Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Chrome Yakında Daha Az Pil Tüketebilir

Chrome Yakında Daha Az Pil Tüketebilir

Google’ın web tarayıcısı çok süratli olsa da, RAM ve güç tüketiminde âlâ bir üne sahip değil. Ama Microsoft, en azından Windows 10’lu cihazlarda buna bir deva bulmuş üzere görünüyor.

Microsoft, Ağustos 2019’da Chrome’un güç tüketimini azaltacak bir yolu bulmuştu. Firmaya nazaran medya izlerken medyaları bölgeye disk önbelleğine kaydetmek, pil tüketimini artırıyordu. Windows Latest’e nazaran Microsoft, gerekli değişiklikleri açık asıllı Chromium’a yolladı. Firmanın yaptığı değişiklik, Chrome’un cihazın pil gücüyle mi, yoksa şebeke elektriğiyle mi çalıştığını denetim etmesini sağlıyor.

Bu sayede işlev, yalnızca cihaz pil gücüyle çalışırken devreye giriyor.

Chrome’da yapılan bir öbür ince ayar ise HTTP cevap içeriğini karşılaştırmayaizin veriyor. Böylelikle içerik, maksimum boyutu aştığında ön belleğe kaydedilmiyor. Bu sayede disk tasarrufu minimuma indirgeniyor.

Edge web tarayıcısının yeni sürümünü tasarrufa sunan Microsoft’un Chromium koduna ekte bulunması şaşırtıcı değil. Chromium’da yapılan geliştirmeler, Edge’i de etkiliyor. Microsoft’un yalnızca 2019’da Chromium’a yaptığı kod eği sayısı, 1.600’ü geçiyor.

Yorum Ekle