Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Google Drive Nedir; Nasıl Kullanılır?

Google Drive Nedir; Nasıl Kullanılır?

Google‘ın hayatımızın kıymetli bir kesimi olduğu bir gerçek. Neredeyse herkes, internet aramalarını Google üzerinden yapıyor. Pek çok internet kullanıcısı, e-posta muhtaçlıklarını Gmail ile gideriyor. Google’ın tarayıcısı Chrome, en yakın rakibine kıymetli bir fark atarak çabucak acilen tüm bilgisayarlara girmiş durumda. Bu türlü bir ortamda, Google’ın bulut depolama konusunda da var olması saf ki kaçınılmaz.

Google Drive, Google’ın bulut depolama hizmeti. 24 Nisan 2012 tarihinde hizmete giren Google Drive, o devirden beri gelişerek yoluna devam ediyor. Şayet bir Google hesabınız varsa, size ayrılmış bir depolama sahası da kesinlikle var demektir. Bu depolama meydanı, hem e-postalarınız için, hem de bulutta saklamak istediğiniz belgeleriniz için kullanılıyor.

Google Drive, her kullanıcıya fiyatsız olarak 15GB’lık bir bulut depolama yeri sunuyor. Bu yere ulaşmak için yapmanız gereken şey, https://drive.google.com adresine gitmek ve Google kullanıcı ismi ve şifrenizle oturum açmak. Bundan sonrasında önünüze, standart bir klasör üzere kullanabileceğiniz, Drive klasörünüz geliyor.

Google Drive’a Belge Ekleme – Belge İndirme

Her ne kadar internet tarayıcı üzerinde çalışıyor olsanız da, evraklarınızı bu ekrana sürükle – bırak prosedürüyle kolay kolay aktarabiliyorsunuz. Drive ekranı içerisinde rastgele bir evraka sağ tıklarsanız, açılan sağ tık menüsünde

Bahsi geçen sağ tık menüsünde belgeyi paylaşmak için, ön izlemek için, yıldız eklemek için ve gibisi süreçler için farklı seçenekler de mekan alıyor. Tekrar dilerseniz, bir evrak için paylaşılabilir bir temas da oluşturmanız mümkün. Örneğin bir belgeyi bir arkadaşınız ile paylaşacaksınız ve bunun için bir ilişki oluşturup bu ilişkiyi göndermek istiyorsunuz. Bunun için, tekrar sağ tık menüsünü açıp “Paylaşılabilir Ilişkiyi Al” seçeneğini kullanmanız gerekiyor.

Google Drive klasörünüzün içerisinde istediğiniz kadar alt klasör açma bahtına

Evet ne kadar meydanı kullandınız; ne kadar yeriniz var. Bunu görmek için, ekranın sol kısmındaki menüye bakmanız kâfi. Bu menünün altında, yekun sahanızı ve kullanılan meydanı göreceksiniz.

Google Drive İçin Daha Çokça Alan Almak

* Ayda 5.79 TL karşılığında ekstra 100GB
* Ayda 11.59 TL karşılığında ekstra 200GB
* Ayda 28.99 TL karşılığında ekstra 2TB
* Ayda 289.99 TL karşılığında ekstra 10TB
* Ayda 579.99 TL karşılığında ekstra 200TB
* Ayda 869.99 TL karşılığında ekstra 300TB

Olağan ki bu seçenekler, daha çok kurumların işine yarayacaktır. Standart bir hane kullanıcısı için tahminen birinci 3 seçenek işe yarayabilir.

Google, Evraklar Üzerinde Hangi Haklara Sahip?

Google’ın bulut depolama hizmeti Google Drive, belgeleriniz üzerinde ne üzere haklara sahip? Google, belgelerimizi dilediği üzere kullanabilir mi?

Google Drive’da sakladığınız belgeler, hizmete üye olurken kabul ettiğiniz kaidelere nazaran Google’a “yerküre çapında içeriğinizi kullanma, sunma, depolama, yine meydana getirme, değiştirme, türetme, muhabere kurma, yayınlama, herkese açık olarak canlandırma, herkese açık olarak gösterme ve dağıtma” hakkı veriyor. Google, bu hakların “sadece kullanıcılara istedikleri hizmeti verebilmek” için olduğunu söylüyor – bir belgeyi bir gayrısıyla paylaşmak ve farklı bir cihazda açmak üzere… Bu açıklama çok da mantıksız sayılmaz. Lakin günümüzde mahremiyet dertleri ziyadesiyle artmışken, doğal ki bu koşulları da tartışma konusu yapabiliyor.

Google Drive’ın Rakipleri

Günümüzde, bulut depolama dendiğinde acilen akla gelen muayyen başla birkaç seçenek var. Bunlardan doğal ki Google Drive. Fakat Google, bu mevzuda rakipsiz değil. Microsoft’un OneDrive’ı ve Dropbox, Drive’ın en değerli rakipleri olarak gösteriliyor.

Hangisini seçeceğiniz, büsbütün size bağlı. Tüm bulut depolama hizmetleri, temelde benzeri imkanlar sunuyor. Size düşen, bu imkanları düzgün incelemek, tasarruf kolaylığı açısından hangisinin size daha çokça uyduğunu anlamak ve kararınızı vermek…

Yorum Ekle

© 2013 -2022 Soru CVP - [email protected]
Sorucvp.net danışmanlık, soru ve cevap içerikleri'nin doğruluklarını kontrol etmez.
İçeriğin doğruluğunu garanti etmez. Sayfayı daha iyi görüntülemek için Google Chrome tarayıcısını kullanmanızı öneririz.