Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
AOC Agon AG322QC4  incelemesi  AOC Agon AG322QC4 İnceleme

AOC Agon AG322QC4 incelemesi AOC Agon AG322QC4 İnceleme

  • Kontrast
  • Oyun performansı
  • FreeSync 2 + 144Hz
  • DCI-P3 renk gamutu
  • Geniş irtibat seçeneği
  • Kutudan çıktığında renk doğruluğu âlâ değil
  • Sonlu HDR
Özetle

Sonuç olarak Agon AG322QC4, çok başarılı bir monitör oluyor. Münhasıran AMD ekran kartlı oyun severlere müsait olan model, sağladığı manzarayla ve performansıyla tatmin edici. DisplayHDR 400 ile tam bir ile HDR deneyimi sunmadığını da tekrar belirtelim, gelgelelim klasik SDR monitörlere kıyasla çok daha keskin bir umumî imaj elde edeceğinizi de söyleyelim. Şayet oyun merkezli bir monitör arıyorsanız ve aradığınız koşullar arasında hoş imaj, 2K çözünürlük, 32 inç ekran ve kavisli hatlar bölge alıyorsa, bu modele göz atmadan geçmeyin deriz.

Kimler Almalı

HDR desteği ile SDR monitörlerden daha keskin manzara isteyen ve 32 inç boyutunda 2K çözünürlüğünde ve kavisli bir monitörde FreeSync 2 desteği arayanlar AOC Agon AG322QC4’ten şad kalacaklardır.

Hem FreeSync hem 144Hz hem de HDR destekli oyuncu monitörü arayanlara şahsi Agon AG322QC4 incelemesi!

HDR, şu anda ekran teknolojilerindeki en çok konuşulan hususlar arasında geliyor. Fakat elbette tüm HDR teknolojileri birbirinin tıpkı değil, HDR konusunda farklı standartlar olduğu üzere bunların işlenişleri de televizyonlarda ve monitörlerde farklı olabiliyor. Bugün yakından bakacağımız AOC’nin oyunculara şahsi monitörü Agon AG322QC4 modeli de, HDR destekli bir model.

HDR Desteği Ne Kadar Yeterli?

HDR, bu monitör için onu hem rakiplerinden ayıran, hem de tartışmalı bir noktaya taşıyan bir özellik oluyor diyerek incelemeye süratli bir başlangıç yapabiliriz. O denli ki, bu monitörde AOC, HDR400 standardını benimsemiş ve bununla bu özelliğe taraf veren birinci monitör modellerinden biri olurken, HDR400 ile 400 kandela parlaklığa ulaşabiliyor olması, gayri HDR standartları bakımından daha alt segmentte kalmasına sebep oluyor. O denli ki mesela DisplayHDR 1000 desteği 1000 nit parlaklık imkanı tanıyor. Yani monitörde mahal alan HDR konusunu özetleyecek olursak, var, ama sonlu diyebiliriz.

İncelemeye bu türlü zıt zaviyeden girmiş üzere olduk lakin aslında Agon AG322QC4 hakkındaki fikirlerimiz ziyadesiyle olumlu. Çünkü sahip olduğu 144Hz’lik ve FreeSync 2 destekli ekranı ile oyuncular için pek işlevsel olacağını düşündüğümüz monitör, fiyatıyla da hayli istikrarlı duruyor. Şu an pazarda bu modeli 3500 TL fiyatla bulabiliyorsunuz. Elbette yarışma halinde olduğu çok sayıda model var, onlara da satın alım aşamasında bakmanızı öneririz.

144 Hz ve FreeSync 2 Desteği

Agon AG322QC4, ekranıyla 31.5 inçlik monitörler arasında konum alıyor. 2K çözünürlük sunan model, kavisli bir panele sahip. 144Hz’e kadar doğal çözünürlükteki tazeleme suratlarını destekleyen monitör, adaptif senkronizasyon tercihini AMD’den yana kullanıyor. Az evvel de söylediğimiz üzere AMD’nin FreeSync 2 uyarlanabilir senkronizasyon desteğini kullanan monitör, bu mealde oyun noktasına olarak AMD ekran kartı sahiplerine hitap ediyor diyebiliriz. Şayet NVIDIA ekran kartınız varsa elbette tekrar HDR desteğinden yararlanabiliyorsunuz, gelgelelim bu durumda adaptif senkronizasyon özelliğini sadece G-Sync destekli bir monitörde görebileceksiniz.

VA Sahibi Olması Ne Manaya Geliyor?

Agon AG322QC4, VA panele sahip bir monitör ve WLED art aydınlatmaları kullanıyor. Evet, VA ne manaya geliyor, bu noktada kısaca özetleyelim.

VA teknolojisi, Vertical Alignment, yani Dikey Hizalama olarak açıklanıyor ve olarak S-IPS panellere epeyce benziyor. Yani diyebiliriz ki 178 noktalık geniş görüntüleme açılarına sahip, fakat renk gamutu konusunda IPS panelin gerisinde kalıyor. 8-bit renk derinliği sunan VA paneller, münhasıran kontrast konusunda sivriliyorlar ki Agon AG322QC4 modeli de bunu gösteriyor. Bu modelde 3000:1 tipik kontrast orantısı konum alırken, 80M:1 dinamik kontrast sunuluyor.

Ekranda iz bırakma, yani başka tabiriyle ghosting konusunda ise en uygun paneller kuşkusuz TN paneller oluyor, gelgelelim VA’lar da IPS’lere nazaran bu bahiste daha yeterli iş çıkartıyorlar diyebiliriz. Bu arada bu modelin reaksiyon mühletinin de 4ms olduğunu belirtelim.

DCI-P3 renk gamutunun yaklaşık yüzde 85’ini kapsayan monitör, kutusundan çıktığında en âlâ renk doğruluğunu veriyor diyemeyiz, en sahih rengi sağlayabilmek için biraz ayarlama yapmanız gerekiyor. Bunun için de menü sistemini kurcalamanız gerek. Bu noktada monitörün altında mahal alan denetim çubuğu ile tek noktadan ayarlamaları yapabilir yahut yeniden kutudan çıkan uzaktan kumandayı kullanabilirsiniz. Bu arada menü arabiriminin Türkçe lisan desteğine sahip olduğunu da bu noktada belirtelim.

Agresif Hatlı Işıklı Tasarım

Agon AG322QC4’ün dizaynına da değinmeden geçmeyelim. 3 bacaklı sağlam metalik bir standın üzerinde duran monitör, kavisli hattlıyla da masa üzerine yakışan bir model olmuş. Oyuncuların beğendiği ışıklandırmalarla da çevrelenen monitör, önde ve art yüzeyde LED çizgiler içeriyor. Al, mavi ve yeşil renklerinden biriyle bu ortamı renklendirebiliyorsunuz.

Monitörün ilişkileri da alt kısımda kendine bölge buluyor ki, burada varlıklı seçenek var. Monitörde HDMI 2.0 portundan da DisplayPort 1.2 portundan da çifter çifter mahal alıyor. Bunlara ek olarak VGA portunun eklenmiş olması da sevindirici. Monitörde başka olarak USB 3.0 portu da mevcut. Bunlar da tekrar art tarafa, kulaklık ve mikrofon girişlerinin yanında konum alıyor. Erişimi biraz güçlükle tahminen, lakin olması yerinde.

Monitörde, ekranın sağ tarafında bir kulaklık askısı da mevcut. AOC’nin pek çok modelinde olduğu üzere bu monitörde de kulaklık askısının atlanmamış olması sevindirici bir detay oluyor.

Son olarak Agon AG322QC4’ün hoparlör desteli bir model olduğunu ve üzerinde 2 adet 5W’lık hoparlörün nokta aldığını da belirtelim.

AOC Agon AG322QC4 Teknik Özellikleri
Eser Modeli AOC Agon AG322QC4
Eser Çeşidi Monitör
CHIP Online Notu 88
Üretici AOC
Ekran 31.5 inç
Çözünürlük 2560×1440 piksel
Tarama Suratı 144 Hz
Görüntüleme Orantısı 16:9
VA WLED
Parlaklık 400 kandela
Kontrast (Tipik) 3000:1
Kontrast (Dinamik) 80M:1
Görüş Açısı 178/178
VGA Var
DisplayPort 1.2 2 adet
Kulaklık Var
Hoparlör Var
Boyutlar 712 x 634 x 275 mm
Tartı 6.64 kg.
Teknik Detaylar
HDMI 2.0 2 adet

Satın Al

Alternatifleri

Agon AG322QC4’e alternatif olarak şayet HDR desteği olmasın, fakat FreeSync  desteği almaya devam edeyim istiyorsanız, o halde AOC CQ32G1 modelini de inceleyebilirsiniz.

Yorum Ekle