Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Samsung Galaxy S20 Plus İnceleme! A’dan Z’ye Anlattık!

Samsung Galaxy S20 Plus İnceleme! A’dan Z’ye Anlattık!

Evet, uzunca bir vadedir yazıp çizdiğimiz, akabinde tanıtılmasıyla da birinci elden süratlice ön incelemesini sizlerle paylaştığımız Galaxy S20 Plus, ahir test merkezimizdeki yanını aldı.

Evvel kutusunu açtık ve artık de bu incelememizde Galaxy S20 Plus hakkında merak edilen pek çok bilgiyi sizlerle paylaşacağız. Ama acilen söyleyelim: Bu incelememizden sonra da Galaxy S20+‘ı kullanmaya devam edeceğiz ve 1 aylık müddet ahir Galaxy S20 Plus hakkındaki deneyimlerimizi, geçen mühlet boyunca tasarruf notlarımızı munfasıl bir makalede tekrar sizlerle paylaşacağız. Velev bu müddetin ahir, aslında bu incelemede aktaracaklarımızı detaylandıracak ve telefonun bizden aldığı sonuncu puanını da bir nevi belirlemiş olacağız diyebiliriz.

Artık vakit kaybetmeden Samsung’un yeni amiral serisinin ortanca modeli Galaxy S20 Plus’ı özellikleriyle tanıyalım.

Samsung Galaxy S20 Plus Tasarımı Nasıl?

Galaxy S20 Plus, elbette “Plus” ibaresinden de malûm olabileceği üzere büyük telefonlardan biri oluyor. Ama o denli büyük bir telefon değil; telefonun boyutları acilen derhal daha evvel incelediğimiz Galaxy S10+ çizgisinde. Bu manada tek elle tasarrufu pek de güç değil.

Telefonun tam boyutları; 161 mm uzunluk, 73 mm genişlik ve 7.8 mm kalınlık formunda olurken, yükü ise 186 gram.

Elimizde bulut mavisi, lakin Samsung’un deyimiyle Kozmik Mavi rengiyle bulunan telefonun ayrıyeten, Kozmik Siyah ve Kozmik Gri renkleri de bulunuyor. Ön yüzü üzere art yüzeyi de cam materyalden oluşan telefonun müdafaa seviyesi ise Gorilla Glass 6. Telefonun etrafı de alüminyum çerçeveden oluşuyor.

Samsung Galaxy S20 Plus Kutusunda Silikon Kılıf Var mı?

Galaxy S20+’ın kutu içeriğinde rastgele bir silikon kılıf bulunmuyor. Fakat ekranda bir muhafaza bandının konum aldığı haberini de verelim.

Öte yandan Galaxy S20 Plus, tıpkı selefi üzere IP68 sertifikasına sahip bir model. Böylelikle suya karşı himayeli telefonlardan biri oluyor.

Galaxy S20 Plus Çift SIM Özelliği

Telefonun etrafına baktığımızda üst kenarda microSD kart ve SIM kart çekmecesini görüyoruz. Elimizdeki S20+, çift SIM kart desteği sunuyor, lakin bunu hibrit bir yapı gözeterek sağlıyor. Yani telefona microSD kart takmadığınız durumlarda 2. SIM kartınıza mekan verebiliyorsunuz. Telefonun microSD kart desteği ise 1TB’a kadar sağlanıyor.

Sağ kenarda güç tuşu ile ses butonları mahal alırken, telefonun sol tarafında rastgele bir detay yok. Alt kenarda ise USB-C portu ve hoparlör mazgalı bulunuyor. Galaxy S20 Plus, çift hoparlör sahibi olmasıyla stereo ses sağlıyor. Ayrıyeten yeniden alt ve üst kenarlarda mikrofon deliklerini de görebiliyorsunuz.

Galaxy Plus Kulaklık Girişi

Öte yandan telefonda rastgele bir 3.5 mm kulaklık girişi yok. Halbuki Galaxy S10+’ta 3.5 mm kulaklık girişi yan alıyordu bildiğiniz üzere. Fakat neyse ki kutu içeriğinde AKG kulaklıklar mekan alıyor. Bu manada başkaca bir kulaklık almanıza gerek yok.

Son olarak şuna da vurgu yapmak gerekli: Galaxy S20+’ın USB kablosunun her 2 ucu da USB-C standardında. Yani telefonu bilgisayarınıza takıp data paylaşımı yapmanız için bilgisayarınızda muhakkak bir USB-C portunun bulunması gerekiyor, lakin şayet bilgisayarınız yeni nesil değilse, bu giriş ekseriyetle mahal almıyor. Bu noktada kutu içeriğinde bir dönüştürücü adaptörün olması düzgün olabilirmiş demeden de geçmeyelim.

Samsung Galaxy S20 Plus Ekran Özellikleri

Galaxy S20 Plus’ın ekranından bahsedecek olursak, Samsung’un yeni modellerinde münhasıran ekranıyla fark yarattığını söylemek mümkün. Çünkü Galaxy S20 modelleriyle 120 Hz tazeleme suratı Galaxy S serisine dahil oldu. Bundan az sonra zati daha detaylı biçimde bahsedeceğiz.

S20+’ta 6.7 inç büyüklüğünde bir ekran yan alıyor. Bu ekran azami 1440×3200 piksel çözünürlük sağlıyor. Bugüne kadar telefonlarında yan verdiği ekranıyla ziyadesiyle başarılı manzara ortaya koyan Samsung, Galaxy S20 Plus’ta da Dynamic AMOLED paneli tercih ediyor ve bu paneliyle 525 ppi piksel yoğunluğu, 20:9 manzara nispeti, HDR10+ desteği ile yüzde 90.5 ekran – gövde orantısı sunuyor.

Epey incelen ekran çerçeveleri ve kameranın da delikli biçimde hazırlanmasıyla Infinity-O Display ismiyle önümüze çıkan ekran sebebiyle ulaşılan geniş manzara ebatı, elbette multimedya tasarrufuna maksimum yarar sağladığı üzere, umum tasarrufta da daha cazibeli bir ekrana bakmamıza sebebiyet veriyor.

Dynamic AMOLED panelin kullanılmasıyla renkleri nispeten keskin formda sağlayabilen Galaxy S20+’a uyguladığımız ekran testinde, telefonun 970 kandela parlaklığa eriştiğini gördük. Öte yandan sRGB renk gamutuyla yüzde 151’lik bedelle dikkat çeken ekran, DCI-P3 renk sahasının da yüzde 100’ünü kapsıyor. Bu pahalarla, ekranın güneş ışığı altında çok âlâ bir okunabilirlik kıymetine sahip olduğunu ve ekran görüntüleme deneyimiyle, şu an pazarın en düzgünlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Samsung Galaxy S20+ 120 Hz Tazeleme Suratına Sahip

Artık gelelim telefonun 120 Hz’lik tazeleme suratı konusuna. Galaxy S20+, 120 Hz tazeleme suratına sahip ki, son devirde bu özelliği farklı telefonlarda da çokça duymaya başladık. Galaxy S20+’ta ekranı hem 60 Hz hem 120 Hz tazeleme suratlarında kullanabiliyorsunuz. Lakin 60 Hz’den 120 Hz’e geçiş yaptığınızda, arabirimin pürüzsüzlüğünü, menülerin akıcılığını gördüğünüzde açıkçası bir daha 60 Hz’e geçmek istemeyeceğinize eminiz. Ama burada bir seçim yapmanız gerek. Çünkü ekranı 120 Hz tazeleme süratiyle kullanmak istediğinizde, ekran çözünürlüğünü Full HD+’a çekmek zorundasınız.

QHD+, yani 1440×3200 piksel çözünürlükte ise sırf 60 Hz tazeleme suratı sunuluyor. Bu bir handikap. Öte yandan ekranı 120 Hz olarak kullanmanın pil ömrü açısından da dezavantaj yarattığını söyleyelim. Bundan da Galaxy S20 Plus pil performansı adımından bahsedeceğiz.

Samsung Galaxy S20 Plus’ta Biyometrik Güvenlik Seçenekleri Neler?

Samsung Galaxy S20 Plus’ta biyometrik güvenlik metotları olarak parmak izi sensörü ve yüz tanıma bölge alıyor. Parmak izi sensörü elbette ekrana entegre halde önümüze çıkıyor. Epey kolay bir biçimde tanılama yapabildiğiniz sensör, hem ekrandaki konumu itibariyle hem de tarama süratiyle kolun en hızlıları arasında bölge alıyor.

Emsal formda yüz tanıma özelliği de telefonda nispeten süratli halde çalışıyor. Yaptığımız düşük ışıklı ortamlardaki denemelerimizde de yüzümüzü süratli formda tarayabildiğini söyleyebiliriz. Elbette suratı arttırmak için, yüz tanıma ayarlarından ekran parlaklığını arttırma ve süratli yüz tanıma özelliğini devreye sokabilirsiniz. Lakin süratli yüz tanıma özelliğini devreye sokmanız, güvenlikten bir adım feragat etmenize de sebep olacak, onu da belirtelim.

Samsung Galaxy S20 Plus İşletim Sistemi ve Yazılım Özellikleri

Galaxy S20+’ta işletim sistemi olarak Android 10 işletim sistemi mekan alıyor. Telefonu kutusundan çıkarttıktan bir müddet sonra da süratlice bir güncelleme alıyorsunuz. Bu güncellemede cihazın kararlılık geliştirmeleri ile performans özelinde iyileştirmeler mekan alırken, önümüzdeki birkaç yıl içinde zati en yeni Android güncellemeleriyle destekleneceğini de belirtmek lazım.

Telefonda arayüz olarak ise Samsung’un One UI 2.1 arayüzünü görüyoruz. Samsung, S serisi ile TouchWiz arayüzüyle başlayıp devam eden yazılım yolculuğunda, Samsung Experience ile bir vade devam etmiş, son olarak da son telefonlarında One UI’ı önümüze çıkartmıştı. Kullanıcı deneyimi açısından ziyadesiyle olumlu bulduğumuz bu arayüz, optimizasyon konusunda pek başarılı olurken, aradığınız her şeyi de süratlice bulmanıza imkan tanıyor. Gerek görsellik manasından sade duran, gerek geliştirilebilir mealinde varlıklı seçenekler sunan bu arayüzün detaylarından aslında farklı incelemelerimizde çokça bahsettik.

Ama yeniden süratlice değinecek olursak, mesela üst çekmecede çok sayıda kısayola erişebildiğinizden laf ederek başlayabiliriz. Burada mavi ışık filtresinden karanlık moda, ekran görüntü kaydediciden inançlı klasöre, ekranı farklı cihazlarla paylaşacabileceğiniz Smart View‘den Edge aydınlatma seçeneklerine kadar çok sayıda seçenek önünüze çıkıyor.

“Rahatsız Etmeyin” ve “Odak Modu” Nedir?

Burada başkaca Rahatsız Etmeyin modunun bulunduğu üzere, bir Odak Modu da mevcut. Odak Modu’nu, düzenleyebileceğiniz bir Rahatsız Etmeyin modu üzere düşünebilirsiniz. Burada Çalışma Vakti yahut Kendime Ayırdığım Vakit üzere seçenekler taraf alırken başkaca ekstra gayrı profiller de oluşturabiliyor ve her bir profilde telefonun kısıtlayacağı pratikleri seçebiliyorsunuz.

Öte yandan oyunları bir araya toplayan, her bir oyunda geçirdiğiniz vakti tahlil eden Game Launcher pratiği da Galaxy S20+’ta da yerli bölgesinde duruyor. Bu tatbikin da detaylarında oyunculara şahsi çok sayıda seçenek sunduğunu söylemek lazım.

Samsung Galaxy S20 Plus Game Booster

Mesela burada konum alan Game Booster kısmından oyun performansının istikrarlı mi yoksa yüksek performansta mı oynanacağını belirleyebiliyor, Dolby Atmos ses desteğini aktifleştirebiliyor yahut şayet daha uzun soluklu bir oyun deneyimi istiyorsanız, ekran tazeleme suratını 48 Hz olarak da atayabildiğinizi de söylemek lazım. Bu kısımda geniş seçenekler mekan alıyor. Bunlardan ve işletim sisteminin sunduğu gayrı detaylardan daha sonra Galaxy S20 Plus’ı uzun uzadıya değerlendirdikten sonra tekrar başka bir makale de sizlere artılarından eksilerinden bahsedeceğiz.

Samsung Galaxy S20 Plus Özellikleri Neler?

Samsung Galaxy S20 Plus, daha evvel de söylediğimiz üzere 2 farklı işlemci seçeneğiyle geliyor, fakat memleketimizde Exynos 990 işlemci ile görebiliyoruz yeni telefonu. ABD’de ise Snapdragon 865‘li seçeneği ile taraf alıyor. Evet, elimizdeki modelde bulunan Exynos 990 işlemci ne üzere özellikler içeriyor?

Samsung’un 7nm+ mimarisine sahip Exynos 990 işlemcisinden güç sağlayan Galaxy S20 Plus, yekunda 8 çekirdek sahibi bir telefon. Bu 8 çekirdekten 2’si 2.73 frekansında çalışan Mongoose M5 olarak isimlendirilirken, başka 2’si de 2.50 frekansta çalışan Cortex-A76‘dan oluşuyor. Bunlar cihazın performans çekirdekleri. Sair 4’lü set ise Cortex-A55 altında 2.0 olarak verimlilik odaklı çalışıyor.

Galaxy S20 Plus’ın performans notlarına az sonra detaylı ve karşılaştırmalı olarak geleceğiz. Fakat geçmeden telefonun tam paketini öğrenelim.

Galaxy S20+’ta 8 GB RAM kapasitesi yan alırken, depolama ortamı da 128 GB olarak önümüze çıkıyor. Ayrıyeten selef model Galaxy S10+‘a nazaran değerli bir güncelleme de depolama formatında yan alıyor. Galaxy S10+‘ta UFS 2.1 standardında depolama ünitesi mekan alırken, Galaxy S20 Plus’ta UFS 3.0 standardı bulunuyor ki bunun data okuma ve yazma performansı konusunda değeri büyük.

Telefonda başkaca grafik işlemcisi olarak Mali-G77 konum alıyor. Tekrar gayri detaylar arasında 802.11ax, yani Wi-Fi 6 desteği bulunurken, elimizdeki model 4G destekli olarak geliyor. Telefonun bilindiği üzere 5G desteği sunan Galaxy S20 Plus 5G modeli de var, ama memleketimizde şimdi 5G desteği olmadığından bu model Türkiye’de satışta olmayacak.

Samsung Galaxy S20 Plus Performansı Nasıl?

Evet, artık gelelim Galaxy S20 Plus performans notlarımıza. Telefonla şimdilik epeyce kısa bir mühlet geçirdik aslında ve bu vadede haber alabilmeniz için yapabileceğimiz kadar teste bölge vermeye çalıştık. Fakat başta da söylediğimiz üzere, daha detaylı testleri ve tasarruf deneyimlerimizi Galaxy S20 Plus ile 30 gün geçirdikten sonra uzun tasarruf deneyimimizde sizlere ayrıyeten yeniden aktaracağız.

Çabucak sentetik testlerle lafı açalım.

Samsung Galaxy S20 Plus Test Sonuçları

İşlemci ve süreç gücü mealinde selef model Galaxy S10+’a nazaran kıymetli farklar içeren Galaxy S20 Plus, yaptığımız Geekbench 5 testinde de bunların sonuçlarını gösteriyor. Telefonun tek çekirdek puanı 825 olurken, çoklu çekirdek puanı ise 2797 olarak önümüze çıkıyor. Bu noktada çabucak bir kıyaslamada bulunalım.

Kısa bir mühlet evvel incelediğimiz Huawei Mate 30 Pro, tıpkı testten 749 puan tek çekirdek puanı almış, çoklu çekirdek performansında ise 2847 puan toplamıştı. Bu manada diyebiliriz ki, Galaxy S20+’ın işlemcisi üzerinde tek çekirdek skoruyla önde dururken, çoklu çekirdek performansında Mate 30 Pro’nun Kirin 990 işlemcinin bir basamak gerisinde kalıyor.

Umumî Performans İnceleme

Pekala, telefonun umumi performansı nasıl? Bunun için de elbette AnTuTu Benchmark‘a başvurduk ve Galaxy S20 Plus’ın bu testte tabiri caizse coştuğunu söyleyebiliriz. Exynos 990 işlemcili Galaxy S20 Plus, AnTuTu Benchmark’tan tam olarak 516 bin 112 puan topladı ki, bu şu ana kadar incelediğimiz akıllı telefonlar arasında aldığımız en yüksek skor olarak sıralamaya da yansıdı.

Bu skorla birlikte Galaxy S20+’ı öteki akıllı telefonlarla yan yana koyduğumuzda, liste başına yerleştiğini görüyoruz. Az evvel baktığımız üzere, Huawei Mate 30 Pro, her ne kadar Kirin 990 işlemcisi ile çoklu çekirdek performansında önde görünse de, Galaxy S20 Plus, gerek tek çekirdek işlemci puanı, gerek umumî performans puanıyla şu an liste başında tek başına nokta alıyor. Kaldı ki telefon, umumi tasarrufun deneyimine de bunu yansıtıyor.

Oyun Performansı İnceleme

Galaxy S20 Plus’ın oyun performansına baktığımızda, burada da bunu karşıladığını görüyoruz. Galaxy S20+ ile hem son devrin tartışmasız tanınan oyunu PUBG, hem Call of Duty, hem de Asphalt 9 Legends oynadık. 3 oyunda da üst seviye grafik ayarlarında akıcı bir oyun deneyimi sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. 3 oyunda da en ufak bir kare atlaması yahut rahatsız edici bir dertle karşılaşmadık.

Bu arada Call of Duty’de grafik ayarlarını ve kare suratını “Çok Yüksek” olarak ayarlandığımızı, PUBG’de grafik ayarlarını HDR ve kare suratını ise “Ölçüsüz” halde ayarladığımızı ve Asphalt 9 Legends’ta ise yeniden grafik detaylarını yüksek olarak belirlediğimizi söyleyelim.

Bu mealde diyebiliriz ki, Galaxy S20 Plus, oyun performansıyla sıkı oyuncuların çok seveceği bir telefon. Gelgelelim her oyunda geçirdiğimiz 30 dakikalık müddet boyunca telefonun hafif de olsa bir ölçü ısındığını gözlemlediğimizi de söyleyelim. Bu rahatsız edici değil, lakin bu mevzuda net kararımızı Galaxy S20+’ı bir müddet daha kullandıktan sonra söylememiz daha yanlışsız olacak.

Samsung Galaxy S20 Plus test sonuçlarını ve gerçek devirli oyun performanslarını acilen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Samsung Galaxy S20 Plus Pil Performansı

Evet, Galaxy S20 Plus’ın pil ömrü nasıl? Artık telefonun pil performansından biraz bahsedelim.

S20 Plus, 4500 mAh kapasitesinde bir bataryaya mesken sahipliği yapıyor. Galaxy S20, Galaxy S20 Plus ve Galaxy S20 Ultra modelleri de sair kimi özellikleriyle olduğu üzere batarya konusunda da birbirinden ayrılıyor.

Galaxy S20’de 4000 mAh kapasitesinde batarya kullanılırken, S20 Ultra’da 5000 mAh kapasite mevcut. Batarya konusunda da ortanca model olan Galaxy S20+, evet pil performansıyla nasıl bir tasarruf sağlıyor?

4500 mAh kapasiteli batarya, size ortalama bir tasarrufla günü rahat tamamlamanızı sağlayacak bir güç sağlıyor. Bu mevzuda rastgele bir kuşkunuz olmasın ki, aslında şu an emsal senaryoyu zati pek çok akıllı telefon modelinde de işleyebiliyoruz.

Telefonun ekran açık kalma mühletini ise, iki farklı senaryoda ölçtük. Çünkü söylediğimiz üzere telefonda hem 60 Hz hem 120 Hz tazeleme suratları sunuluyor. Şayet Galaxy S20 Plus’ın ekranını 60 Hz’de kullanır ve ekranı açık bırakırsanız, 11 saat 41 dakikalık bir çevrimiçi tasarruf mühleti sağlayacaksınız. Öte yandan 120 Hz ekranın cazibesine kapılır ve telefonu bu biçimde kullanırsanız ise, o halde birebir senaryoda alacağınız vade 9 saat 29 dakika olacak ki, bu da kabaca 2 saatlik kayıp manasına geliyor. Aslında 9,5 saatlik umum tasarruf vadesi bile pek çok gün için yeterli bir mühlet ama daha ağır tasarruflarda sorun yaratabilir.

Samsung Galaxy S20 Plus Full HD Görüntü Testi

Sinema senaryosuna gelirsek, elbette Galaxy S20 Plus’a da her telefona uyguladığımız 90 dakikalık Full HD görüntü testimizi uyguladık. Gelgelelim elbette Galaxy S20+ hem 60Hz hem 120Hz tazeleme suratına sahip olduğu için tam sonuç sağlamak açısından bu senaryoyu 2 farklı ekran ayarında yapmayı münasip gördük.

90 dakikalık bir Full HD çözünürlüklü medyayı, tam ekran parlaklığında, Wi-Fi’ya bağlı konumda ve ekran tazeleme suratını da 120 Hz olarak ayarladığımız telefonda oynattığımızda, aldığımızda sonuç yüzde 13 kayıp halinde oldu. Teste başladığımızda pil orantısı yüzde 58, medya bittiğinde ise yüzde 45 seviyesindeydi. Bu sonuç rakiplerinin gerisinde. Gelgelelim rakiplerinde 60Hz ekran olduğu için bu kere kuralları eşitlemek açısından Galaxy S20+’ın ekran tazeleme suratını da 60Hz’e çekip bir de birebir testi o denli tekrarladık. Bu defa de 90 dakika ahir yüzde 10‘luk bir kayıpla, pil nispeti yüzde 35’e geriledi.

Samsung Galaxy S20 Plus Karşılaştırma

Bu sonuçları özetleyecek olursak bu manada açıkçası S20+, gerek Galaxy Note 10+, gerek Mate 30 Pro’ya nazaran zayıf duruyor. Çünkü Galaxy Note 10+’ta tıpkı testte yüzde 10, Mate 30 Pro’da ise yüzde 5 kayıpla karşılaşmıştık. Bunu da bir dipnot olarak söylemiş olalım. Dileyenler Galaxy Note 10 Plus ve Huawei Mate 30 Pro incelemelerimizi de izleyebilirler.

Öte yandan işin oyun ayağını da atlamadık elbette. Galaxy S20 Plus, güçlü bir telefon ve bu telefonla sık sık oyun oynamak isteyeceğiniz kesin. PUBG‘de yaptığımız pil testinde, 30 dakikalık oyun sonucunda yüzde 9‘luk bir pil orantısı kaybeden telefon, bu manada son periyot karşılaştığımız modellerle eşdeğer bir grafik çiziyor. Bu arada oyundaki pil performansınızı arttırmak için Game Booster kısmındaki oyun ayarlarını optimize edebileceğinizi de tekrar hatırlatmakta yarar görüyoruz.

Galaxy S20+ Güç Himaye Modları

Galaxy S20 Plus’ta elbette oyun ve pratiklere hususî pil optimizasyonu yapabileceğiniz üzere, başkaca umumî güç müdafaa modları da bulunuyor. Yeniden de bunların ahir telefonun pili elbette bitecek. Pekala, Galaxy S20+’ı ne kadar vadede şarj edebileceksiniz?

Biz telefonun bataryasını büsbütün sıfırladıktan sonra, kutusundan çıkan 25W’lık şarj cihazıyla şarj ettik ve pek süratli sonuç aldık. Birinci 10 dakikada yüzde 21 batarya doluluk orantısına ulaşan Galaxy S20+, 30 dakika mühlet ahir bataryanın yüzde 57‘sini doldurabiliyor. Telefonun tam kapasite şarj olması ise tam olarak 1 saat 8 dakika sürüyor.

Bu arada telefonun tek şarj yeteneği kablo yoluyla değil. Galaxy S20 Plus, ayrıyeten 15W gücünde kablosuz şarj desteği sağlıyor ve mobil şarj cihazı olarak kullanıldığında, başka kablosuz şarj desteği olan cihazları 9W gücünde şarj edebiliyor. Telefonun bu mevzulardaki performanslarını da 30 günlük tasarrufumuza saklayalım.

  • 10 Dakika: Yüzde 21
  • 20 Dakika: Yüzde 40
  • 30 Dakika: Yüzde 57
  • 40 Dakika: Yüzde 73
  • 50 Dakika: Yüzde 87
  • 60 Dakika: Yüzde 94
  • 68 Dakika: Yüzde 100

Samsung Galaxy S20 Plus Kamera Özellikleri

Evet, geldik artık Galaxy S20 Plus’ın kameralarına. Galaxy S20 serisi, Samsung’un kameralarıyla mobil fotoğrafçılık ismine ortaya kıymetli işler koyduğu bir aile oluyor, lakin bu aile güya daha çok Galaxy S20 Ultra modeliyle kişiselleşiyor. Çünkü Galaxy S20 Ultra modeliyle 100x’e kadar zum yapabilen bir kameraya mekan veren Samsung, Galaxy S20 ve S20+ ile birlikte ise, sair amiral gemisi akıllı telefonlarla rekabetçi konumda taraf alıyor diyebiliriz.

Artık evvel Galaxy S20 Plus’ta mahal alan kameraları yakından tanıyalım.

Akıllı Selfie Açısı

S20+’ta ön yüzde ekranın içinde tek ön kamera görüyoruz. Selef model Galaxy S10+’ta hatırlarsanız burada çift kamera taraf alıyordu. Gelgelelim bu defa tek kamera usulünü deneyen Samsung, bu modele ise farklı bir özellik getirmiş. O da Akıllı Selfie Açısı olarak anılıyor.

Ön kamerayla çekim yapacağınız devir şayet karede 2 şahıstan daha çokça kişi varsa, otomatik olarak geniş açılı selfie fotoğraf moduna geçiş yapıyor ön kamera. Şık bir özellik. Bunu kamera ayarlarından açabiliyor yahut kapatabiliyorsunuz.

10 MP çözünürlüklü ön kamera f/2.2 diyaframa sahip. 26 mm’lik geniş açılı çekimler yapabilen ön kamerayla tekrar 4K çözünürlüğünde 60 kare görüntü kaydı yapabildiğinizi de belirtelim.

Galaxy S20 Plus’ın art kameralarına geldiğimizde ise, burada önümüze 4 kamera çıkıyor. Bunlardan ana kamera 12 MP çözünürlüğünde. f/1.8 diyaframlı ana kamera tekrar 26 mm geniş açılı ve optik imaj sabitleyici içeriyor.

Telefondaki 2. kamera yeniden 12 MP çözünürlüklü ultra geniş açılı olarak konum alıyor. f/2.2 diyaframlı ve 13mm’lik 2. kamera münhasıran Harika Steady, yani istikrarlı, sallantısız görüntü çekimlerinde işe yarıyor. 

Galaxy S20+ 64 MP Kamera Özellikleri

3’üncü kameraya geldiğimizde ise burada 64 MP’lik lensi görüyoruz. Galaxy S20+, selef model Galaxy S10+ modelinden 64 MP’lik telefoto lensiyle ayrılıyor, çünkü Galaxy S10+’te bu kamera 12 MP ölçüsünde tutulmuş durumdaydı. Öte yandan yeni ailede Galaxy S20’de de telefoto lens 64 MP olurken, S20 Ultra modelinde ise birebir vazife 48 MP’lik Periscope lense bırakılmış. Alışılmış ki Galaxy S20 Ultra’da ayrıyeten ana kamera da 108 MP ölçüsünde ki bu hususa daha sonra Galaxy S20 Ultra incelememizde değineceğiz.

Galaxy S20+’ın 64 MP’lik telefoto kamerasının detaylarına baktığımızda, başkaca burada lazer otofokusun ve optik imaj sabitleyicinin mahal aldığını görüyoruz. Elbette 3x optik zum ve 30x’e kadar hibrit zum sağladığını da söylemek lazım ki, bunun örneklerini de az sonra sizlerle paylaşacağız.

S20 Plus’ta 4’üncü kamera ise derinlik sensörü olarak önümü çıkıyor. Bununla da telefon derinlikli, bokeh efektli fotoğraf çekimi konusunda rol oynuyor.

Galaxy S20 Plus 8K Video Kayıt Özelliği

Kamera performans notlarımıza geçmeden son olarak telefonun art kamerasıyla tam 8K çözünürlüğünde medya kaydı yapılabildiğini ve 8K çözülürlükte 24 kare medya kaydı yapmasıyla S20+’ın şu an mobil yerde değerli bir noktaya imza attığını söylemek gerek. Ha, 8K görüntüleri görüntülemek için 8K televizyonlara gereksiniminiz olacak orası munfasıl, gelgelelim bölüm açısından baktığımızda değerli bir gelişme olduğu kesin. Başkaca natürel ki 4K / 60 kare ve Full HD / 60 kare görüntü kaydı da tekrar yapabiliyorsunuz.

Samsung Galaxy S20 Plus Kamera Performansı Nasıl?

Evet, Galaxy S20 Plus’ın kameralarını tanıdık. Artık de biraz çektiğimiz fotoğraflar üzerinden konuşalım.

Derhal söyleyebiliriz ki, Galaxy S20 Plus, 4’lü kamera dizilimiyle bölümün en değerli akıllı telefonlarından biri oluyor elbet. Öte yandan şunu da belirtmek lazım: Ana kameradaki diyaframın Galaxy S10 modellerinden aşina olduğumuz f/1.5 ila f/2.4 diyafram aralığında hoş, orta bir yer olan f/1.8 diyaframa sabitlenmiş olması şık olmuş. Böylelikle gece çekim performansında stabil bir görüntü sağlayabilen Galaxy S20+, gece koşullarında, bilhassa gece modunu etkinleştirdiğinizde ortaya hoş, istikrarlı sonuçlar çıkartabiliyor.

Galaxy S20+ Gece Modu İnceleme

Zorlayıcı gece koşullarında farklı açılı kameralarda yaptığımız denemelerde hoş sonuçlar çıkartan Galaxy S20+, gece modu faalken, 10x’e kadar dijital zum imkanı tanıyor; bunu da söyleyelim. Ama elbette sonuç kuşkusuz pek tatmin edici değil.

Gündüz çekim koşullarında ise, gerek iç gerek dış mekanlarda birbirinden eksiksiz sonuçlar almanız mümkün. Yapay zeka ve canlı odak modlarını da etkinleştirerek çeşitliliği sağlayabiliyor, şayet manüel fotoğrafçılık yeteneklerinize güveniyorsanız profesyonel çekim özelliklerini de kullanabiliyorsunuz.

Bu arada kamera arayüzünden yakın, geniş ve ultra geniş olmak üzere 3 farklı formatta yaptığınız çekimlerin haricinde 64 MP’lik çekimler yapmak için üstten 64 MP modunu açmanız gerektiğini de söylemek gerekiyor. Bu modda yapacağınız çekimler, detay seviyesiyle pek şık görünüyor.

Galaxy S20 Plus’ın kameralarına ait kıymetli özelliklerinden bir oburu de söylediğimiz üzere, 30x’e kadar hibrit zum yapabiliyor oluşu. 3x’e kadar optik zum yapabilen kamera, 30x’e kadar imgeyi yakınlaştırabiliyor. Lakin elbette elde yapacağınız çekimlerde hayli bulanık manzaralarla müsabakanız mümkün. Bu koşulda en uygun performansı kuşkusuz tripodla yakalayacaksınız.

Gelgelelim tekrar de sonuçları Huawei Mate 30 Pro ile karşılaştırdığımızda, Galaxy S20 Plus’ın zum performansının o kadar keskin ve ayrıntılı görünmediğini de söyleyemek lazım. Öte yandan Samsung’un S20 ailesindeki Galaxy S20 Ultra’da sonuçlar farklı olabilir. Bunun yanıtını da fakat, Galaxy S20 Ultra’yı incelediğimizde verebileceğiz.

Tek Çekim Modu Nedir?

Galaxy S20+’ta başkaca kamera arayüzünde Tek Çekim isminde farklı bir mod daha bulunuyor. Bu mod biraz parti maksatlı yerleştirilmiş diyebiliriz. Gerideki 3 kamerayı kullanarak kısa videolar çekmek için kullanabileceğiniz bu alan, 10 saniyeye kadar kayıt alıyor ve sonrasında sonuçları çeşitli filtrelerle size sıralıyor. Bunlar arasında ağır çekim ve bumerang efekti üzere hem medya hem fotoğraf kayıtları hazırlıyor.

Hoşluk Modu Nedir?

Telefonun ön kamerasına baktığımızda, ön kamera performansıyla da şık sonuçlara mahal verdiğini söylemek pek mümkün. Münhasıran gündüz çekimlerinde şık performans sağlıyorsunuz. Sıklık modu da çok istikrarlı çalışıyor. Mesela bu koşulda yaptığımız 3 çekimde, birincisinde sıklık modu büsbütün gizli, ikincisinde yüzde 50 açık, sonuncusunda ise külliyen açık olduğu senaryoda, yüzdeki sivilcelerin muhitinin filtrelendiğini ve doğallığın ise kaybolmadığını görüyorsunuz.

Lakin ön kameranın gece performansına geldiğimizde ise pek olumlu sonuçlar almadığımızı söylememiz lazım. Gece nispeten ışık koşullarının düşük olduğu ortamlarda velev gece modu, velev ekran flaşı açık olsun, grenler, detay kayıpları ve bulanıklıklarla karşılaştığımızın altını çizelim. Bu mealde fiyat seviyesi bu kademe yüksek olan bir telefonun ön kamerasının daha başarılı olması gerekiyor sahihi.

Pekala, artık Galaxy S20 Plus ile şimdiye kadar yaptığımız tüm çekimleri de sizlerle bir arada paylaşalım ve sonra da artık sonuç kısmına geçelim.

Samsung Galaxy S20 Plus ile çekilen fotoğrafları çabucak yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak Samsung Galaxy S20 Plus, en güzel akıllı telefonlardan biri olarak piyasaya süratli bir giriş yapıyor, o kesin. Kusursuz ekranı, şu ana kadar en güzel performansı sağlayan teknik takımı, başarılı pil ömrü ve elbette geniş yeteneklere sahip kameralarıyla etkileyici bir akıllı telefon olduğu muhakkak.

Bilhassa telefonun 120 Hz ekranı en beğendiğimiz konumu oldu diyebiliriz herhalde. Fakat pil ömrünü besbelli formda azaltması da en büyük handikaplarından birini oluşturuyor. Telefonun fotoğraf kalitesi de kusursuz, bu hususta ise onun üstende Galaxy S20 Ultra var, lakin arada fiyat uçurumu olduğu da aşikar. Kaldı ki Galaxy S20+ da ucuz bir telefon değil.

Samsung Galaxy S20 Plus Fiyatı Ne Kadar?

Şu an Galaxy S20 Plus’ın fiyatı 9299 TL. Geçen sene bu devirlerde incelediğimiz Galaxy S10 Plus’ın fiyatı ise 7499 TL’ydi. Elbette arada döviz arttı, birçok hadise oldu, ama yeniden de bunlar Galaxy S20 Plus’ın pahalı bir telefon olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Daha evvel incelediğimiz selef modellerden Galaxy S10 Plus şu anda 6 bin TL, Galaxy Note 10 Plus, 8 bin 500 TL‘ye bulunurken, Huawei tarafındaysa P30 Pro, 8 bin 300 TL ve Mate 30 Pro ise 8 bin 999 TL fiyatla pazarda taraf alıyor.

Öte yandan iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max‘ten ise hiç bahsetmiyorum bile, çünkü 11 bin TL12 bin TL fiyatlarla esasen o kısım fiyat açısından çoktan çizgi dışına çıkmış durumda. Bu noktada seçim elbette sizin olacak, lakin kuşkusuz fiyat açısından karar vermesi de pek kolay değil sahihi.

CHIP Online Notu: %90

ARTILAR

+ Şık tasarım ve materyal kalitesi
+ 120 Hz ile mükemmel OLED ekran
+ Çok yeterli performans
+ Eksiksiz fotoğraf kalitesi ve yeni “Tek Çekim” özelliği
+ Su himayesi
+ Etkileyici 64 MP telefoto lens
+ 8K görüntü kaydı
+ Geniş kamera seçenekleri
+ Geniş batarya
+ Şarj müddeti
+ Gorilla Glass 6 himaye
+ microSD kart desteği
+ Wi-Fi 6 desteği

EKSİLER

– 120 Hz’de değerli ölçüde daha kısa pil ömrü
– 120 Hz tam ekran çözünürlüğünde devre dışı
– Ön kamera gece performansı
– USB-C’den USB-A’ya dönüştürücü yok
– Yüksek fiyat

Samsung Galaxy S20 Plus’I Kimler Almalı?

Samsung’un yeni piyasaya sürdüğü Galaxy S20 Plus modeli, mahsusen kibar görünen ve tepe model performans gösteren bir amiral gemisi satın almak isteyen kullanıcılara hitap ediyor.

Samsung Galaxy S20 Plus Alternatifleri Neler?

Samsung Galaxy S20 Plus’a alternatif olarak Galaxy S10 Plus modeli yahut Huawei P30 Pro modeli de kıymetlendirilebilir.

Yorum Ekle