyun. Antistatik temizleyicilerle cihazlarınızı sistemli olarak temizleyebilirsiniz.

  • Cihazlarınızı serin tutun! Yüksek sıcaklıklar her devir elektronik cihazların düşmanıdır. İşlemcinin çok ziyade ısınmasına, pil ömrünün azalmasına ve bilgisayarın düzgün çalışmamasına yol açabilir. Uzun halde yüksek ısıda tasarruf, kalıcı hasarlara da sebep olabilir.

  • Suyla temastan kaçının! Tüm elektronik cihazlar likit temasına karşı da hassastırlar. Bilgisayar, tablet yahut telefon çalışırken meydana gelen likit teması, kalıcı hasarlara dönüşebilir. Likit temaslarında yapılacak en yeterli şey, derhal cihazın gücünü kesip, pilini çıkarmak ve olabildiğince yakın bir devranda yetkili bir servise ulaştırmaktır.

Yorum Ekle