Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
ESET’ten sonbahar için Siber Hijyen Teklifleri

ESET’ten sonbahar için Siber Hijyen Teklifleri

Antivirüs ve internet güvenliği kuruluşu ESET, sonbahara girerken bilgisayar, telefon ve tablet kullanıcılarını siber hijyene davet etti. Dijital aklığın, makûs emelli yazılımlara savaşta kıymetli olduğunu savunan ESET Türkiye Teknik Yöneticisi Erkan Tuğral, bu cihette 8 tavsiye iletti.

İpuçlarından evvel, siber hijyenin ne olduğuna bakalım. “Siber hijyen, kullanıcıların sistemlerini nizamlı ve inançta tutmak için geliştirmesi gereken proaktif stratejiye verilen addır” haberini paylaşan ESET Türkiye Teknik Yöneticisi Erkan Tuğral, virüslere, kimlik avlarına ve olgu kaybına uğraşta atlanmaması gereken dijital aklık adımlarını şöyle sıraladı:

Bir numara Adım: Denetimlerinizi yaptırın.

Hijyenik nizama geçmeden evvel, online hesaplarınızın hücuma uğramış olup olmadığını denetim edin. haveibeenpwned.com ve breachalarm.com üzere web siteleri, bilgisayar korsanlarının e-posta şifrenizi online ortamda açığa çıkarıp çıkarmadığını (sandığınızdan daha sık yaşanıyor) size söyler. Bunu öğrenmek, sonraki adımları tamamlamanız için gereken motivasyonu sağlayacaktır.

2. Adım: Envanter çıkarın.

Mevcut tüm donanımlarınız, yazılımlarınız ve online uygulamalarınızın kapsamlı bir listesini çıkarın. Bu listeyi tahlil ederek mümkün bir güvenlik açığı olup olmadığına bakın.

Üçüncü Adım: Kendinizi sisteme sokun.

Günlük hayatta hepimiz meşgulüz ve bu nedenle siber hijyenin önceliklerimiz arasında aşağılarda mahal alması çok sıradan. Bunu önlemek için sistemlerinizi ve cihazlarınızı denetim etmek üzere bir takvim ayarlayın ve tertipli hatırlatıcılar planlayın.

Dördüncü Adım: B planı yapın.

Atağa uğrama ihtimalinize bir mucize durum planınızın olması düzgün olacaktır. Biri savunmalarınızı aşarsa arayabileceğiniz, kendi siber güvenlik sağlayıcınız üzere bir muhabere hattı elinizin altında bulunsun.

Beşinci Adım: Savunma hattı kurun.

Makûs gayeli yazılımlarla uğraş için hazırlıklı olmak yararlı olacağından, sisteminizi sağlamlaştırmak için güçlü araçlar temin edin. Virüsten himaye yazılımları, makûs hedefli yazılımları algılayıp ortadan kaldırırken güvenlik duvarları, yetkisiz kullanıcıların haberlerinize erişmesini önler.

Altıncı Adım: Kilitleri değiştirin.

Parolalar hakkında çok şey duyduğunuzu biliyoruz. Tahminen de hiçbirini dinlemediniz. Güçlü parolalara sahip olun. Parolalar en az 12 karakter uzunluğunda olup büyük ve küçük harfler, sayılar ve semboller içermelidir. Birden çok hesap için tıpkı parolayı kullanmaktan kaçının ve parolalarınızı tertipli olarak değiştirin.

Yedinci Adım: Şimdiki kalın.

Bilgisayar korsanlarının faydalanabileceği güvenlik açıklarına korunmak için yazılımlarınızı yeni tutun ve kullanmadığınız programları kaldırın. Donanımınız eskidiyse güncellemeyi düşünebilirsiniz.

Sekizinci Adım: Yedekleme yapın.

Harici sabit sürücüleri yahut bulut hizmetlerini kullanarak datalarınızı tertipli olarak yedekleyin. Kullanmadığınız cihazlarınız varsa, datalarınızı korumak için bunların sabit sürücülerini temizleyin. Bu, belge silmekten farklı bir süreçtir: Sabit sürücüyü külliyen temizlemek için hususî bir yazılım kullanmanız gerekir.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle