Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
eBeaver: Bu Uçak Külliyen Elektrikli

eBeaver: Bu Uçak Külliyen Elektrikli

Birinci olarak 1946 yılında tasarlanmış bir hava aracı, gerçekleştirilen kısa gelgelelim başarılı bir uçuşun akabinde, birinci ticari elektrikli uçak olabilir. Vancouver tabanlı Harbour Air, “eBeaver” uçağını Richmond, BC’de mekan alan Fraser Nehri üzerinde, CEO ve pilot Greg McDougall‘ın denetiminde 10 dakikalık bir uçuşa çıkarttı. Uçuş akabinde yapılan açıklamada CEO “tarih yazdıklarını” söylerken şirketi, eBeaver’ın ticari hizmete 2022 yılında girmesini bekliyor.

eBeaver, Havilland’ın efsanevi DCH-2 Beaver uçağının yine düzenlenmiş bir sürümü. Redmond, Washington merkezli Magnix’in 750 beygir gücündeki elektrikli motorunu kullanıyor. Harbour Air, Magnix ile iştirakini bu yılın daha erken devirlerinde duyurarak, Yerküre’nin birinci “külliyen elektrikli ticari deniz uçağı filosunu” kurmayı planladıklarını söylemişti.

Şu ana kadar elektrikli uçakların pek başarılı oldukları söylenemez. Birkaç model üretilmiş, test edilmiş ve velev satılmış olsa da, bunların hiçbiri yolcu almaya hazır değil. Magnix CEO’su Roei Ganzarski, Fortune ile yaptığı görüşmede “bu gerçek” cümlesini kurdu.

Harbour şu anda 14 adet altı yolculu HDC-2 Beaver uçağına sahip ve bunların büyük çoğunluğu saatte yaklaşık 300 dolarlık jet A yakıtı yakan Pratt & Whitney PT-6A türbin motorları ile donatılmış durumda. Buna karşılık olarak eBeaver, yaklaşık 10 ile 20 dolar arasında elektrik masrafı ile 160 kilometre uçabilecek batarya ömrüne sahip.

E-uçaklar ICE (içten yanmalı motor) gücü ile çalışanlara nazaran çok daha düşük menzile sahipler ve bunun sebebi de lityum-iyon bataryaların, benzin yahut jet yakıtının %5’inden daha düşük güç yoğunluğuna sahip olması. Tekrar de 160 kilometrenin pek çok deniz uçağı uçuşu için ehliyetli olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Tekrar de menzil sorunlarına karşın elektrikli uçakların ICE modellerine nazaran büyük avantajları da bulunuyor. Bu avantajların arasında daha düşük bakım ve işletme masrafı, yakıt ikmali alt yapısına gereksinim duyulmaması (şarj noktaları hariç) ve lokal rotalarda daha kolay yolcu binişi bulunuyor.

Yorum Ekle