Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Huawei P Smart Pro incelemesi Huawei P Smart Pro İnceleme

Huawei P Smart Pro incelemesi Huawei P Smart Pro İnceleme

 • 3.5 mm kulaklık girişi
 • microSD kart desteği
 • Şık tasarım
 • Başarılı manzara üreten geniş ekran
 • Google servislerini destekliyor
 • Âlâ pil ömrü
 • Sınıfına iyi kamera performansı
 • Yavaş şarj
 • NFC, 802.11ac, BT 5 yok
 • Yüz tanıma yok
 • Ağır
 • Fiyat/performans noktasında değerli rakipleri var

Huawei’nin orta sınıf akıllı telefon ailesi olan P serisi, daha evvel P smart 2018 ve P smart 2019 modelleriyle kullanıcılara sunulmuştu. Her iki telefonu da daha evvel incelemiştik. Bu kere ise P Smart Pro modeliyle, benzeri bir deneyimi daha büyük ekran ve güncellenen kimi özelliklerle sunan Huawei, bu yeni modeliyle orta segmente konumlanan şık bir modele imza atmış.

Daha evvel ön incelemesini gerçekleştirdiğimiz P Smart Pro’ya bu incelememizde daha detaylı olarak bakacak ve bizlere neler sunduğunu daima birlikte keşfedeceğiz. Evvel kelama P Smart Pro’nun dizaynıyla başlayalım, akabinde da yavaş yavaş merak edilen gayri noktalarına değinelim.

Huawei P Smart Pro Tasarımı Nasıl?

P Smart Pro, büyük telefonlardan biri oluyor. 6.59 inç büyüklüğündeki ekranı ve 163 mm uzunluğundaki gövdesiyle, büyük telefonları tercih eden kullanıcılara hitap eden P Smart Pro, öte yandan biraz ağır bir telefon oluyor. P Smart Pro’nun yükü 206 gram olurken, yeniden 8.8 mm kalınlığı ile misal büyük ekranlı telefonlar arasında art sıralara yerleştiğini söylemeliyiz. Lakin telefonun gerek art yüz dizaynıyla, gerek ince çerçeveli ekranıyla şık göründüğünü de söylemek lazım.

Elimizde kristal beyaz renkli modeliyle bulunan P Smart Pro, ayrıyeten siyah renkli modeliyle daha klasik görünümü tercih edenlere de münasebetli.

P Smart Pro’da Çentiksiz Ekran Özelliği

P Smart Pro, çentiksiz bir ekrana sahip. Umumiyetle çentik içinde mahal alan kamera, bu telefonda motorize pop-up halinde telefonun üstüne yerleştirilmiş. Böylelikle daha geniş ve kesintisiz bir imaj deneyimin de önüne geçilmiş.

Telefonun etrafına baktığımızda, üst kenarda ayrıyeten SIM kart slotu ile microSD kart çekmecesinin bir arada bulunduğunu görüyoruz. Hibrit yapıyı gözeten P Smart Pro, 2. SIM kartı takmadığınız durumlarda size microSD kartını kullanmanıza müsaade veriyor.

Kutu İçeriğinde Kulaklık Var Mı?

P Smart Pro’nun alt kenarında tekrar USB-C portu ve hoparlör mazgalı taraf alırken, burada başkaca 3.5 mm kulaklık girişi de var. Ayrıyeten kutu içeriğinde kendi kulaklığı da bulunuyor telefonun. Telefonun hoparlörü ise tek taraflı ve ortalama ses ürettiği malumatını de verelim.

P Smart Pro’un sağ tarafına baktığımızda ise, burada ses butonları ile güç tuşunun parmak izi sensörüyle birleştirilerek tasarrufa sunulduğunu görüyoruz. Epey süratli çalışan bu parmak izi sensörü, yanı itibariyle de pek erişimi kolay bir tahlil olmuş. Bu arada bu telefonda rastgele bir yüz tanıma sistemi ise tercih edilmemiş.

Huawei P Smart Pro Ekran Özellikleri

Huawei P Smart Pro’nun ekranı 6.59 inç boyutunda. IPS LCD panelin kullanıldığı ekran Full HD+ olarak da isimlendirdiğimiz 2340×1080 piksel çözünürlüğünde imaj üretiyor. 19.5:9 imaj en – uzunluk nispeti sunan ekranın piksel yoğunluğu ise 391 ppi seviyesinde.

Huawei P Smart Pro Ekran Parlaklığı Nasıl?

Ekranıyla nispeten âlâ imaj üreten Huawei P Smart Pro, parlaklık konusunda da çok güzel iş çıkartıyor. Renk sunumunu da klasik bulduğumu telefonun ekranı pek doğal görünüyor. Umumi mealde kullanıcıların bu ekranı beğeneceğini düşünüyoruz.

Öte yandan ekranın görüş açıları da epey geniş. Diyagonal görüntülemede çok az bir kontrast kaybı yaşıyorsunuz. Ekran sıcaklığını tekrar kendiniz farklı modlar altında belirleyebiliyorsunuz.

Günlük tasarruf açısından yeteri kadar münasebetli bulduğumuz ekran, medyalar, sinemalar, oyunlar ve umumi dolaşım görüntüleme deneyimiyle uygun bir performans sağlıyor. Fiyat segmenti için yüksek çözünürlük sağlaması ve geniş manzara yeri sunmasıyla da ülkü.

Huawei P Smart Pro Teknik Özellikleri Neler?

Huawei P Smart Pro’nun teknik takımına baktığımızda, telefonun Kirin 710F işlemciyi kullandığını görüyoruz. 8 çekirdekli bu işlemci, P smart (2019) modelinde kullanılan Kirin 710’un kişisel bir sürümü. 2.2 GHz frekansında çalışan 4 Cortex-A73 çekirdeğinin yanı sıra 4 adet 1.7 GHz frekanslı verimlilik odaklı Cortex-A53 çekirdeği bulunuran bu işlemcisiyle hem performans hem verimlilik altında selef model Kirin 659 işlemciye nazaran değerli kazanımlar sağlanıyor.

Depolama Kapasitesi

Telefonda grafik işlemci Mali-G51 olurken, kullanılan kapasitesi 6 GB, depolama meydanı ise 128 GB olarak önümüze çıkıyor.

Telefonun batarya kapasitesi 4000 mAh olurken, teknik takıma ait olarak telefonda 802.11n standardında Wi-Fi, 4.2 standardında da Bluetooth’un bölge aldığını söyleyelim. Bu segmentte artık daha fazlasını görüyoruz. Velev daha ucuz bir model olan realme 5 Pro‘da 802.11ac Wi-Fi ve Bluetooth 5.0’ın bulunduğunu görüyoruz. Öte yandan P Smart Pro’da NFC desteği de yan almıyor.

Huawei P Smart Pro, Android 9 işletim sistemiyle geliyor ve telefonda Google desteği bölge alıyor. Yani P Smart Pro ile Google servis ve Google pratiklerini kullanabiliyorsunuz. Bu mevzuda rastgele bir probleminiz yok. Öte yandan telefonun arayüzünün de EMUI 9.1 olarak önümüze çıktığını söyleyelim.

Pekala, Huawei P Smart Pro’nun performansı nasıl? Artık biraz P Smart Pro’nun gösterdiği performanstan ve rakip modellerle karşılaştırmalarından bahsedelim.

Huawei P Smart Pro Performansı Nasıl?

P Smart Pro, umum tasarruf performansıyla segmentine müsait yapıda bir telefon. Umum tasarrufuyla performans konusunda meşakkat yaşamayacağınız telefonda, arabirim de akıcı olarak çalışıyor, pratikler arası geçişlerde de sorununuz yok. Münhasıran telefonu performans modunda çalıştırdığınızda pratik ve oyunlarda daha akıcı bir deneyim sağlayabiliyorsunuz. Gelgelelim bu modda pilin daha süratli tükeneceğini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Huawei P Smart Pro Test Sonuçları

P Smart Pro’ya uyguladığımız sentetik testlerden Geekbench‘te tek çekirdek skoruyla 317 puan toplayan P Smart Pro, çoklu çekirdek sonucuyla da 1314 puan alıyor. Münhasıran çoklu çekirdek sonucuyla Samsung Galaxy A51‘den bir adım önde duran P Smart Pro, öte yandan realme 5 Pro’nun önünde ise hem tek çekirdek hem çoklu çekirdek sonuçlarında geri kalıyor ki, bu telefonun umumi fiyat/performans puanına olumsuz yansıyor.

P Smart Pro’nun AnTuTu Benchmark testine geldiğimizde ise, telefonun 182 bin 747 puan aldığını görüyoruz. Bu puan segmenti için ortalama bir sonuç manasına geliyor. O denli ki, P Smart Pro’yu öteki modellerle listeye yerleştirdiğimizde Samsung Galaxy A70’ten daha güzel sonuç ürettiğini görürken, öte yandan Xiaomi Redmi Note 8 Pro’nun ise gerisinde kaldığını görüyoruz. Redmi Note 8 Pro, P Smart Pro’dan fiyat olarak da daha makul olurken, öte yandan realme 5 Pro da kağıt üstünde P Smart Pro’dan daha yeterli sonuç sağlıyor. Bu listede P Smart Pro, daha çok Galaxy A51 ile birebir ayarda görünüyor.

Evet, sonuçlar bu biçimde. Pekala, P Smart Pro’nun oyun performansı nasıl?

Huawei P Smart Pro Oyun Performansı

Huawei P Smart Pro’yu kullandığımız mühlet içinde hem hem Call of Duty’de değerlendirdik. Her iki oyunla da hayli vakit geçirdik. Bu bağlamda özet olarak söyleyebiliriz ki, ‘de HD çözünürlükte akıcı bir oyun deneyimi sağlayan telefon, Call of Duty’de ise daha ılımlı bir tasarruf gözetiyor. Bu oyunda orta kalite grafiklerde akıcı oyun sağlarken, grafiği yükseğe çektiğinizde daha düşük FPS sağlıyorsunuz.

Huawei P Smart Pro Pil Testi

Huawei P Smart Pro için yaptığımız kapsamlı test aşamalarında elbette merak ettiğiniz pil ömrü sorularına da cevap aldık. Telefonda 4000 mAh kapasitesinde batarya konum aldığını söylemiştik. Bu batarya nispeti, günlük tasarruf için pek ehliyetli olurken, alışılagelmiş tasarruf senaryosunda 1,5 günü kolaylıkla devirebiliyorsunuz.

Ekran Açık Kalma Mühleti

Telefonun ekran açık kalma mühleti ise 7 saatten ziyade oluyor. Maksimum ekran parlaklığında PCMark 2.0 testinde 6 saat 50 dakikalık bir sonuç alabilen P Smart Pro, klasikleşmiş medya testimizde de segmenti için ülkü bir sonuç üretti.

Full HD çözünürlüğünde bir medyayı bu telefonda 90 dakika müddet ile tam ekran parlaklığında ve Wi-Fi’ya bağlı konumda oynattığımızda, bu müddet ahir yüzde 15‘lik bir kayıp gözlemlediğimiz telefon, bu testten Xiaomi Redmi Note 8 Pro ve Samsung Galaxy A51’den daha yeterli bir sonuçla çıktı. Daha evvel incelediğimiz Redmi Note 8 Pro ve Samsung Galaxy A51 ile birebir testte yüzde 17‘lik kayıp görmüştük.

Huawei P Smart Pro’nun Oyunlarda Pil Performansı

Oyunlarda da pil performansını deneyimledik elbette. PUBG’de 30 dakikalık oyun sonucunda yüzde 9 şarj kaybı yaşayan P Smart Pro, Call of Duty’de ise tekrar 30 dakika ahir yüzde 10 kayıp yaşadı. Bu sonuçlar da yeniden pek ülkü duruyor.

Evet, P Smart Pro ne kadar vadede şarj oluyor?

Huawei P Smart Pro, 10 W’lık şarj aleti ile bir arada geliyor. Telefonu bu şarj cihazı ile şarj ettiğinizde, birinci 30 dakika içinde yüzde 30‘u şarj olabiliyor. 1 saat müddet ahir ise yüzde 57’si dolan telefon, tam kapasite doluluk orantısına ise 2 saat 10 dakikada ulaşıyor. Bu mealde P Smart Pro’nun yavaş şarj olan bir telefon olduğunu söylemek mümkün.

 • Yüzde 10: 10 dakika
 • Yüzde 20: 20 dakika
 • Yüzde 30: 30 dakika
 • Yüzde 39: 40 dakika
 • Yüzde 47: 50 dakika
 • Yüzde 57: 1 saat
 • Yüzde 64: 1 saat 10 dakika
 • Yüzde 73: 1 saat 20 dakika
 • Yüzde 82: 1 saat 30 dakika
 • Yüzde 88: 1 saat 40 dakika
 • Yüzde 92: 1 saat 50 dakika
 • Yüzde 96: 2 saat
 • Yüzde 100: 2 saat 10 dakika

Huawei P Smart Pro Kamera Özellikleri Neler?

Huawei P Smart Pro’da ana kamera heyetimi 3’lü dizilimden oluşuyor. Yani Huawei P Smart Pro’da art tarafta 3 kamera taraf alıyor. Bunlardan ana kamera 48 MP ölçüsünde olurken, f/1.8 diyaframa sahip. Geniş açılı çekimler yapabilen bu kamera, lazer otofokus sahibi. Ama bir optik imaj sabitleyici nokta almıyor.

2. kamera, ultra geniş açılı olarak önümüze çıkıyor. Bu kamera da 8 MP olarak konum alırken, diyafram kıymeti daha düşük olarak f/2.4 biçiminde önümüze çıkıyor.

Telefondaki 3’üncü kamera ise 2 MP ölçüsünde derinlik ölçümlemesi için konum alıyor. Yani fotoğraflarınıza alan derinliği katıyor.

Telefonun art kameraları LED flaş ile desteklenmiş ve Full HD çözünürlüğünde 60 kare kayıt yapabiliyor.

Ön kameraya baktığımızda ise burada da 16 MP ölçüsünde, üstten açılabilir bir kameranın konum aldığını görüyoruz. Bu kamera da f/2.2 diyaframa sahip ve Full HD çözünürlüğünde 30 kare görüntü kaydı yapabiliyor.

Huawei P Smart Pro Kamera Performansı Nasıl?

Evet, Huawei P Smart Pro kamera performansı nasıl?

Öncelikle şunu söyleyelim. Telefonda ana kamera varsayılan olarak 12 MP çekimler yapıyor. Şayet daha ziyade detay içermesini istediğiniz fotoğraflar çekecekseniz, ayarlardan 48 MP’e geçiş yapmanız gerekiyor. Yeniden yapay zekayı açtığınızda da otomatik olarak 12 MP’e geniş yapıldığını da belirtelim.

Huawei P Smart Pro’nun ana kamerası bilhassa âlâ ışık koşullarında pek sağlam sonuçlar üretiyor. Detay zenginliği olsun, renk doğallığı olsun bir bütün olarak baktığınızda pek uygun bir fotoğraf görüyorsunuz. Ama ışık koşulları düştüğünde de grenler belirginleşiyor. Bu noktada da telefonun gece moduna başvuruyorsunuz.

Huawei P Smart Pro Ultra Geniş Açılı Kamera

Ultra geniş açılı kamera ise, pek çok telefondan da aşina olduğumuz kusurları içeriyor. Farklı bir beyaz istikrarı, yeniden otomatik odak eksikliği telefonda hissedilirken, gerek iç mekan gerek düşük ışıkta ulta geniş açılı kamera düşük performans gösteriyor. Güzel ışık koşullarında ise tersine çok şad edici sonuçlar üretiyor.

Huawei P Smart Pro’nun ön kamerası ise tekrar şık sonuçlar üretiyor. Portre çekimiyle birlikte alan derinliğini ayarlayabilir, yüz sıklığını derecelendirebilir ve içtimaî medya paylaşımlarınız için ehil seviyede şık fotoğraf edinebilirsiniz.

Huawei P Smart Pro ile çekilen fotoğrafları çabucak yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Özetle

Sonuç olarak değerlendirirsek Huawei P Smart Pro, orta segment modeller arasında büyük savları olmayan bir telefon oluyor. P smart (2019) modeline nazaran RAM konusuna kazanımı olan ve bunu performans sonuçlarına da yansıtan telefon, başkaca ek olarak 8 MP ultra geniş açılı kamera kazanmış durumda, lakin buna rağmen 802.11ac ile NFC desteğini de karşılığında kaybediyor.

Huawei P Smart Pro Fiyatı Ne Kadar?

Öte yandan rakipler önünde da fiyat/performans manasında kendini pek parlatamayan bir model oluyor diyebiliriz. Şu an P Smart Pro’yu 2659 TL fiyatla bulabiliyorsunuz, gelgelelim bu ortamda daha güçlü modeller olduğu aşikar.

Bu manada şayet fiyat aralığınız 2000 TL – 3500 TL arasındaysa, daha evvel yayınladığımız 2000 TL – 3500 TL Arası Satın Alınabilecek En Uygun 10 Telefon rehberimize bakmanız işinize yarayabilir.

Kimler Almalı

Büyük ekranlı bir telefon satın almak isteyenler, güçlü multimedya deneyimi sağlaması açısından Huawei P Smart Pro’yu tercih edebilirler.

Huawei P Smart Pro Teknik Özellikleri
Eser Modeli Huawei P Smart Pro
Eser Çeşidi Cep Telefonu
CHIP Online Notu 77
Üretici Huawei
Android 9
İşlemci Hisilicon Kirin 710F
Çekirdek (CPU) 8
İşlemci Suratı 2.2 – 1.7 GHz
Ekran Teknolojisi LTPS IPS LCD
Ekran Boyutu 6.59 inç
Ekran Çözünürlüğü 1080 × 2340 px
Grafik İşlemci Mali-G51 MP4
Bellek (RAM) 6 GB
Dahili Depolama 128 GB
Ön Kamera 16 MP
Art Kamera 48 MP
Art Kamera (2) 8 MP
Art Kamera (3) 2 MP
Çift Hat Var
Wi-Fi Var
NFC Yok
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Var
Batarya Kapasitesi 4000 mAh
Parmak İzi Sensörü Var
Yüz Tanıma Yok
Boyutlar 77 × 163 × 8.8 mm
Tartı 206 gr.

Satın Al

Alternatifleri

Huawei P Smart Pro’ya alternatif olarak Xiaomi Redmi Note 8 Pro ve realme 5 Pro modelleri de incelenebilir.

Yorum Ekle