Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Dikkat! Dolandırıcılar Yeni Bir Numara Deniyor!

Dikkat! Dolandırıcılar Yeni Bir Numara Deniyor!

Saklılık ve done muhafazası son yolların en değerli tartışma mevzuları arasında taraf alıyor. Olgu sızıntısına neden olan şirketlere büyük cezalar verildiği düşünüldüğünde bu durum hiç de şaşırtıcı değil. Dolandırıcılar, gündemdeki başka mevzulara olduğu üzere buna da büyük ilgi gösteriyor.

Kaspersky bilirkişileri, zımnilik derdinden yararlanmaya çalışan yeni bir dolandırıcılık metodu tespit etti. Bu yeni metotta ABD Ticaret Komitesi tarafından kurulduğu sav edilen Zatî Olgu Muhafazası Fonu’na ilişkin üzere görünen bir web sitesi kullanılıyor. Bu fonun zatî datalarını sızdırmış olabilecek insanlara tazminat ödediği ve yerküre umumunda herkesin bundan yaralanabileceği belirtiliyor.

Sitede kullanıcılar datalarının sızdırılıp sızdırılmadığını da denetim edebiliyor. Bunun için kullanıcıdan soyadını, ismini, telefon numarasını ve toplumsal medya hesaplarını girmesi isteniyor. Bunun akabinde kullanıcıya olgularının sızdırıldığı söyleniyor. Fotoğraflar, medyalar ve muhabere haberleri üzere olguların sızdırılması nedeniyle kullanıcının binlerce dolar tazminat almaya hak kazandığı belirtiliyor. Lakin dolandırıcılar bu aşamadan sonra sırf ödemeyi yapmak için bir banka kartı numarası istemiyor, öncesinde içtimaî güvenlik numarası girilmesini istiyor. Dokuz haneli bu numara ABD vatandaşlarına ve ABD’de çalışma müsaadesi olanlara veriliyor.

Toplumsal güvenlik numarası olmayanlar yahut olup da girenler her halde birebir ekranla karşılaşıyor. Site, numarada bir cürüm olduğunu ve 9 dolar fiyatla muvakkat bir toplumsal güvenlik numarası alınması gerektiğini söylüyor. Bunu onaylayan kurban Rusça yahut İngilizce ödeme formunu doldurup ruble yahut dolar olarak parayı veriyor. Ödeme formunun lisanı kurbanın IP adresine nazaran belirleniyor.

Kaspersky Güvenlik Kompetanı Tatyana Sidorina, “Ödemenin ruble cinsinden istenmesi ve BDT ile Rusya’da emsal dolandırıcılık metotlarının kullanılması, dolandırıcıların büyük ihtimalle Rusça konuşan şahıslardan oluştuğunu gösteriyor. Bu tıp dolandırıcılık yollarında yem olarak birçok şey kullanılabiliyor. Armağanlar, anketler, saklı emeklilik fonları velev yarı devirli taksicilik işi bile görülebiliyor ama bunların hepsi umumiyetle, verilen irtibatlar da dahil olmak üzere Rusça oluyor. Bunların tümünde, ucuz bir hizmet satın alarak, komite ödeyerek, ön ödeme yaparak yahut süreksiz bir toplumsal güvenlik numarası alarak basitçe para elde edilebileceği söyleniyor. Gündemi yakından takip eden dolandırıcılar bu son prosedürde done sızıntıları için tazminat ödeyeceğini söylüyor. Kimi kurumların kullanıcılara para ödediğini nazaran dolandırıcılar bundan yararlanabileceklerini düşünmüş olmalı,” dedi.

Kaspersky bilirkişileri potansiyel dolandırıcılık riskinden korunmak için şunları tavsiye ediyor:

  • Para tekliflerine güvenmeyin. Biri size ankete katılmak üzere yalın bir şey karşılığında yüklü ölçüde para ödemeyi teklif ediyorsa bu büyük ihtimalle bir kandırmadır. Parayı almak için öncesinde bir ödeme yapmanız isteniyorsa bunun bir dolandırıcılık olduğundan emin olabilirsiniz.
  • Sağlıklı menşeleri kullanın. Bahsi geçen kurumun gerçekte olup olmadığını denetim edin. Şayet o denli bir kurum varsa web sitesini inceleyin. Kullanılan lisana dikkat edin. İtibarlı bir kurumun sitesindeki metinler cürümle dolu olmaz.
  • Birçok farklı tehdide karşı kapsamlı koruma sağlayan, Kaspersky Security Cloud gibi sağlam güvenlik tahlilleri kullanın.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle