Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Dreams İncelemesi

Dreams İncelemesi

PlayStation 5’in detayları Sony’nin dün gerçekleştirdiği basın konferansı ile taze taze açıklandı ve yeni nesil konsol hakkında heyecanlı gelişmeler paylaşıldı. Yılların haber ve birikimini yeni bir konsola daha taşımaya hazırlanan Sony, PlayStation 4 platformu ile de yola devam edecek elbette.

Playstation 5 Oyunları PS4 İle Koordinasyonlu

Bu konsola sırtını çevirmiş değil, velev o denli ki PlayStation 5 oyunlarının PlayStation 4 ile de entegrasyonlu olacağını açıkladı. Neyse mevzumuz bu değil. Bugün bahsimiz PlayStation 4’ün son demlerinde gelen dayanılmaz oyun Dreams ve onun oyunculara sunduğu hayal üzere atmosferi.

Little Big Planet ve Dreams

Daha evvel Little Big Planet oynadınız mı? Oynamadıysanız da ismini duymuş ve muhtemelen sunduğu yaratıcı yerküresi ile oyun yerküresine kazandırdıklarından haberdarsınızdır.

Dreams, Little Big Planet’i de geliştiren Media Molecule‘ün prodüksiyonlarından biri. Oyunculara sunduğu düş üzere atmosferi ile oyunculara kendi oyununu geliştirme imkanı tanımasıyla yaratıcılık ve ufuk açıcı bir oyun olurken, aslında tam manasıyla bir oyun da değil. Oyun yapma oyunu ve bir oyunlar kütüphanesi.

Kendi Yaptığınız Oyunları Oynayın

Yaşı yetenler “9999 in 1” isimli atari kasetlerini hatırlayacaklardır. Hah! Dreams de bir nevi bu türlü bir oyun. Lakin bir farkla! O periyodun atari kasetleri üzere bir pazarlama tuzağı değil, içinde her biri birbirinden farklı, sizin üzere öbür oyuncuların ellerinden çıkma oyunlar var!

Evet, Dreams içinde kendi oyununuzu yapabiliyor, oburlarının yaptığı oyunları oynayabiliyorsunuz. Pekala, nasıl?

Sade Bir Oyun Değil, Bir Oyun Yapma Oyunu, Dev Bir Oyun Kütüphanesi

Dedik ya Dreams, başlı başına bir oyun değil. Lakin oyun içinde geliştirici ekip Media Molecule’ün de oyunları bulunuyor. Mesela bunlardan yaklaşık 2 saatlik vade ahir bitirebileceğiniz Art’s Dream, Dreams’e yalnızca bir ısınma tipi niteliğinde.

Velev evvel bunu oynayarak Dreams alemine kendinizi hazırlayabilir, isterseniz direkt olarak kütüphanedeki sizin üzere öteki Dreams oyuncularının yaptığı oyunları oynayarak vakit geçirebilirsiniz.

Oyunlarda En Ziyade Beğeni Meydanlar Dikkat Çekiyor

Vakit geçirmekten kastımız ise, gerçek mealinde kaliteli ve keyifli vakit. Gelgelelim bir noktaya dikkat etmeniz lazım: Oyun içinde bir beğeni sistemi var. Öteki Dreams oyuncularının yaptığı oyunlar kütüphane içinde erişime açılıyor ve sizin üzere sair oyuncular da bu oyunları oynuyor; şayet keyif alırlarsa da beğeniyorlar. Bu manada en çokça beğeni toplayan oyunları oynamanız, uygun bir oyunla müsabaka ihtimalini kuvvetlendiriyor. Aksi durumda külliyen deneysel imalatlarda bulabiliyorsunuz kendinizi.

Dream kütüphanesini bir Netflix, bir Steam kütüphanesi üzere düşünebilirsiniz. Elbette hazırlanan bu oyunları satın almanıza gerek yok. Direkt olarak öbür oyuncular tarafından tasarlanan bu oyunlara dalabilir, her bir oyunda saatlerinizi  geçirebilirsiniz. Bu manada Dreams’in oyun vadesinin ucu bir oldukça açık.

Tasarlanan oyunlar arasında ise çok sayıda tıp seçeneği bulunuyor. Velev RPG arayın velev yarış, Mario Kart gibisi bir oyun yahut simülasyon, velev bir FPS ya da bir Adventure. Acilen her aradığınızı bu dev kütüphanede bulmanız muhtemel. Hepsi de külliyen bağımsız, sizin üzere oyuncuların ellerinden çıkma. Evet, siz Dreams içinde kendi oyununuzu nasıl yaratacaksınız?

Hayallerinizi Tasarlayın, Oynayın, Oynatın

Dreams içinde DreamShaping isminde bir kısım var. Buraya girdiğinizde sudan çıkmış balığa dönmeniz pek sıradan. Zira içinde envaiçeşit vukuat bekliyor. Neyse ki buradan evvel bir eğitim kısmı var ve biraz da sabırlıysanız, kendi oyununuzu nasıl yapabileceğinizi öğreniyorsunuz.

Bu mealde Dreams, öğretici olması ve kendi oyununu geliştirmek için biraz fikir, biraz eğitim ve biraz da yürek isteyen oyun severlere adeta itici güç sağlayan bir ders niteliği taşıyor.

Eğitimleri tamamladıktan sonra DreamShaping kısmına girip kendi hayalinizi tasarlamanız daha gerçek olacaktır. Burada ise birçok kategori mevcut. Karakter tasarımlarınızı yapabilir, modellemelerinizi oluşturabilir, müzik ekleyebilir, animasyonlar belirleyebilir, efektler, araçlar, hikaye, oyun çeşidi ve daha kacı…

Sonuç

Sonuç olarak Dreams, yalnızca ziyadesiyle keyifli bir oyun değil; bir oyundan ziyadesi, içtimaî bir oyun kütüphanesi, kendi oyununuzu yapabileceğiniz enfes bir ortam. Şayet olur da kendi oyununuzu yapar ve oburlarının oynadığını görür, üstüne bir de beğeni toplamaya başlarsanız, 2. oyun için kolları çabucak sıvayacağınıza da eminiz üstelik.

Sınırsız bir oyun deneyimi sunan Dreams, düş üzere atmosferi, oyun yerküresine kazandırdığı yaratıcılık anlayışıyla farklılaşması ve sınırsız olmasıyla giderayak PlayStation 4 için çok bir prodüksiyon olmuş. Mahsusen Koronavirüs salgını sebebiyle konutlara kapandığımız şu günlerde, biraz da olsa keyifli hengam geçirmek için yeterli bir opsiyon.

Puan: 90

KÜNYE

Yayıncı: Sony Interactive Entertainment
Geliştirici: Media Molecule
Çeşit: Oyun Yaratma Sistemi
Platform: PlayStation 4
Web: http://dreams.mediamolecule.com

Yorum Ekle